نانوذرات مس به کمک چاپ سه‌بعدی آمدند

نانوذرات مس به کمک چاپ سه‌بعدی آمدند

شرکت نانودیمنشن موفق به تولید نانوذرات مس جدیدی شده که در برابر اکسید شدن مقاوم هستند.

به گزارش عصرمس آنلاین این نانوذرات به‌عنوان ماده پایه برای ساخت جوهر مس رسانا استفاده می‌شوند که هزینه مواد خام را در چاپ سه‌بعدی قطعات الکترونیکی کاهش می‌دهند. 

شرکت «نانودیمنشن» (Nano Dimension) موفق به تولید نانوذرات مس جدیدی شده که در برابر اکسید شدن مقاوم هستند. با این نانوذرات جوهرهایی ساخته می‌شود که در فرآیند تف‌جوشی مقاومت بالایی دارند.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در سایت خود نوشت که نانودیمنشن یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه نانوالکترونیک چاپ سه‌بعدی است. این شرکت اعلام کرد که موفق به تولید نانوذرات مس جدیدی شده که در برابر اکسید شدن مقاوم هستند. این نانوذرات به خطوط رسانا در دمایی پایین‌تر از 160 درجه سانتی‌گراد در فرآیند تف‌جوشی متصل می‌شوند.

این شرکت فناوری ساخت محصول خود را به‌صورت پتنتی آماده کرده و به دفتر ثبت اختراعات USPTO ارائه کرده است. چالش اصلی در توسعه نانوجوهرهای مسی، اکسید شدن آن‌هاست که در فرآیند تف‌جوشی دچار اکسیداسیون می‌شود. معمولاً تف‌جوشی نانوذرات مس نیازمند انرژی بالایی است. برای این کار به لیزر، دمای بالا و لامپ‌های قوی نیاز است که در اتمسفر عاری از اکسیژن این اتفاق می‌افتد. چنین شرایطی موجب افزایش قیمت فرآیند و پیچیده شدن آن می‌شود.

نانودیمنشن نانوذرات مس جدیدی ارائه کرده که در برابر اکسیدشدن در هوا مقاوم هستند. این نانوذرات مس به‌صورت بسته‌های کروی منحصربه‌فردی درآمده و کره‌هایی را تشکیل می‌دهند که خواصی شبیه به ساختار هسته‌ای- پوسته‌ای دارد. این نانوذرات مس به‌عنوان ماده پایه برای ساخت جوهر مس رسانا استفاده می‌شوند که به‌شدت هزینه مواد خام را در چاپ سه بعدی قطعات الکترونیکی و بوردهای مدارچاپی کاهش می‌دهند. مس دومین ماده رسانا بعد از نقره و بسیار ارزان‌تر از آن است. توسعه جوهر مس پایدار و مقاوم در برابر اکسیداسیون دستاوردی مهم در فناوری ساخت جوهر است که می‌تواند هزینه‌های چاپ را به‌شدت کاهش دهد. این فناوری بازارهای تازه‌ای فراهم کرده است؛ بخش‌هایی نظیر فیلم‌های انعطاف‌پذیر یعنی فیلم‌هایی که در برابر دماهای 100 تا 150 درجه سانتی‌گراد مقاوم هستند. شرکت نانودیمنشن در سال 2012 با هدف توسعه سامانه‌های الکترونیکی چاپ سه بعدی راه‌اندازی شد. این شرکت محصولات مختلفی در بخش جوهر سه‌بعدی، نرم‌افزار سه‌بعدی و نانومواد تولید می‌کند. محصول اصلی این شرکت، چاپگر سه‌بعدی است که روی بوردهای مدار چاپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: