نوسانات قیمت و وجود تحریم‌ها، موانع اصلی راه‌اندازی
قائم‌مقام شرکت فولاد گستر الماس:

نوسانات قیمت و وجود تحریم‌ها، موانع اصلی راه‌اندازی

قائم‌مقام شرکت فولاد گستر الماس گفت: کارخانه ما متشکل از سه واحد تولیدی آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره بوده که بهره‌برداری از واحد تولید آهن اسفنجی در اولویت قرار دارد؛ اما در حال حاضر به دلیل وجود تحریم‌ها و مسائل ناشی از آن، هنوز نتوانستیم این واحد را به بهره‌برداری برسانیم. تجهیزات مورد نیاز این واحد در کشور تولید نمی‌شود که بتوانیم به‌جای نمونه خارجی استفاده کنیم.

بهرام محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: واحدهای صنعتی و معدنی شرکت فولاد گستر الماس، ظرفیت تولید 1.4 میلیون تن آهن اسفنجی، 2.5 میلیون تن گندله و 2.5 میلیون تن کنسانتره آهن را دارد و محصولات تولیدی این شرکت، به عنوان مواد اولیه ذوب فولاد و نورد محصولات، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: مجری طرح کارخانه‌ فولاد گستر الماس، یک سرمایه‌گذار عراقی بوده و سرمایه‌گذاری کل آن، ۱۵ هزار و یکصد میلیارد ریال است که 3 هزار و 940 میلیارد ریال آن به صورت سرمایه‌گذاری ریالی و ۲۱۵ میلیون یورو از این مبلغ، ارزی است. این کارخانه، در شهرستان سقز در زمینی به مساحت 105 هکتار و زیربنای 20 هکتار ساخته خواهد شد.

قائم‌مقام شرکت فولاد گستر الماس در ادامه بیان کرد: این شرکت سال 93 مجوز خود را اخذ کرده و عملیات اجرایی آن در تیرماه سال 97 آغاز شد. در حال حاضر، پروژه کارخانه آهن‌اسفنجی ما حدود 35 تا 40 درصد پیشرفت داشته و حدود دو سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید. راه‌اندازی این کارخانه در سه فاز، به اشتغال حدود 1500 نفر منجر خواهد شد.

محمدیان در پاسخ به این سوال که در حال حاضر، با چه مشکلاتی مواجه هستید، اذعان کرد: ما برای اجرای فازهای توسعه‌ای، کمی بی‌برنامه‌ هستیم؛ علت این بی‌برنامه‌گی این است که در داخل کشور با نوسانات قیمت دست‌وپنجه نرم می‌کنیم و مشکلات ناشی از وجود تحریم‌ها نیز، از جمله مشکلات برون‌مرزی ما است. در واقع برای وارد کردن تجهیزات از کشورهای دیگر، به خاطر مسائل تحریمی، مشکل داریم اما خوشبختانه از لحاظ تامین مواد اولیه معضلی نداریم، سنگ‌آهن مصرفی این کارخانه از نوع مگنتیت بوده که در استان کردستان، معادن غنی از این نوع سنگ وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: تقریبا 90 درصد تجهیزات مورد استفاده در واحدهای گندله‌سازی، بومی‌سازی شده‌اند اما ماشین‌آلات مربوط به واحد آهن اسفنجی را مجبور هستیم تا از کشورهای دیگر تامین کنیم. تکنولوژی مورد استفاده در کارخانه آهن اسفنجی ما، متعلق به یک شرکت خارجی بوده و این شرکت می‌تواند برای تامین تجهیزات و همچنین نظارت بر پروژه به ما کمک کند اما در حال حاضر، با وجود تحریم‌ها، چنین اتفاقی ممکن نیست.

مجری پروژه فولاد گستر الماس در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به معضلات تامین تجهیزات کارخانه آهن اسفنجی، راه‌اندازی واحد گندله‌سازی را در اولویت قرار ندادید، اظهار کرد: شرکت سرمایه‌گذار ما، یک واحد فولادسازی در سلیمانیه عراق دارد که در حال حاضر، نیازمند آهن اسفنجی است و به همین دلیل تصمیم بر این شد تا با راه‌اندازی کارخانه تولید آهن اسفنجی، ماده اولیه آن کارخانه فولادی را تامین کنیم.

محمدیان اضافه کرد: به این ترتیب، تصمیم بر این شد تا ابتدا تولید آهن اسفنجی را آغاز کنیم و زمانی که به پیشرفت حدود 50 درصدی رسید، عملیات راه‌اندازی کنسانتره و گندله را هم آغاز کنیم. به طور کلی، راه‌اندازی کارخانه‌های تولید کنسانتره و گندله زمان کمتری می‌برد.

وی در خصوص تامین مواد اولیه کارخانه آهن اسفنجی، تصریح کرد: با توجه به اینکه کارخانه آهن اسفنجی فولاد گستر الماس زودتر از واحدهای تولید گندله و کنسانتره به بهره‌برداری می‌رسد، به ناچار مجبور هستیم تا مواد اولیه مورد نیاز خود را از شرکت‌های دیگر تامین کنیم. هر شرکت گندله‎‌سازی که قیمت مناسب‌تری را به ما پیشنهاد دهد و مسافت کمتر و به تبع آن، هزینه حمل‌ونقل کمتری را داشته باشد، از آن خرید خواهیم کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
با تولید گندله، ارزش افزوده ایجاد کردیم
تحریم، باعث تعویق بهره‌برداری از پروژه شد
پروژه فولادسازی ما، منتظر گشایش مالی است
آهن اسفنجی عیار بالا واکنش‌پذیری کمتری دارد
به صادرات آهن‌ اسفنجی امید داریم
توسعه در جهت تکمیل زنجیره تولید در گل‌گهر
ایجاد اشتغال 30 هزار نفری، در طرح توسعه آهن و فولاد خلیج فارس
واحد 2.5 میلیون تنی گندله، در انتظار حمایت دولت و بانک‌ها
تولید 14 میلیون تن گندله در دستور کار شرکت قرار دارد
ما به عوارض صادراتی کنسانتره و گندله به‌شدت اعتراض داریم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: