تولید کاتد در کارخانه‌های کوچک مقیاس اقتصادی نیست
مدیرعامل مس زرین دلیجان:

تولید کاتد در کارخانه‌های کوچک مقیاس اقتصادی نیست

مدیرعامل مس زرین دلیجان گفت: هدف از اجرای پروژه تولید کاتد مس، بررسی روش الکترووینینگ در شرکت هلدینگ پودرسازان بود که حتی به تولید رسید و فروش نیز داشت. هر چند که یک واحد پایلوت بود و مقیاس تولید نسبتا پایینی داشت اما به تولید ادامه نداد و در همان مراحل اولیه متوقف شد.

شهرام فیضی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» علت احداث کارخانه کاتد از سوی هلدینگ پودرسازان را تکمیل زنجیره از معدن تا محصول نهایی دانست و اظهار داشت: واحدهایی که به مس اکسیدی دسترسی دارند، کاتد را به روش لیچینگ تولید می‌کنند. این شرکت برای تامین خوراک تولید خود، معدن نیز در اختیار گرفته بود که خوراک کارخانه را تامین می‌کرد. روش تولید در مجموعه زرین بام دلیجان به روش استرالیایی معروف است که با استفاده از الکترووینینگ در سلول‌های استوانه‌ای، ورق‌های کاتد مس را تولید می‌کند. در ادامه با مهندسی معکوس، نمونه یک دستگاه خارجی در این زمینه ساخته و نصب شد.

وی ادامه داد: تولید در مجموعه حدودا سه سال ادامه یافت. در این مدت بازار خوبی هم پیدا کرده بودیم و میزان فروش علاوه بر پوشش هزینه‌ها، سودآوری نسبتا مناسبی داشت. پس از اینکه مشکلات بازسازی خط تولید و نزول قیمت مس در بازار پیش آمد، انگیزه‌ها برای بازگشت به تولید کاتد کاهش پیدا کرد و هیات مدیره در نهایت تصمیم به تجدید نظر در خط تولید کاتد گرفت. زیرا تولید محصولی مانند مس در واحدهای نسبتا کوچک چندان اقتصادی نبوده و میزان سرمایه‌گذاری حتی برای بازسازی خطوط در واحدهای کوچک مس سنگین است.

مدیرعامل مس زرین دلیجان با بیان اینکه درنهایت هیات مدیره شرکت پودرسازان تصمیم گرفت پروژه تولید کاتد را که نتیجه داده بود، به‌طور کامل متوقف کند، بیان کرد: در ابتدا علت تعطیلی واحد مزبور آن بود که شرکت قصد داشت در موعد مناسب یک واحد بزرگ‌تر با حجم تولید بیشتر را احداث کند. اما عامل دیگری که باعث تعطیلی خط تولید شد، نوسان موجود در قیمت مس بود.

فیضی‌فر با اشاره به اینکه در ابتدای شروع به‌کار شرکت، قیمت مس به حدود 21 هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم می‌رسید، عنوان کرد: در اواخر سال 94 و اوایل سال 95 با افت شدید قیمت جهانی مس، قیمت این فلز نیز در بازار داخل حدود 25 تا 30 درصد کاهش پیدا کرد و حتی به 15 هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم نیز رسید. از آنجا که خط تولید تازه آغاز به‌کار کرد بود، با توجه به عمر دستگاه‌های الکترووینینگ، مشکلاتی پیش آمد. بنابراین مقرر شد خط تولید نوسازی شود، اما با توجه به نوسانات بازار و تصمیم هلدینگ، واحد مزبور تعطیل شد. بنابراین دو سال است که خط تولید مس زرین دلیجان تعطیل شده و در حد پروژه پایلوت باقی مانده است. متاسفانه با وجود آنکه پتانسیل‌ها موجود است، مدیران شرکت به فعال‌سازی مجدد خط تولید کاتد به‌صورت جدی نگاه نمی‌کنند.

بازگشت به تولید ریسک دارد

وی در پایان در خصوص بازگشت به تولید کاتد اظهار کرد: طی یکی دو سال گذشته که نرخ ارز به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد، ممکن است در نگاه اول وضعیت صنایع و به‌ویژه صادرکنندگان از نظر درآمد خوب به‌نظر برسد اما هزینه‌ها نیز دوچندان شده و نقدینگی شرکت‌ها کاهش پیدا کرده است. حتی بازار مس نیز به‌شدت دچار افول شده است. بنابراین صنعتگر تلاش می‌کند که در این شرایط تنها تولید موجود را حفظ کند و در نتیجه ریسک چندانی به‌ویژه برای ورود به حوزه‌های جدید نخواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
وضعیت بازار کاتد مطلوب نیست
نگاه نادرست برخی سازمان‌ها نسبت به تولیدکنندگان
کیفیت کاتد لیچینگی هیچ تفاوتی با کاتد ذوبی ندارد
به‌دلیل عقب‌نشینی شرکا، پروژه موفق ما متوقف شد
تامین سرمایه در گردش، اولویت واحدهای تولیدی
ادعای کمک به تولیدکنندگان به عمل تبدیل شود
نبود زیرساخت، بزرگ‌ترین معضل پروژه‌های معدنی
صنعت کاتد مس لیچینگ، صنعت سبز است
تولیدکننده در ایران باید عاشق و دیوانه باشد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: