ایران بی‌نصیب از واردات نفت خام کره جنوبی
واردات نفت خام کره جنوبی از آمریکا در آگوست افزایش داشت

ایران بی‌نصیب از واردات نفت خام کره جنوبی

پالایشگاه‌های کره جنوبی ماه گذشته 11.06 میلیون بشکه نفت خام آمریکایی وارد کردند که در مقایسه با 7.307 میلیون بشکه مدت مشابه سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از S&P Global Patts، واردات نفت خام کره جنوبی از آمریکا در ماه آگوست 2019 نسبت به سال گذشته جهش 51.4 درصدی داشت؛ طبق داده‌های شرکت ملی نفت کره، این کشور آسیایی برای چهارمین ماه متوالی پس از تحریم نفت ایران توسط واشنگتن، نفت ایرانی وارد نکرد.

واردات ماه آگوست نسبت به جولای کاهش 25.2 درصدی داشت؛ کره جنوبی در جولای 14.782 میلیون بشکه نفت خام آمریکایی وارد کرد که بیشترین حجم واردات از زمان آغاز واردات نفت آمریکایی توسط کره جنوبی در سال 2015 بود و رکورد قبلی 13.61 میلیون تنی دسامبر 2018 را شکست. واردات نفت خام این کشور آسیایی از آمریکا از ماه جولای سال گذشته پس از اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران، افزایش شدیدی داشت تا بتواند جای خالی نفت ایرانی را با مشقت پر کند.

در 8 ماه ابتدایی سال جاری، واردات نفت خام آمریکایی توسط کره جنوبی جهش بیش از 3 برابری (نسبت به 26.777 میلیون بشکه در مدت مشابه سال گذشته) داشت تا به 86.069 میلیون بشکه برسد. این افزایش شدید عمدتا نتیجه افزایش خرید از شرکت آمریکایی Eagle Ford به عنوان جایگزینی برای پارس جنوبی ایران بوده است. واردکنندگان کره‌ای همچنین خرید نفت سبک شیرین از WTI و Eagle Ford Light را افزایش دادند تا برای معاهده سوخت دریایی IMO 2020 آماده شوند.

با تصمیم اعمال تعرفه 5 درصدی بر واردات نفت آمریکایی در چین از آغاز سپتامبر، واردات نفت آمریکایی کره جنوبی به افزایش خود ادامه می‌دهد. شرکت SK Innovation، بزرگترین پالایشگاه کره جنوبی، اعلام کرده که عیار نفت خام جدید آمریکا را آزمایش کرده است تا از مناسب بودن آن برای واحدهای خود اطمینان حاصل کند.

پس از حمله‌های اخیر به تاسیسات بقیق و میدان نفتی خریص در عربستان سعودی بزرگترین تامین‌کننده خارجی کره جنوبی و با کاهش احتمالی صادرات نفت از عربستان، واردات نفت آمریکایی توسط کره جنوبی ممکن است افزایش یابد. کره جنوبی در ماه آگوست 30.863 میلیون بشکه نفت از عربستان سعودی وارد کرد که در مقایسه با 28.74 میلیون بشکه در مدت زمان مشابه سال گذشته افزایش 7.4 درصدی داشت.

با منقضی شدن معافیت واردات نفت از ایران در اوایل ماه مِی، این کشور آسیایی در ماه آگوست برای چهارمین ماه متوالی واردات نفت ایرانی نداشت. برای جایگزین کردن نفت ایران، کره جنوبی واردات نفت خام از قطر را به 7.25 میلیون بشکه در آگوست افزایش داد که به معنی افزایش بیش از 2 برابری نسبت به 3.423 میلیون بشکه در مدت مشابه سال گذشته است.

همچنین واردات کره جنوبی از امارات متحده نیز 33.7 درصد نسبت به آگوست سال گذشته افزایش داشت تا به 6.908 میلیون بشکه برسد. علاوه بر این، کره جنوبی واردات نفت خام سبک شیرین CPC Blend از قزاقستان را 58.5 درصد نسبت به آگوست سال گذشته افزایش داد و به 6.326 میلیون بشکه رساند. واردات از دومین تامین‌کننده بزرگ کره جنوبی یعنی قطر 13.9 درصد در مقایسه آگوست 2018 افزایش داشت، اما واردات نفت این کشور از عراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته 39.1 درصد کاهش داشت.

در ماه آگوست، کره جنوبی 67.928 میلیون بشکه نفت خام از خاورمیانه وارد کرد که نسبت به 65.372 میلیون بشکه در مدت مشابه سال گذشته افزایش 3.9 درصدی داشت. پس از 3 ماه متوالی افت شدید، واردات نفت خام از خاورمیانه توسط کره جنوبی در ماه جولای اولین افزایش را تجربه کرد. با این حال، پالایشگاه‌های کره جنوبی اعلام کرده‌اند که ممکن است با تشدید تنش‌ها در تنگه هرمز، واردات از خاورمیانه را کاهش دهند؛ در این صورت، این پالایشگاه‌ها باید به فکر منابع جایگزین برای نفت خام باشند.

کره جنوبی همچنین 2.024 میلیون بشکه نفت از انگلستان وارد کرد که اولین خرید از Forties از ماه مِی سال جاری بود. از دیگر تأمین‌کنندگان نفت خام کروه جنوبی در ماه آگوست، کشور استرالیا بود که بالغ بر 1.95 میلیون بشکه به این کشور فروخت که بیشترین حجم واردات نفت استرالیایی از اکتبر سال گذشته بود.

کره جنوبی در ماه آگوست در مجموع 97.069 میلیون بشکه نفت خام (معادل 3.13 میلیون بشکه در روز) وارد کرد که نسبت به 94.985 میلیون بشکه در آگوست سال گذشته افزایش 2.2 درصدی داشت. این اولین افزایش واردات در چهار ماه اخیر بود. در 8 ماه ابتدایی سال جاری، واردات نفت خام کره جنوبی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.9 درصد افت داشت و به 727.689 میلیون بشکه رسید. با توجه به افزایش واردات در ماه آگوست، ذخیره موجودی نفت خام کره جنوبی 3.3 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت تا به 56.495 میلیون بشکه برسد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: