قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود
عضو هیئت مدیره شرکت جهان فولاد غرب:

قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود

عضو هیئت مدیره شرکت جهان فولاد غرب به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان میلگرد، گفت: بازار میلگرد وضعیت خوبی ندارد و تا زمانی که این بازار، دستوری کنترل می‌شود، امیدی به بهبودی این وضع نیست. دخالت دولت نه‌تنها در بازار میلگرد، بلکه در کل زنجیره فولاد وجود دارد که متاسفانه با ادامه این شرایط، بسیاری از صنایع پایین‌دست فولاد رو به ورشکستگی می‌روند.

جهاندار شکری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت این شرکت، اظهار داشت: مجموعه ما از چند شرکت تشکیل شده که در بخش‌های مختلف زنجیره فولاد فعال هستند. به‌طور مثال شرکت جهان فولاد غرب در زمینه تولید تیرآهن با ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال، شرکت سیما فولاد جهان در زمینه تولید میلگرد با ظرفیت اسمی 250 هزار تن در سال و ذوب آهن بیستون با ظرفیت اسمی 250 هزار تنی در زمینه تولید شمش فعالیت می‌کند. علاوه بر این احداث واحد احیا نیز در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید میلگرد در این مجموعه تنها با 20 تا 30 درصد ظرفیت اسمی انجام می‌شود. این شرکت قادر به تولید میلگردهای ساختمانی سایز 10 تا 32 میلی‌متر است. در شرایط کنونی متاسفانه دولت با دستورالعمل‌های خود بازار را به هم ریخته و شرکت ما نیز در حال از دست دادن بازارهای داخلی و صادراتی خود است.

دخالت دولت در زنجیره فولاد بی‌معنی است

عضو هیئت مدیره شرکت سیما فولاد جهان در خصوص وضعیت بازار میلگرد عنوان کرد: هم‌اکنون قیمت تمام شده تولید میلگرد حدود 4 هزار و 400 تومان به‌ازای هر کیلوگرم است که متاسفانه قیمت میلگرد در بورس کالا به‌عنوان مرجع تعیین قیمت محصولات فولادی، به‌صورت دستوری حدود 4 هزار و 50 تا 4 هزار و 100 تومان به‌ازای هر کیلوگرم تعیین می‌شود. علاوه بر این قیمت شمش فولادی باید حدود 4 هزار و 100 تا 4 هزار و 200 تومان باشد که قیمت این محصول نیز به‌صورت دستوری تعیین شده و حدود 700 تا 800 تومان از قیمت واقعی خود پایین‌تر است.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری دستوری تنها زمینه رانت را فراهم می‌کند و از این موقعیتی که برای سوء استفاده ایجاد شده است تنها تولیدکنندگان متضرر می‌شوند. نتیجه دخالت دولت در زنجیره فولاد چیزی جز ورشکستگی صنایع نخواهد بود.

شکری با بیان اینکه بسیاری از کارخانه‌های نوردی تنها با 30 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، گلایه کرد: در حالی که حدود 70 درصد ظرفیت برخی از واحدهای نوردی خالی است، نگرانی دولت برای دخالت در بازار فولاد قابل درک نیست. دولت باید در صنعت فولاد به این منظور دخالت کند که ظرفیت‌های خالی تولیدی فعال و واحدهای تولیدی تقویت شوند تا تولیدات افزایش یابند، زیرا با افزایش تولید و عرضه در بازار، قطعا قیمت‌ها کاهش می‌یابد و بیش از قبل قابل کنترل خواهند بود.

عضو هیئت مدیره شرکت سیما فولاد جهان در پایان بیان کرد: بهترین کمکی که دولت می‌تواند به بازار میلگرد کند، عدم دخالت در صنعت فولاد است. به این ترتیب حذف مواردی از بازار چون قیمت‌گذاری دستوری، الزام عرضه در بورس کالا و صادرات به شرط عرضه در بورس مهم‌ترین اولویت‌ها محسوب می‌شوند. در غیر این صورت واحدها با کاهش تولید مواجه می‌شوند و این موضوع به کاهش عرضه میلگرد در بازار می‌انجامد که تنها وضعیت را بحرانی‌تر از گذشته می‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تولید، قربانی دستورالعمل‌ها
پس از 9 سال به سود رسیدیم
اجرای پروژه 300 هزار تنی میلگرد، شاید وقتی دیگر
ذوب آهن اصفهان، نامی آشنا در تولید میلگردهای ساختمانی
دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است
تولیدکنندگان در ایران حامی ندارند
وام نمی‌خواهیم، عطایش را به لقایش بخشیدیم
اداره‌های دولتی بحران‌سازند
خریداران میلگرد، در حسرت ثبات بازار
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: