راه‌اندازی گندله‌سازی بهاباد، در راستای جبران کمبودها است
مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان:

راه‌اندازی گندله‌سازی بهاباد، در راستای جبران کمبودها است

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان گفت: بزرگ‌ترین معضل تولید فولاد در کشور، عدم توازن در زنجیره فولاد بوده و برای رسیدن به اهداف ذکر شده در سند چشم‌انداز باید کسری‌های گندله و آهن اسفنجی، جبران شود؛ در همین راستا، شرکت ما برای جبران کمبود گندله، اقدام به راه‌اندازی کارخانه گندله‌سازی بهاباد در استان یزد نمود.

اسداله فرشاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: با توجه به کمبود واحدهای گندله‌سازی در کشور به خصوص پس از راه‌اندازی واحدهای تازه تاسیس احیا مستقیم از جمله واحدهای کوثر و گوهر شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، واحد احیا مستقیم شرکت چادرملو و راه‌اندازی طرح‌های استانی، شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان نیز به منظور تامین کمبود مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات تولید آهن اسفنجی در اردکان و استان یزد، در سال 96 اقدام به احداث مجتمع گندله‌سازی بهاباد در استان یزد نمود.

وی افزود: ظرفیت تولید این کارخانه، چهار میلیون تن گندله در سال بوده و پیش‌بینی می‌شود که حدود 50 درصد این میزان گندله تولیدی، صرف توسعه صادرات شرکت شود. خط تولید گندله‌سازی بهاباد براساس تکنولوژی لورگی بنا شده و اقدامات صورت گرفته در سایت گندله‌سازی بهاباد شامل عملیات آماده‌سازی زمین و محوطه‌سازی، احداث ساختمان اداری، احداث پست برق، عملیات گازرسانی، خرید تجهیزات و ماشین‌آلات اصلی و سایر موارد بوده است.

در گندله‌سازی، تنها عیار مهم است

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در ادامه بیان کرد: از گندله سنگ‌آهن به عنوان ماده اولیه در فرآیند احیاء مستقیم استفاده و آهن اسفنجی تولید می‌شود. به طور کلی از نظر عیار، انواع مختلفی از سنگ‌آهن وجود دارد و بسته به کاربرد آن، می‌توان سنگ‌آهن با عیارهای مختلف را به جای یکدیگر به کار برد. در تکنولوژی لورگی، امکان جایگزینی کنسانتره سنگ‌آهن هماتیتی با مگنتیتی وجود دارد. معمولاً 80 درصد از سنگ‌آهن‌های مگنتیتی و 20 درصد از سنگ‌آهن‌های هماتیتی، برای تولید گندله استفاده می‌شود.

فرشاد در خصوص وضعیت کنونی زنجیره تولید فولاد، تصریح کرد: در راستای برنامه پنجم توسعه و طرح جامع فولاد کشور، برنامه‌ریزی به منظور به کارگیری حداکثر توان کشور تا رسیدن به ظرفیت تولید 55 میلیون تن فولاد خام رقم زده شد که تولید حدود 9 میلیون تن آن در کوره‌های بلند و کنورتر و مابقی در کوره‌های قوس الکتریکی و با استفاده از آهن اسفنجی پیش‌بینی شده است. به منظور نیل به هدف فوق، باید کسری گندله و آهن اسفنجی به ترتیب به میزان 44 و 29 میلیون تن جبران شود زیرا همانگونه مطلع هستیم، بزرگ‌ترین تنگنای تولید فولاد در ایران و جهان، عدم توازن در زنجیره تولید آن از استخراج سنگ‌آهن از معدن و فرآوری آن با تولید کنسانتره و تبدیل آن به گندله و تولید آهن اسفنجی و تامین بار فلزی فولادسازی‌ها است. البته چالش‌های دیگری نیز از جمله بهینه کردن مصرف انرژی، کاهش مصرف آب و رعایت استانداردهای زیست‌محیطی پیش روی صنعت آهن و فولاد وجود دارد.

به توسعه صادرات محصولات معدنی توجه شود

وی با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی، اذعان کرد: در حال حاضر، بازار آهن و فولاد دوره پر رونقی را پشت سر می‌گذراند. تقاضا برای فولاد و محصولات فولادی، کل این زنجیره را در شرایط مطلوبی قرار داده است. البته لازم به ذکر است که از سال گذشته به دلیل اشباع بازار داخل کشور، مازاد نیاز کشور به آهن اسفنجی نیز برای صادرات برنامه‌ریزی شده است اما همچنان نیاز به توسعه و احداث واحدهای تولید کنسانتره و گندله‌سازی برای تامین خوراک واحدهای احیاء مستقیم کشور و توسعه صادرات محصولات معدنی و غیرنفتی امری ضروری است.

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در ادامه بیان کرد: معمولا برای تولید 10 میلیون تن آهن اسفنجی به 14.5 میلیون تن گندله و معادل همین مقدار کنسانتره نیاز بوده و همچنین ضریب تبدیل گندله به آهن اسفنجی حدود 1.4 تا 1.45 است.

تقاضای گندله زیاد است

فرشاد تحلیل خود را از بازار گندله، این چنین تشریح کرد: در صورت افزایش تولید هر محصولی، بازار مواد اولیه آن نیز رونق بیشتری پیدا می‌کند. بازار آهن اسفنجی و گندله نیز از این شرط مستثنی نیست. با توجه به افزایش مصرف آهن اسفنجی در کشور و همچنین در دنیا به دلیل مزایای آن در مقایسه با مصرف قراضه، مصرف گندله نیز افزایش می‌یابد اما باید توجه کرد که کسری تولید گندله نیز باید هرچه زودتر مرتفع شود. همچنین، قیمت گندله سنگ‌آهن در حدود 60 درصد در قیمت نهایی آهن اسفنجی تاثیر می‌گذارد.

وی در ادامه تشریح کرد: معمولاً تمایل خریداران و مصرف‌کنندگان گندله سنگ‌آهن به تامین آن از داخل کشور بوده و سنگ‌آهن داخلی مطلوبیت و کیفیت مورد نظر را دارد. همچنین تمایل، بیشتر به خرید از تولیدکنندگان اصلی گندله سنگ‌آهن است که با افتتاح و راه‌اندازی طرح‌هایی چون گندله‌سازی بهاباد، کسری بازار گندله نیز جبران خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در خصوص تامین گندله از شرکت‌های گوناگون، بیان کرد: مصرف‌کنندگان می‌توانند گندله مورد نیاز خود را از منابع مختلف تهیه و در فرآیند احیاء مستقیم مورد استفاده قرار دهند، به شرط آن که مشخصات فنی گندله تامین شده از منابع مختلف به هم نزدیک باشند و از ترکیب آن، عیار مناسبی به دست آید.

به فروش صادراتی گندله فکر می‌کنیم

فرشاد در مورد فروش صادراتی این شرکت، اذعان کرد: لازم به ذکر است شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان نیز همانند برخی از تولیدکنندگان آهن اسفنجی، صادرات خود را آغاز نموده است و همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، این شرکت در نظر دارد بخشی از محصول گندله خود را نیز صادر کند. واضح است که مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها بر وضعیت پیشرفت پروژه گندله‌سازی بهاباد تاثیرات منفی داشته است؛ عدم همکاری برخی از شرکت‌های رتبه یک اروپایی، مشکلات تامین مالی پروژه و همچنین مصائب نقل و انتقال ارز به خارج از کشور جهت تسریع در تامین ماشین‌آلات و تجهیزات تکنولوژیک کارخانه، از جمله چالش‌هایی است که پیش‌ روی ما قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال که شرکت فولاد غدیر ایرانیان چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارد، اظهار کرد: این شرکت، طرح افزایش ظرفیت خط احیاء مستقیم از 800 هزار تن به 1.2 میلیون تن آهن اسفنجی در سال را با پیشرفت بالای 70 درصد در دست اقدام دارد. در این خصوص و سایر موارد توسعه کارخانه، از وزارت صمت و بانک‌ها انتظار می‌رود حمایت موثر از تولیدکنندگان زنجیره ارزش آهن و فولاد از معدن تا محصول نهایی را داشته و امور مربوط به سرمایه‌گذاری را تسهیل نمایند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مشکلات طرح فولادی بهاباد حل می‌شود
تلاش ما در جهت تکیه به توان داخلی و کاهش ارزبری است
احیای معادن کوچک مقیاس، از کمبود سنگ‌آهن جلوگیری می‌کند
تولید 14 میلیون تن گندله در دستور کار شرکت قرار دارد
ما به عوارض صادراتی کنسانتره و گندله به‌شدت اعتراض داریم
تامین مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان
گذر از تحریم‌ها با تکیه بر ظرفیت‌های خالی کشور
راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن/ باید به بومی شدن صنعت کنسانتره‌سازی افتخار کنیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: