فروش دارایی فرست کوانتوم در زامبیا به جیانگژی
مذاکرات شرکت فرست کوانتوم برای فروش بخشی از دارایی‌های مس زامبیا به جیانگژی کاپر

فروش دارایی فرست کوانتوم در زامبیا به جیانگژی

شرکت فرست کوانتوم، مالک معدن مس کانسانشی، سپتامبر گذشته اعلام کرد که در حال انجام مذاکرات برای فروش بخشی از سهام خود در یکی از معادن مس زامبیا به غول چینی تولید مس، شرکت جیانگژی کاپر است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، شرکت کانادایی فرست کوانتوم اعلام کرد که احتمال فروش بخشی از سهام شرکت در معدن مس در زامبیا در دست بررسی بوده و تا به حال هیچ توافقی حاصل نشده است.

این شرکت جزییاتی از دارایی مورد بحث افشا نکرد.

معدن کانسانشی، بزرگترین معدن مس در آفریقا، یکی از دارایی‌های کلیدی شرکت فرست کوانتوم است. یکی از زیرمجموعه‌های این شرکت مالک 80 درصد این معدن و 20 درصد دیگر متعلق به دولت زامبیا است.

ظرفیت تولید مس این معدن به 340 هزار تن در سال می‌رسد که شرکت فرست کوانتوم سالانه 300 هزار تن از این معدن تولید می‌کند؛ بیشتر حجم این تولید بلیستر با عیار 98-99 درصد است که به عنوان محصول میانی برای تولید مس تصفیه شده استفاده می‌شود.

با توجه به این امر که شرکت جیانگژی کاپر، بزرگ‌ترین تولیدکننده کاتد چین، یکی از خریداران احتمالی بخشی از سهام معدن کانسانشی است، گفتنی است که در سال 2018 بیش از نیمی از واردات بلیستر چین از مبدا زامبیا بوده است.

شرکت جیانگژی کاپر بزرگ‌ترین خریدار بلیستر و آند در چین است که از معدن چامبیشی (یک تولیدکننده بزرگ دیگر در زامبیا) متعلق به CNMC پیشی گرفت.

این شرکت چینی در سال جاری با خرید بخش زیادی از سهام واحدهای ذوب متوسط (نظیر یانتای هیومون و یانتای کورون در چین) توسعه چشمگیری داشته است.

سرمایه‌گذاری این شرکت در معادن مس خارجی تا به حال محدود به خرید بخشی از سهام مجتمع معدنی ال گالنو در پرو و معدن مس عینک در افغانستان بوده است که به دلیل مسایل باستان‌شناسی، با وجود آغاز سرمایه‌گذاری در سال 2007 هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

شرکت فرست کوانتوم در خصوص فروش دارایی به جیانگژی کاپر هرگونه نقشی را در پیشنهاد تصاحب و تغییر مدیریت انکار کرد.

سالی چالش برانگیز برای زامبیا

پس از یک سری اصلاحات مالیاتی که باعث افزایش شدید هزینه‌های تولید در دومین کشور بزرگ تولیدکننده مس در آفریقا شد، سال جاری برای تولیدکنندگان مس در زامبیا سالی پر از چالش بوده است.

درآمد خالص شرکت فرست کوانتوم در نیمه نخست سال 2019، به 131 میلیون دلار رسید، در حالی که این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 182 میلیون دلار ثبت شده است. این افت 28 درصدی عمدتا به دلیل کاهش حجم فروش و افت قیمت مس بوده است.

لازم به ذکر است که این شرکت هنوز در حال مذاکره با مسوولین دولتی زامبیا در خصوص ارزیابی دارایی 6.36 میلیارد دلاری برای مالیات در ماه مارس 2018 است که به گفته شرکت هیچ اساس محاسباتی واضحی نداشته است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
 نمایشگاه کانمین 2019
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: