واردات تجهیزات در تنگنای شرایط تحریمی/ تکمیل زنجیره فولاد در کرمانشاه
مدیرعامل شرکت ذوب آهن بیستون خبر داد:

واردات تجهیزات در تنگنای شرایط تحریمی/ تکمیل زنجیره فولاد در کرمانشاه

مدیرعامل شرکت ذوب‌ آهن بیستون گفت: در نظر داریم زنجیره تولید فولاد را در استان کرمانشاه تکمیل کنیم اما در حال حاضر، به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم تجهیزات و ماشین‌آلات خود را وارد کنیم و مجبور هستیم این تجهیزات را از تولیدکنندگان داخلی تامین کنیم و درصدی از آن که درکشور وجود ندارد را بومی‌سازی کنیم.

جهاندار شکری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: پروژه آهن اسفنجی شرکت ما، ۷۰ درصد پیشرفت داشته اما به دلیل مسائل تحریمی، برای واردات بخشی از ماشین‌آلات با مشکل مواجه شدیم. اکنون در حال نصب و راه‌اندازی تجهیزات هستیم و همچنین سعی داریم برخی از اقلام وارداتی که در کشور تولید نمی‌شود را بومی‌سازی کنیم.

وی افزود: اگر از سنگ‌آهن به عنوان ماده اولیه استفاده کنیم، ظرفیت این واحد تولیدی ۱۵۰ هزار تن است اما اگر از گندله استفاده کنیم، ظرفیت ۲۵۰ هزار تن خواهد بود. آهن اسفنجی تولید شده در این واحد، در بخش ریخته‌گری و ذوب شرکت مصرف می‌شود اما اگر شرایط بازار مطلوب باشد، بخشی از آن را برای فروش عرضه خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن بیستون در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون، به دلیل نوسانات قیمت کالاهای مورد نیاز و همچنین افزایش هزینه سایر امور مربوط به بهره‌برداری، با کمبود نقدینگی مواجه هستیم. تامین حدود ۲۰ درصد از تجهیزات و ماشین‌آلات نیز دچار مشکل شده که سبب ایجاد توقف مقطعی در روند پیشرفت پروژه شده است.

شکری در پاسخ به این سوال که این پروژه چه زمانی به بهره‌برداری می‌‎رسد، اذعان کرد: اگر معضلات ناشی از وضع تحریم‌ها که در روند اجرایی پروژه مانع ایجاد کرده است، رفع شود، حدود 8 تا 12 ماه دیگر پروژه آهن اسفنجی به بهره‌برداری می‌رسد. اجرای این پروژه باعث اشتغال‌زایی 500 نفر به طور مستقیم می‌شود.

وی در خصوص تامین مواد اولیه مورد نیاز واحد تولیدی آهن اسفنجی، بیان کرد: گندله مورد نیاز خود را از یک کارخانه‌ تازه تاسیس در شهرستان اسدآباد تامین می‌کنیم و البته با رایزنی‌هایی که با وزارت صمت انجام داده‌ایم، در نظر داریم تا مجوز برداشت سنگ‌آهن از معادن شهرستان‌های سنقر و قروه را اخذ کنیم. بر اساس سیستمی که برای این واحد در نظر گرفته شده است، می‌توانیم از سنگ‌آهن با عیار بالای 50 درصد به عنوان ماده اولیه استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن بیستون چالش اصلی پیش روی تولیدکنندگان را مسئله اقتصادی دانست و اذعان کرد: مشکل اصلی که با آن مواجه هستیم، بالا بودن هزینه‌ها و تورم بوده که ما را در سرمایه‌گذاری پروژه‌های باقی‌مانده، دچار مشکل کرده است. در این رابطه، صحبت‌هایی با بانک عامل خود داشته‌ایم و امیدواریم تا مسائل مربوط به نقدینگی شرکت حل شود. یکی دیگر از مشکل‌های ما، واردات تجهیزات مورد نیاز بوده که با وضع تحریم‌ها این امر، با سختی‌هایی رو‌به‌رو شده که اگر رفع نشود، ناگزیر هستیم تا این قطعات را در کشور بومی‌سازی کنیم.

شکری در پایان اظهار داشت: هدف اصلی ما، این است که بتوانیم زنجیره تولید فولاد را در استان کرمانشاه تکمیل نماییم. در حال حاضر، واحد تولید شمش فولادی و واحد نورد که محصولات آن، تیرآهن و میلگرد است را به بهره‌برداری رساندیم و با تکمیل پروژه تولید آهن اسفنجی، می‌توانیم گام بزرگی را در راستای تکمیل زنجیره تولید فولاد و اشتغال‌زایی در این استان، برداریم. همچنین اگر بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ناگهانی از سوی دولت اعلام نشود، می‌توانیم صادرات و ارزآوری خوبی را برای کشور داشته باشیم.  

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تحریم، باعث تعویق بهره‌برداری از پروژه شد
تولید آهن‌ اسفنجی در واحدهای کوچک، توجیه اقتصادی ندارد
به صادرات آهن‌ اسفنجی امید داریم
بخشنامه‌های متناقض، مانع فروش صادراتی شدند
توسعه در جهت تکمیل زنجیره تولید در گل‌گهر
ایجاد اشتغال 30 هزار نفری، در طرح توسعه آهن و فولاد خلیج فارس
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: