خام‌فروشی مانع توسعه صنعت مس می‌شود
مدیرعامل شرکت سیم ‌و‌ کابل برق اتصال کرج:

خام‌فروشی مانع توسعه صنعت مس می‌شود

مدیرعامل شرکت سیم‌ و‌ کابل برق اتصال کرج گفت: معضل بزرگ در صنعت سیم و کابل، خام فروشی بوده و تا زمانی‌ که این روند ادامه داشته باشد، تولید همچنان با مشکل رو‌به‌رو است.

محمدحسین نوروزی مطلق تهرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: برای رسیدن به تولید داخلی مطلوب، باید برنامه‌ریزی چند جانبه انجام شود و افراد کاربلد و متخصص در حوزه‌های مورد نظر در راس کار قرار گیرند؛ صنعت مس و محصولات مسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با شروع بحران اقتصادی در کشور، این صنعت از مرحله تهیه مواد اولیه تا صادرات محصولات مسی دچار مشکل شد؛ به‌ عنوان مثال، بورس کالا بدون در نظر گرفتن 9 درصد مالیات، مواد اولیه را به مشتری‌های خارجی می‌فروشد، در‌ صورتی که هیچ تسهیلاتی در اختیار تولیدکننده داخلی جهت توسعه تولید قرار نمی‌دهد. با وجود اینکه دولت صادرات مفتول مسی هشت میلی‌متری را ممنوع کرده، بسیاری از تولیدی‌ها، مفتول هشت میلی‌متری را با عبور دادن از یک یا چند قالب کشش، به مفتولی با قطرهای کوچکتر تبدیل کرده و به کشورهای دیگر می‌فرستند، در واقع با صادر کردن این نوع مفتول قوانین را دور زده و با خام‌فروشی، باعث کاهش مواد اولیه در کشور می‌شوند. 

وی افزود: پیش‌تر، مواد اولیه به‌ صورت سهمیه‌بندی در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گرفت و چرخه تولید فعال بود. در کشور معادن مس بسیاری وجود دارد که اگر نیمی از ظرفیت این معادن را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهند بسیاری از مشکلات اقتصادی و تولید داخلی حل می‌شود. به ‌عنوان مثال، در صنعت سیم و کابل با وجود اینکه کارخانه‌های تولید مفتول مسی و پلیمر به عنوان مواد اولیه سیم و کابل، در داخل کشور موجود است اما اغلب تولیدکنندگان این صنعت، با مشکل تهیه مواد اولیه مواجه هستند.

وی در پایان بیان کرد: در سال‌های گذشته، کشور عراق بازار خوبی برای سیم و کابل‌های ایرانی بود اما در حال حاضر، کشورهای ترکیه و اردن بازار عراق را در اختیار گرفته‌اند. در بازار داخلی، مشکلات بسیاری وجود دارد، سازمان استاندارد برای انواع سیم، استانداردهایی تعریف کرده و با توجه به قیمت مس، برای سیم‌های مختلف نرخ مشخصی تعیین شده اما در بازار داخلی انواع برند سیم و کابل با قیمت‌های کمتر از قیمت واقعی عرضه می‌شود. این‌گونه قیمت‌گذاری‌ها، دو علت دارد؛ گاهی اندازه طول و قطر درج شده بر سیم و کابل‌ها با اندازه واقعی آن‌ها مغایرت دارد و بعضی مواقع، تولیدکننده، مقطع و طول سیم را کاهش می‌دهد و سیم و کابلی خارج از استاندارهای تعیین شده را روانه بازار می‌کند. در چنین شرایطی تشخیص محصول باکیفیت و بی‌کیفیت مشکل است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کیفیت محصول، برگ برنده بایکا است
افزایش قیمت مس و کاهش تقاضای سیم و کابل
دسترسی به مواد اولیه دشوار شده است
تحریم‌های ایران، سابقه طولانی دارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
 نمایشگاه کانمین 2019
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: