تولید 14 میلیون تن گندله در دستور کار شرکت قرار دارد
معاون بهره‌برداری مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر:

تولید 14 میلیون تن گندله در دستور کار شرکت قرار دارد

معاون بهره‌برداری مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر گفت: ظرفیت اسمی خطوط 1 و 2 گندله‌سازی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، جمعا حدود 10 میلیون تن بوده که در نظر داریم با برنامه‌ر‌یزی‌های مشخص، میزان تولید گندله را به 14 میلیون تن در سال برسانیم.

محمد ستوده بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: در حال حاضر، تولیدات واحدهای گندله‌سازی‌ 1 و 2 به‌صورت روزانه و همزمان پس از تولید، بارگیری شده و به مشتریان ارسال می‌شود؛ لذا پایل‌های کارخانجات در اکثر مواقع خالی بوده که این خود نشان‌دهنده تقاضای بالا در بازار است اما پیش‌بینی می‌شود که با راه‌اندازی کارخانه‌های گندله‌سازی در حال تکمیل، تعادل بازار قدری بهم بخورد. در این صورت، با ارتقای کیفیت محصولات، امکان تسلط دوباره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بر بازار، وجود خواهد داشت.

وی درباره برنامه‌های شرکت گل‌گهر در شش ماه دوم سال، اذعان کرد: در نظر داریم توقف خطوط تولیدی را به حداقل برسانیم تا میزان تولید افزایش یابد؛ در واقع برای بررسی خطوط تولید و تعمیر و سرویس آن‌ها، باید مدت زمانی خط تولید را متوقف کنیم، تا این بررسیها و تعمیرات، صورت پذیرد. با بالا بردن آماده به‌کاری خط و همچنین بهره‌گیری از سیستم پایش، وضعیت تجهیزات به‌صورت مستمر بررسی‌ می‌شود تا براساس برنامه‌ریزی‌ها، امسال در خط 1 گندله‌سازی، توقف سالانه نداشته باشیم. در واقع، فاصله بین توقف‌های سالانه از 12 ماه به حداقل 18 ماه خواهد رسید؛ لذا میزان تولید افزایش خواهد یافت. همچنین در صورت تامین خوراک با کیفیت مطلوب‌، امکان تولید بیشتر را خواهیم داشت که در این خصوص، برنامه‌ریزی‌های لازم جهت تامین سنگ‌آهن از معادن مختلف و بلندینگ آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

معاون بهره‌برداری مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر افزود: میزان تولید گندله این شرکت از ابتدای سال 98 تا تاریخ 27 مرداد سال جاری، چهار میلیون و 843 هزار و 613 تن بوده و سهم تیر ماه امسال از این میزان، یک میلیون و 27 هزار و 114 تن بوده است. در نظر داریم تا ظرفیت خطوط شماره 1 و 2 گندله‌سازی گل‌گهر که هرکدام با ظرفیت اسمی 5 میلیون تن در سال، طراحی و احداث شده‌اند را از ظرفیت اسمی 10 میلیون تن در سال به میزان 14 میلیون تن در سال برسانیم.

ستوده در پاسخ به این سوال که این شرکت چه تدابیری برای افزایش بهره‌وری و به‌روزرسانی خط تولید به کار می‌برد، بیان کرد: 80 درصد تکنولوژی واحدهای گندله‌سازی در ایران، لورگی بوده و 20 درصد بقیه، از سایر تکنولوژی‌ها مثل آلیس چارلمز و... استفاده می‌کنند، در جهان نیز تا حدودی درصدها به همین شکل است. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، جهت افزایش بهره‌وری و به‌روزرسانی، از تکنولوژی شرکت‌هایی مانند متسو، اتوتک و... برای ممیزی خطوط تولید خود بهره گرفته است. این شرکت برای بهبود کیفیت گندله خام از سیستم‌های کنترل فرآیند پیشرفته APC)) استفاده می‌کند و به جای استفاده از لوپ‌های PID معمولی کوره، استفاده از کنترل لوپ‌ها با استفاده از منطق فازی را در دست اقدام دارد.

معاون بهره‌برداری مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر در خصوص اجرای طرح گسترش پایل شمالی و ارتباط آن با گندله‌سازی شماره 1، اذعان کرد: در صورت اجرایی شدن طرح توسعه معدن 4، ناحیه بارگیری قطار (ناحیه‌ای که مواد معدنی توسط واگن و ریل به بخش‌های فرآوری منتقل می‌شوند) و نیز بخش پایل‌سازی(همگن‌سازی مواد) و مجموعه استاکر و ریکلایمر (سیستم‌های انبارش و تخلیه توده‌ای مواد) گندله‌سازی شماره 1، در محدوده توسعه بوده که با اجرای طرح پایل مرکزی و حمل ریلی خارج از منطقه، این تجهیزات جابه‌جا و در آن منطقه نصب شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. برای اجرای این امر، نوارهای انتقال تعبیه شده‌اند و همچنین محل پایانه حمل ریلی در حال بررسی و تکمیل طرح است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان از سنگ‌آهن هماتیتی برای تولید گندله استفاده کرد یا خیر، بیان کرد: امکان استفاده از هر دو نوع سنگ‌آهن‌ مگنتیتی و هماتیتی وجود دارد و برای این موضوع، باید تست‌های مورد نیاز در بخش پایلوت گرادیان حرارتی پخت، بررسی و سپس در کارخانجات اعمال شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افتتاح همزمان ۲۲ طرح صنعتی و معدنی در گل‌گهر
باید یک مجموعه عظیم اقتصادی یکپارچه داشته باشیم
یک‌چهارم برنامه‌های حفاری گل‌گهر به انجام رسید
واحد 2.5 میلیون تنی گندله، در انتظار حمایت دولت و بانک‌ها
احیای معادن کوچک مقیاس، از کمبود سنگ‌آهن جلوگیری می‌کند
ما به عوارض صادراتی کنسانتره و گندله به‌شدت اعتراض داریم
تامین مواد اولیه، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان
راه‌اندازی واحد گندله‌سازی با ظرفیت 5 میلیون تن/ باید به بومی شدن صنعت کنسانتره‌سازی افتخار کنیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: