قادر به رقابت با تولیدکنندگان مدرن میلگرد نبودیم
مدیرعامل گروه صنعتی نورد نوشهر:

قادر به رقابت با تولیدکنندگان مدرن میلگرد نبودیم

مدیرعامل گروه صنعتی نورد نوشهر گفت: این واحد با ظرفیت تولید سالانه 100 هزار تن میلگرد، سال 94 تعطیل شد. چندین عامل متفاوت باعث تعطیلی واحد تولید ما شد. از جمله دلایل تعطیلی این واحد تولیدی، رکود بازار و فرسودگی تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه بود که تولید ما را غیر رقابتی کرد. در واقع به‌دلیل نبود تجهیزات و تکنولوژی به‌روز، نتوانستیم میلگرد با استاندارهای روز تولید کنیم.

تقی کریمی جوینانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص تعطیلی کارخانه نورد نوشهر، اظهار داشت: کارخانه ما به‌دلیل قدمتی که داشت از تجهیزات و ماشین‌آلات فرسوده استفاده می‌کرد؛ منظور از کارخانه فرسوده این است که تولید در آن از هر نظر زیان‌ده باشد. حتی برق و گازی که برای تولید در این کارخانه مصرف می‌شد، به‌دلیل زیان‌دهی کارخانه اسراف بود و ضایعات خط تولید آن بیش از اندازه بود. قطعا ادامه تولید با کارخانه نورد نوشهر هیچ سودی برای صاحبان آن و همچنین اقتصاد کشور نداشت. البته ناگفته نماند رکود اقتصادی که طی سال‌های 91 تا 94 بر اقتصاد کشور حاکم شد، مزید بر علت تعطیلی این کارخانه بود.

وی با اشاره به رشد صنعت میلگرد عنوان کرد: در سال‌های اخیر کارخانه‌های متعددی در زمینه تولید میلگرد به بهره‌برداری رسیده‌اند که ظرفیت تولید آن‌ها بیشتر از 400 هزار تن در سال است. بنابراین شرکت ما حتی اگر به عرصه تولید بازگردد، دیگر جایگاهی در میان تولیدکنندگان فعلی بازار نخواهد داشت. به‌طور مثال کارخانه ما با 100 نفر پرسنل روزانه 100 تن تولید داشت، در حالی که اکنون کارخانه‌هایی در زمینه تولید میلگرد فعال هستند که با همین تعداد کارگر بیش از یک هزار تن در روز میلگرد تولید می‌کنند. در نتیجه با مقایسه دو کارخانه مشخص می‌شود که شرکت ما با همان تعداد پرسنل، میزان مصرف برق، گاز و ....، توانایی تولید تنها یک‌دهم کارخانه‌های مدرن فعلی را دارد بنابراین قادر به رقابت با واحدهای تولیدی بزرگ نبودیم.

مدیرعامل گروه صنعتی نورد نوشهر با اشاره به مشکلات این گروه پس از تعطیلی، خاطرنشان کرد: پس از تعطیلی کارخانه با وجود آنکه تمامی حق و حقوق کارگران و پرسنل را پرداخت کردیم، اما اداره‌های دولتی هنوز ما را رها نمی‌کنند. به‌طور مثال پس از گذشت بیش از 4 سال از تعطیلی این واحد، هنوز به اداره‌های کار، دارایی و تامین اجتماعی رفت و آمد داریم و باید پاسخ‌گوی آن‌ها باشیم؛ دولت نهم وعده داده بود به کارخانه‌های داخلی در راستای حمایت از تولید ملی یاری رساند و اداره‌های مزبور با فرض اینکه دولت قصد دارد که این واحدها را مساعدت کند، با تمام توان خود و قوانینی که به آن‌ها اجازه می‌داد، عرصه را بر ما تنگ‌تر کردند و در نتیجه موجبات تعطیلی مجموعه ما را فراهم آوردند.

جانمایی یک کارخانه در هنگام تاسیس بسیار مهم است

کریمی جوینانی با بیان اینکه جانمایی یک کارخانه در هنگام تاسیس مهم‌ترین عامل برای اقتصادی بودن آن است، اظهار کرد: به‌طور کلی برای جانمایی هر کارخانه باید دو عامل مهم را در نظر داشت، پارامتر نخستی که باید مورد بررسی قرار گیرد، راه‌های دسترسی به مواد اولیه است و در وهله دوم عامل نزدیکی به بازار مصرف مهم است، به این معنی که باید در منطقه احداث کارخانه، مصرف‌کننده عمده و پایدار وجود داشته باشد.

وی یادآوری کرد: زمانی که شرکت ما به تولید میلگرد می‌پرداخت، عمدتا از مواد اولیه مورد وارداتی استفاده می‌کرد. زیرا محل قرارگیری کارخانه نوشهر بود و با توجه به نزدیکی به دریای خزر، دسترسی راحت و مطمئنی برای تامین مواد اولیه داشت؛ اما وقتی صنعت فولاد تا حدود زیادی به خودکفایی در تولید شمش فولادی رسید، از قافله تولید در برابر رقبا عقب افتادیم، زیرا شرکت ما دورتر از تامین‌کنندگان اصلی شمش بود و راه دسترسی به آن‌ها نیز هزینه‌های سنگینی را به شرکت تحمیل می‌کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی نورد نوشهر یکی از مسائلی را که به دغدغه تولیدکنندگان فولاد تبدیل شده، حمل و نقل دانست و گفت: زمانی که شرکت ما فعالیت تولیدی داشت، هزینه‌های حمل و نقل به‌قدری پایین بود که سهم بسیار کمی از کل هزینه‌ها را تشکیل می‌داد اما اکنون بخش نسبتا بزرگی از هزینه‌ها به حمل و نقل مربوط می‌شود.

کریمی جوینانی با ذکر مثالی نقش حمل و نقل را این‌گونه توضیح داد: بزرگ‌ترین تامین‌کننده شمش فولاد در کشور فولاد خوزستان بوده که فاصله تقریبی این کارخانه تا نوشهر بالغ بر یک هزار و 200 کیلومتر است. اگر قرار بود از این کارخانه خرید کنیم، باید تا بندرعباس محصول را حمل می‌کردیم. بنابراین مسافت حمل مواد اولیه و محصول، هزینه‌های زیادی را تحمیل می‌کرد. البته زمانی که تولید داشتیم، برخی از محصولات به نقاط دور نیز ارسال می‌شدند. ناگفته نماند که آن زمان در شمال کشور مصرف‌کننده وجود نداشت و ناچار به ارسال محصول به دیگر نقاط کشور بودیم.

کارخانه‌های بزرگ و مدرن ماندگارند

وی به وضعیت صنعت فولاد اشاره و بیان کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی، اغلب تولیدکنندگان فولاد تا سال 96 با مشکل مواجه و بعضا زیان‌ده بودند، اما در سال 96 و 97 به‌دلیل افزایش نرخ ارز و تسهیل صادرات، شرایط بازار تغییر کرد و شرایط برای افزایش تولید و سود شرکت‌های فولادی فراهم شد که اغلب آن‌ها از زیان‌دهی خارج و سودده شدند.

مدیرعامل گروه صنعتی نورد نوشهر در خصوص تولیدکنندگان میلگرد نیز عنوان کرد: واحدهای تولیدی کوچک و متوسط میلگرد نیز تا سال گذشته و سه ماه ابتدای سال جاری اوضاع مناسبی داشتند، اما اکنون به‌دلیل مشکلات متعدد تولید و صادرات، با معضلات بیشتری مواجه هستند، در سال جاری با ادامه تولید، هزینه‌ با فروش آن‌ها برابر و در نهایت زیان‌ده خواهد شد.

کریمی جوینانی شرایط کار را برای کارخانه‌های بزرگ و مدرن متفاوت ارزیابی و تصریح کرد: آن‌ها با ماشین‌آلات و خط تولید به‌روز خود، قادر به تولید محصولات متنوع و با کیفیت هستند و می‌توانند به‌راحتی صادرات نیز داشته باشند. در شرایط کنونی، کارخانه‌هایی که از نظر میزان تولید و بزرگی واحد، در رتبه بالاتر از ما قرار دارند نیز باید مجموعه خود را تعطیل کنند، زیرا به هیچ‌وجه تولید در واحدهای با ظرفیت‌ پایین، مقرون به‌صرفه نیست.

وی بازگشت به تولید میلگرد را از سوی این گروه محتمل دانست و خاطرنشان کرد: همه تجهیزات و ماشین‌آلات تولیدی دست‌‌نخورده در محل سایت باقی مانده‌اند زیرا امیدواریم روزی شرایط مهیا شود و شرکت ما دوباره با نوسازی و بهینه‌سازی خطوط تولید، به فعالیت تولیدی بازگردد. البته همه این‌ها منوط به ایجاد شرایط خاص است؛ در صورت بازگشت به چرخه تولید، قصد داریم سال‌ها در این عرصه فعال باشیم تا حداقل کارخانه برای 20 سال ماندگار شود. دید ما برای تولید، کوتاه‌مدت نیست اما در حال حاضر وضعیت اقتصاد کشور این اجازه را به ما نمی‌دهد تا برای بلند مدت برنامه‌ریزی کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
اجرای پروژه 300 هزار تنی میلگرد، شاید وقتی دیگر
ذوب آهن اصفهان، نامی آشنا در تولید میلگردهای ساختمانی
دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است
تولیدکنندگان در ایران حامی ندارند
وام نمی‌خواهیم، عطایش را به لقایش بخشیدیم
بانک‌ها از فولادسازان حمایت نمی‌کنند
با کاهش تقاضا، قیمت فولاد در امارات افت داشت
قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود
اداره‌های دولتی بحران‌سازند
خریداران میلگرد، در حسرت ثبات بازار
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: