تولید شمش مسی کاهش یافته است

تولید شمش مسی کاهش یافته است

یک تولیدکننده شمش مسی گفت: در حال حاضر، کمبود مواد اولیه مورد نیاز برای تولید شمش مس احساس می‌شود و اگر شرایط به همین منوال پیش رود، بسیاری از تولیدی‌های شمش مس به زودی تعطیل خواهند شد.

محمد میرزایی بکتاش در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی«فلزات آنلاین»، اظهار داشت: ماده اولیه تولید شمش مسی، خاک برنج بوده و ظرفیت تولیدی کارگاه با توجه به نوع خاک برنج، نوسانات قیمت مس و میزان تقاضا متغیر است. از زمان منحل شدن سهمیه‌بندی مواد اولیه شمش مسی، ‌ما خاک برنج را به‌ صورت ضایعات خریداری کرده و از سرباره آن، مس می‌گیریم. به جز خاک سرباره، از ضایعات صنایع دستی نیز برای تولید شمش استفاده می‌کنیم، کیفیت شمش به مواد اولیه آن بستگی دارد، پر واضح است شمشی که از ضایعات ظروف مسی ساخته می‌شود نسبت به شمش‌های تولیدشده از خاک برنج به دلیل درصد خلوص بیشتر، باکیفیت‌تر است. به‌طور کلی، عیار شمش باید بالای 97 درصد باشد؛ در غیر این‌ صورت، شمش‌های تولیدی به کارخانه بازگردانده می‌شود. 

وی افزود: با توجه به اینکه خاک برنج حاوی مس و روی است در فرآیند تولید شمش، مس سرباره برنجی را پس از ذوب در کوره به شکل شمش، ریخته‌گری می‌کنیم و روی موجود در آن به اکسید روی تبدیل شده و به صورت غبار از کوره خارج می‌گردد و بعد از به تله افتادن در فیلتر کوره، جمع‌آوری می‌شود.

این تولیدکننده بیان کرد: تنها خریدار شمش‌های تولید کارگاه‌های ریخته‌گری، مجتمع مس سرچشمه است. البته قبل از ممنوعیت صادرات، شمش به کشورهایی همچون ترکیه صادر می‌شد که در حال حاضر، صادرات به آن کشورها متوقف شده است. مشکل بزرگ تولیدکنندگان شمش، کمبود مواد اولیه، کاهش تقاضا و ممنوعیت صادرات است. به‌عنوان مثال، وقتی تقاضا برای صنایع مسی و شیرآلات کاهش یابد و پروژه‌های ساختمانی رونق سابق را نداشته باشد، به مراتب میزان تولید محصولات مسی نیز کاهش می‌یابد و به تدریج، چرخه تولید این نوع محصولات غیرفعال می‌شود. بسیاری از تولیدکنندگان نیز به دلیل تهیه دشوار مواد اولیه، کارگاه خود را تعطیل کرده‌اند. قیمت نهایی شمش متاثر از نرخ دلار و قیمت جهانی مس است و با توجه به نرخ روز، شمش قیمت‌گذاری می‌شود.

میرزایی خاطرنشان کرد: جهت جلوگیری از آلودگی حاصل از تولید شمش مس، طبق طرح ارائه شده، برای هر کوره فیلتری تعبیه شده، نصب این فیلترها برای هر کوره، مبلغی بالغ بر 80 میلیون تومان هزینه داشته و آلایندگی گازهای خروجی را تا حد مجاز کاهش می‌دهد. دمای حرارتی روی کمتر از مس است و زودتر از مس به نقطه ذوب خود می‌رسد؛ در نتیجه، روی در این فیلترها به دام می‌افتد و بعد از جمع‌آوری اکسید روی می‌توان از آن نیز استفاده کرد. روی نسبت به مس فلز پرکاربردتری است که از آن در صنعت لاستیک‌سازی و داروسازی استفاده می‌شود. پیش‌تر، اکسید روی را از کشورهای همسایه وارد می‌کردند و البته بخشی از نیاز کشور به روی نیز از طریق فرانسه تامین می‌شد اما در حال حاضر در این زمینه نیز به خودکفایی رسیده‌ایم.

وی در پایان عنوان کرد: نه تنها دولت هیچ حمایتی از تولیدکنندگان نمی‌کند بلکه مانع فعالیت آن‌ها نیز می‌شود، به‎‌عنوان مثال، با حمایت دولت توانستیم اکسید روی تولید کنیم اما اکنون با بیان اینکه تولید اکسید روی برای سلامتی تولیدکننده مضر بوده در صدد جلوگیری از تولید آن برآمده است، البته آلایندگی این فلز توسط فیلترها مهار می‌شود. به‌طور کلی، در معدن فلزات با هم استخراج می‌شوند، در خاک برنج، مس و روی همیشه همراه هم هستند و جدایی این دو فلز فقط از طریق ذوب و اکسید شدن امکان‌پذیر است اما دولت تصمیم دارد به‌جای ارائه راه‌حل، تولید روی را متوقف کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
از ضایعات قطعات الکترونیکی، شمش تولید می‌کنیم
ترجیح تولید مقاطع برنجی به روش ریخته‌گری
کاهش خرید شمش شرکت مس رونق را از بازار گرفت
توقف فعالیت واحدهای تولید شمش مسی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: