آمریکا 6 شرکت و مدیر عامل چینی را به دلیل تجارت نفت با ایران تحریم کرد
تحریم آمریکا علیه 6 شرکت چینی

آمریکا 6 شرکت و مدیر عامل چینی را به دلیل تجارت نفت با ایران تحریم کرد

آمریکا 6 شرکت چینی و مدیران ارشد آن‌ها را به دلیل تجارت با ایران، تحریم کرد. همچنین، مقامات دولت ترامپ همچنان در حال متقاعد کردن رهبران دنیا برای افزایش فشار علیه ایران هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از S&P Global Platts، وزیر امور خارجه آمریکا Mike Pompeo طی سخنرانی در همایش «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» گفت این شرکت‌های چینی «آگاهانه و در نقض تحریم‌های ایالات متحده، از ایران نفت وارد کرده‌اند. به چین و تمام کشورها اعلام می‌کنیم: ما هر اقدامی خلاف تحریم‌ها را تحریم خواهیم کرد.»

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در روز چهارشنبه اعلام کرد که 2 شرکت وابسته به Cosco Shipping Co.، China Concord Petroleum Co.، Kunlun Holding Co.، Kunlun Shipping Co. و Pegasus 88 به همراه 5 مدیر ارشد به لیست مخصوص افراد و اتباع بلوکه شده دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی اضافه شدند.

خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌ها علیه 2 شرکت وابسته Cosco، یعنیCosco Shipping Tanker (Dalian) Co.  و Cosco Shipping Tanker (Dalian) Seaman & Ship Management Co.، شامل شرکت مادر آن‌ها یعنی Cosco Shipping Co. و شرکت‌های وابسته Cosco Shipping Holdings نخواهد شد.

طبق اظهار خزانه‌داری «بنابراین، تا جایی که معاملات شامل افراد تحریم شده یا فعالیت‌های مطابق با تحریم‌های دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی نشوند، ممنوعیتی برای معاملات افراد آمریکایی با COSCO، زیرمجموعه‌های تحریم نشده آن، یا شرکت‌های وابسته تحریم نشده آن وجود ندارد. همچنین، افراد غیر آمریکایی نیز برای انجام معاملات با COSCO، زیرمجموعه‌های تحریم نشده آن، یا شرکت‌های وابسته تحریم نشده آن شامل ریسک تحریم نخواهند شد.» فعالان بازار حمل و نقل در روز چهارشنبه اظهار داشتند که هنوز از عواقب این تحریم‌ها اطمینان ندارند و برخی نیز هضم این خبر را دشوار دانستند.

طبق وب‌سایت شرکت Cosco، این شرکت دارای 25 نفت‌کش غول‌پیکر (VLCC) و چند سوئزگذر (Suezmax)، افرامکس (Aframax)، و پاناماگذر (Panamax) است، اما به گفته برخی منابع ممکن است این شرکت کشتی‌های بیشتری داشته باشد. از آنجا که این تحریم‌ها فقط به 2 شرکت وابسته این شرکت اعمال می‌شود، هنوز تاثیر احتمالی تحریم‌ها روشن نیست.

از زمان پایان معافیت واردات نفت خام ایرانی، ایالات متحده پیش از این یک شرکت چینی را به دلیل تخلف در محدودیت نفت ایران تحریم کرده بود. این تحریم برای شرکت تجاری دولتی Zhuhai Zhenrong و مدیر آن Youmin Li بود.

صادرات نفت ایران که در ماه مارس متوسط روزانه 1.7 میلیون بشکه بود در ماه آگوست به کمتر از 425 هزار و 500 بشکه در روز افت کرد. در ماه آگوست کمی بیش از 204 هزار و 200 بشکه از صادرات ایران به مقصد چین بود.

به گفته تحلیل‌گران، بعید است که دولت ترامپ یک شرکت بزرگ چینی را تحریم کند، حتی با وجود اینکه واردات نفت خام ایرانی ادامه داشته باشد؛ زیرا ادامه جنگ تجاری بین چین و آمریکا تاثیر شدیدی بر اقتصاد جهانی خواهد داشت.

خبری از کاهش تحریم‌ها نیست

احتمال می‌رفت که جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در این هفته باعث کاهش تحریم‌ها علیه ایران شود که بعد از آن، جلسه‌ای بین دو ریاست جمهور اتفاق بیافتد. اما پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در روز 14 سپتامبر که باعث کاهش 5.7 میلیون بشکه در عرضه روزانه نفت شد، این احتمال ضعیف‌تر شد و به صفر رسید. آمریکا بلافاصله ایران را برای حملات مقصر دانست. در سنخرانی خود در سازمان ملل در روز سه‌شنبه 24 سپتامبر، ترامپ اشاره کرد که سخت‌گیری دولت او علیه ایران شدیدتر نیز خواهد شد. به گفته ترامپ «تا زمانی رفتار تهدیدآمیز ایران ادامه داشته باشد، تحریم‌ها نه تنها لغو نخواهد شد، بلکه تشدید نیز خواهد شد.»

در روز دوشنبه، با تحت فشار قرار دادن سایر کشورها توسط آمریکا برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران، رهبران بریتانیا، فرانسه، و آلمان نیز ایران را برای حملات مقصر دانستند. اما طبق گفته Joe McMonigle تحلیل‌گر در شرکت Hedgeye Risk Management، احتمال افزایش تحریم‌ها علیه ایران توسط سایر کشورها بسیار کم است. «مشخص نیست نتیجه این ماجرا چه خواهد بود، اما فکر می‌کنم دولت ترامپ بر این باور است که فرصتی برای کاهش حمایت‌های اتحادیه اروپا برای ایران وجود دارد. ولی باز هم درباره احتمال موفقیت آن شک دارم.»

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
چین شریک نخست تجارت ایران است
سود صنعتی چین، ۵.۳ درصد سقوط کرد
تحریم، باعث تعویق بهره‌برداری از پروژه شد
ایران بی‌نصیب از واردات نفت خام کره جنوبی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: