سیاست‌های متضاد با اهداف نهایی توسعه صنعت فولاد

سیاست‌های متضاد با اهداف نهایی توسعه صنعت فولاد

سیاست دولت نسبت به توسعه زنجیره ارزش فولاد را می‌توان در رویکردهایی مانند تامین کامل نیاز داخل در کل زنجیره، افزایش تولید با تمرکز بر مسائل اجتماعی و سیاسی تا مسائل اقتصادی، تقسیم حاشیه سود قابل توجه بخش معدن درکل زنجیره به منظور افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در حلقه فولاد همراه با حفظ نفوذ در شرکت‌های بزرگ خصوصی شده به منظور در اختیار داشتن ابزارهای کنترلی خلاصه کرد. این سیاست کاملا متناقض با اصول بازار آزاد که با هدف اصلی توسعه صنعت فولاد اجرا می‌شود، نتایج دلخواه لازم را نداشته، زیرا از یک سو میزان دخالت دولت در بازار را افزایش داده و از سوی دیگر انتظاراتی فراتر از وظایف ذاتی دولت را در فعالین صنعت فولاد ایجاد کرده است؛ اساسا منافع یک حلقه درتضاد با منافع حلقه دیگر خواهد بود و کنترل این تضاد در آشفتگی‌های بازار مانند نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت آن در ساختار معیوب اقتصادی کشور سخت و در مواردی غیر ممکن است. در چنین مواردی دولت چاره‌ای جز استفاده از ابزار مقررات‌گذاری خود نداشته و به همین دلیل، دست به صدور بخشنامه‌ها، ابلاغیه‌ها و مصوبات متعددی می‌زند.

در همین راستا دولت قیمت‌گذاری دستوری به همراه وضع ممنوعیت‌های صادراتی را در دستور کار خود قرار داده است. به‌دلیل افزایش نرخ ارز و تورم، قصد دارد قیمت‌ها را برای مصرف‌کنندگان نهایی کاهش دهد تا فشار گرانی و تورم را از این طریق کنترل کند. سود زنجیره فولاد اغلب در میان حلقه‌های بالادست زنجیره متمرکز است از این رو دولت با صدور این بخشنامه‌ها قصد توزیع سود، میان همه‌ را دارد. علاوه بر این با افزایش موج صادرات ناشی از افزایش نرخ ارز، بیم آن می‌رفت که مواد اولیه و نیز محصولات نهایی در کشور دچار کمبود شود. به همین دلیل دولت جهت کنترل قیمت و اطمینان از عرضه کافی داخلی وارد عمل شد و شاهد صدور بخشنامه‌های پیاپی از سوی آن بودیم که تقریبا در تمامی آن‌ها بر کاهش قیمت و نیز تامین نیاز داخلی تاکید شده است.

قیمت‌های دستوری دولت منطبق با قیمت‌های جهانی نیست و میزان تولید در برخی حلقه‌های زنجیره از جمله میلگرد بیش از نیاز داخلی است. بنابراین باید صادرات انجام شود تا ضمن ارزآوری، نقدینگی مورد نیاز شرکت‌ها تامین شود و این شرکت‌ها بتوانند در حد ظرفیت بهینه خود تولید را ادامه دهند. قدر مسلم این است که مطابق با آمارهای رسمی، میزان تولید فولاد در کشور و محصولات فولادی طی چند سال اخیر بیش از مصرف داخلی بوده و به همین دلیل صنعت فولاد کشور به صادرات روی آورده است. طبق سند چشم‌انداز 20 ساله کشور در افق 1404 صنعت فولاد باید به تولید 55 میلیون تن برسد و با فرض مصرف 30 تا 32 میلیون تنی فولاد در آن زمان، باید چیزی حدود 20 تا 25 میلیون تن از فولاد تولیدی صادر شود. با توجه به سیاست دولت مبنی بر حرکت به‌سمت محصولات دارای ارزش افزوده بالاتر، باید بخش عمده صادرات متعلق به محصولات فولادی باشد که در حال حاضر، میلگرد یکی از محصولات مهم فولاد کشور است و ظرفیت نصب شده فعال از این محصول به حدود 18 میلیون تن در سال می‌رسد.

در تیر ماه سال جاری، وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک بخشنامه، مشخصا صادرات میلگرد را منوط به عرضه آن در بورس کالا از سوی تولیدکنندگان کرد. مصرف میلگرد در ایران به‌دلیل کاهش ساخت‌وساز روند نزولی داشته و در بورس کالا نیز از ابتدای سال جاری تا 12 شهریور که حدود 100 هزار تن میلگرد در بورس کالا عرضه شده، حدود 60 هزار تن آن بدون متقاضی و معامله باقی مانده است. همچنین طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از 5.2 میلیون تن محصول فولادی تولید شده در کشور طی سه ماه نخست سال، حدود 2.05 میلیون تن آن متعلق به میلگرد بوده که 21 درصد بیشتر از سال گذشته است و بنابراین میلگرد، 35 درصد از کل محصولات فولادی تولیدی را تشکیل می‌دهد. این آمار در حالی است که مصرف ظاهری میلگرد در سه ماهه نخست به حدود 1.5 میلیون تن رسید؛ درنتیجه کشور با مازاد 500 هزار تنی میلگرد مواجه شد که باید این میزان صادر می‌شد. طبق آمار حدود 479 هزار تن از آن صادر شده که 65 درصد بیشتر از سال گذشته است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود میزان تولید میلگرد تا پایان سال به حدود 8.5 میلیون تن می‌رسد که باید بیش از 2 میلیون تن از آن صادر شود.

تقریبا تمامی تولیدکنندگان میلگرد معتقدند که دولت باید دست از دخالت در صنعت فولاد بردارد. وقتی در یک بازار تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌توانند بدون دخالت دولت به توافق برسند، دیگر نیازی به دخالت دولت در بازار نیست. زیرا دخالت دولت حلقه‌ها را از حالت تعادل خارج کرده موجبات نارضایتی در کل زنجیره فولاد را فراهم می‌کند. به طور کلی باید اذعان کرد سیاست‌های مقطعی دولت در تضاد با هدف نهایی توسعه صنعت فولاد بوده و به هدف توسعه این صنعت که قرار است از طریق صادرات محصولات نهایی فولاد برای کشور ثروت آفرین شود، آسیب جدی وارد می‌کند.

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
اجرای پروژه 300 هزار تنی میلگرد، شاید وقتی دیگر
ذوب آهن اصفهان، نامی آشنا در تولید میلگردهای ساختمانی
دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است
تولیدکنندگان در ایران حامی ندارند
وام نمی‌خواهیم، عطایش را به لقایش بخشیدیم
قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود
اداره‌های دولتی بحران‌سازند
خریداران میلگرد، در حسرت ثبات بازار
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
توسعه ساخت‌وساز، محرک توسعه تجارت میلگرد است
بازار داخلی کشش خوبی برای میلگرد دارد/عدم همخوانی قیمت میلگرد با شمش
توقف در صادرات ممنوع!
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: