قیمت‌گذاری آزاد به پیشرفت صنایع کمک بیشتری می‌کند
کشانی:

قیمت‌گذاری آزاد به پیشرفت صنایع کمک بیشتری می‌کند

عضو هیئت مدیره شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در مورد اقدامات بورس کالا برای قیمت‌گذاری محصولات آلومینیومی، گفت: قیمت‌گذاری تمام محصولات آلومینیومی در کشور توسط بورس صورت می‌گیرد که این امر در هیچ کشوری به این شکل، متداول نیست.

محمد کشانی در گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در مورد مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار، اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار با ارائه مصوبه‌ای در بورس کالا، به این منظور که تمامی مشتریانی که دارای کد معاملاتی فعال در بورس کالای ایران هستند، می‌توانند محصولات آلومینیومی عرضه شده را به شرط اینکه کالا به آدرس واحد تولیدی اعلامی توسط خریدار حمل شود، را خریداری نمایند؛ تلاش کرد که میزان معاملات را در بورس افزایش دهد اما به نظر می‌رسد که این اقدام تاثیری بر افزایش معاملات بورس کالا نگذاشته است.

وی در خصوص به وظیفه بورس در کشور، بیان کرد: در حقیقت بورس کالا، محلی برای عرضه و تقاضای محصولات آلومینیومی و برقراری ارتباط میان تولیدکننده و مصرف‌کننده است اما در حال حاضر، بورس کالا، فلسفه اصلی خود را از دست داده و بیشتر به قیمت‌گذاری محصولات می‌پردازد.

عضو هیئت مدیره شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) در خصوص اقداماتی که دولت در زمینه قیمت‌گذاری محصولات فلزی انجام می‌دهد، توضیح داد: دولت بهتر است زمانی مداخله کند که مشکلی برای مصرف‌کننده نهایی وجود داشته باشد اما در شرایط فعلی که میزان عرضه از تقاضا بیشتر شده اگر بورس به صورت آزاد در بیاید، قیمت‌ها منطقی‌تر خواهد شد.

کشانی تصریح کرد: قیمت محصولات باید به وسیله میزان عرضه و تقاضا، تعیین شود و با ایجاد محدودیت‌های مختلف نمی‌توان انتظار قیمت‌گذاری واقعی و درست را داشت و در زمینه تولید محصولات آلومینیومی خواستار توسعه و پیشرفت بیشتری شد.

ایجاد بازاری در حاشیه بورس

وی در خصوص مصوبات ستاد تنظیم بازار، عنوان کرد: ستاد تنظیم بازار برنامه‌ای را در پیش گرفته که به تمامی شرکت‎هایی که دارای کد معاملاتی هستند، اجازه خرید می‌دهد و این طرح به تولیدکنندگانی که سرمایه در گردش کافی ندارند، کمک زیادی می‌کند.

 عضو هیئت مدیره شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) درباره این مصوبه، اذعان کرد: یکی از موانعی که در تمام صنایع در کشور مشاهده می‌شود، مشکلات نقدینگی است که موجب شده بازار حاشیه‌ای در کنار بازار بورس به وجود بیاید که این مصوبه بورس، بازار حاشیه‌ای را از بین می‌برد.

‌ کشانی در ادامه افزود: تمام شرکت‌های دارای کد معاملاتی می‌توانند از بورس، شمش خالص آلومینیومی خریداری کنند اما بورس به منظور جلوگیری از بازار سیاه و صادرات مواد اولیه، شرطی را برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده‌ احتمالی قرار داده است، به گونه‌ای که به شرکت‌های خریدار تنها منوط به حمل مواد اولیه به کارخانه‌های تولیدی، اجازه خرید شمش خالص را می‌دهد. اگر دستگاه‌های نظارتی در کشور به صورت فعال و گسترده فعالیت می‌کردند، چالش‌های موجود در زمینه خرید و فروش شمش و مواد اولیه آلومینیومی کاهش می‌یافت.

کشانی در مورد زنجیره تولید و فروش محصولات آلومینیومی در کشور، خاطرنشان کرد: زمانی که محصولات تولید شده در بازار فروش رود، امکان تهیه مواد اولیه برای شرکت‌های بالادستی فراهم می‌شود اما در شرایط فعلی که شرکت‌ها فروشی ندارند، زنجیره تولید آلومینیوم با مشکل مواجه می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بورس کالا باید در میزان سهمیه‌بندی‌ها تجدید نظر کند
رواج مونتاژکاری در تولید کامپوزیت پانل
کاهش قیمت ضایعات آلومینیوم در پی کاهش قیمت شمش
محمد کشانی به‌‌عنوان مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار منصوب شد
استفاده از قراضه‌های آلومینیومی، در کیفیت محصولات تاثیر منفی ندارد
آلومینیوم کالای صادراتی باارزش بالا
سه هزار تن شمش آلومینیومی فردا در بورس عرضه می‌شود
تامین مواد اولیه آلومینیومی، جزو اولویت‌های شرکت ایرالکو است
قیمت‌گذاری شمش آلومینیومی باید بر مبنای بازار داخلی باشد
قیمت قراضه‌های آلومینیومی در طی یک هفته افزایش چشمگیری داشت
معامله 360 تنی شمش آلومینیوم در تالار مچینگ بورس کالا
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: