تولید 5 میلیون تن گندله با بهره‌برداری از دو فاز
مدیرعامل شرکت مادکوش:

تولید 5 میلیون تن گندله با بهره‌برداری از دو فاز

مدیرعامل شرکت مادکوش گفت: میزان پیشرفت پروژه گندله‌سازی شرکت مادکوش، حدود 96.5 درصد بوده و اولین محصول آزمایشی خود را در نیمه دوم امسال، عرضه خواهیم کرد؛ در حالی که زیرساخت‌های مشترک هر دو فاز نیز آماده‌سازی شده و در تلاش هستیم تا با تداوم عملیات اجرایی فاز دوم که حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، وارد مرحله ساخت و نصب باقیمانده تجهیزات و متعاقباً راه‌اندازی این فاز نیز بشویم.

علیرضا صمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت مادکوش از زیر مجموعه‌های گروه گسترش سرمایه‌گذاری بین المللی ارزش بوده و به‌عنوان یک شرکت 100 درصد خصوصی در سال 84 تاسیس شد. این شرکت، در راستای توسعه پایدار صنعت فولاد و تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت، احداث کارخانه گندله‌سازی با ظرفیت اسمی 5 میلیون تن در دو فاز را در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس واقع در بندرعباس، در برنامه کاری خود قرار داد. تکنولوژی گندله‌سازی مادکوش، روش آلیس چالمرز یا کوره دوار بوده و تجهیزات اساسی این کارخانه نیز، از برندهای مطرح جهانی تامین شده است که کیفیت بالای تولید محصولات را تضمین خواهد کرد.

عرضه محصول آزمایشی در نیمه دوم سال جاری

مدیر عامل مادکوش و رئیس هیات مدیره گروه ارزش بیان کرد: فاز اول پروژه گندله‌سازی مادکوش حدود 96.5 درصد پیشرفت داشته و نصب تجهیزات آن انجام شده است. در حال حاضر، آب و برق و گاز کارخانه نیز تامین گردیده و اکنون در مرحله راه‌اندازی تجهیزات و تست سرد هستیم که پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور، این مرحله به اتمام برسد. بعد از آن، با ورود کنسانتره سنگ‌آهن به‌عنوان ماده اولیه اصلی کارخانه، تست گرم آغاز و امیدواریم که اولین محصول آزمایشی کارخانه، در نیمه دوم سال جاری تولید شود.

وی افزود: با توجه به طراحی خط تولید این کارخانه، امکان ورود کنسانتره‌های مختلف (هماتیت و مگنتیت) و با دانه‌بندی‌های متفاوت، میسر بوده که از ویژگی‌های این خط تولید است.

صمدی در ادامه اذعان کرد: با توجه به اینکه بخش‌های مشترک زیادی از کارخانه، مانند آزمایشگاه‌ها، سایت انباشت و برداشت، کارگاه ساخت و تعمیرات، انبارها، ساختمان‌های ستادی و زیرساخت‌های برق و گاز و آب برای هر دو فاز پیاده‌سازی شده است، لذا به موازات بهره‌برداری فاز اول، دستیابی به هدف راه‌اندازی و بهره‌برداری فاز دوم نیز در برنامه‌های اصلی ما قرار دارد.

برای تامین کنسانتره، در حال مذاکره هستیم

وی در پاسخ به این سوال که کنسانتره مورد نیاز خود را از کدام شرکت‌ها تهیه خواهید کرد، بیان کرد: شرکت‌ها هنوز مشخص نیستند اما وزارت صنعت، معدن و تجارت سهمیه‌ای را برای ما در نظر گرفته و ما را به چند شرکت معرفی کرده است. مذاکرات همچنان با این شرکت‌ها ادامه دارد اما با چالش‌هایی هم برای تامین مواد اولیه مواجه هستیم. با توجه به اینکه کمبود گندله در کشور احساس می‌شود، اگر کنسانتره مورد نیاز ما تامین شود، می‌توانیم تا حد زیادی نیاز واحدهای فولادسازی را برطرف سازیم.

مدیرعامل شرکت مادکوش در خصوص فروش صادراتی گندله، تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت ما در منطقه ویژه خلیج فارس قرار دارد، برای صادرات محصول، ممانعتی نداریم. بسیاری از کارخانه‌های فولادی کشور برای خرید و پیش‌خرید گندله آمادگی خود را به ما اعلام کرده‌اند اما هنوز پاسخ قطعی به آن‌ها داده نشده است. فولاد هرمزگان، صبا فولاد و فولاد کاوه جنوب فولادسازی‌هایی هستند که در همسایگی ما حضور داشته و نیاز به گندله دارند.

اعتماد دولت به بخش خصوصی را جلب می‌کنیم

صمدی در پایان خاطرنشان کرد: علی‌رغم تمام مشکلاتی که سر راه پروژه گندله‌سازی مادکوش قرار داشت، این شرکت به‌عنوان یک بخش خصوصی توانست این پروژه را به انتها برساند. در آینده نزدیک، بهره‌برداری و تولید این کارخانه انجام خواهد شد و در تلاش هستیم تا در مدت زمان کمتری، فاز دوم آن را نیز به بهره‌برداری برسانیم و ظرفیت جدید 5 میلیون تن گندله را به صنعت فولاد کشور، اضافه کنیم.

وی افزود: به این ترتیب، با اجرایی شدن این دو فاز، علاوه‌بر اینکه اعتماد دولت به بخش خصوصی افزایش می‌یابد، نظر سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز به این عرصه جلب خواهد شد. امیدواریم تا دولت برای تامین سرمایه در گردش شرکت مادکوش، مساعدت لازم را داشته باشد؛ چرا که هزینه تامین این حجم از کنسانتره، مقدار کمی نخواهد بود. با این حال، علی‌رغم تمام حمایت‌هایی که تاکنون صورت گرفته است، برای تامین کنسانتره و همچنین راه‌اندازی فاز دوم کارخانه، نیازمند حمایت‌های دولت هستیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
واحد 2.5 میلیون تنی گندله، در انتظار حمایت دولت و بانک‌ها
احیای معادن کوچک مقیاس، از کمبود سنگ‌آهن جلوگیری می‌کند
تولید 14 میلیون تن گندله در دستور کار شرکت قرار دارد
تامین مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: