پرمیوم کاتد نیکل در شانگهای منفی شد
نگاهی به بازار جهانی نیکل

پرمیوم کاتد نیکل در شانگهای منفی شد

در هفته منتهی به 24 سپتامبر، پریمیوم CIF کاتد نیکل در انبارهای شانگهای پس از Backwardation مداوم در بورس لندن، به‌طور کم‌سابقه‌ای به سطح بسیار پایینی سقوط کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، پریمیوم چین به دلیل Backwardation شدید به سطح منفی سقوط کرد، که ناشی از حجم زیاد تخلیه و عرضه نیکل در این منطقه بود. در همین حین، پریمیوم آمریکا و اروپا با وجود تجارت ضعیف به دلیل تقاضای کم، ثابت ماند.

Backwardation لندن و زیان در اثر اختلاف قیمت باعث سقوط پریمیوم چین شد

پریمیوم تحویل کاتد نیکل در انبارهای شانگهای و CIF چین (نسبت به قیمت نقدی آن در بورس فلزات لندن) در سطح بین 0 تا 50 دلار بر تن است. این امر سبب شد تا تمایل سهام‌داران به نگهداری این فلز کاهش یابد و به فروش موجودی‌های انبارهای خود روی بیاورند. Backwardation نقدی و 3ماهه نیکل در بورس فلزات لندن در 24 سپتامبر حدود 135 دلار بر تن بود. اما پیش از این در 20 سپتامبر، به 205 دلار بر تن رسید که کمترین میزان طی بیش از 12 سال اخیر بود.

افزایش اختلاف قیمت (آربیتراژ) بین 2 بازار Wuxi Stainless Steel Exchange و بورس فلزات لندن باعث زیان بسیاری از تاجران شد. این زیان (بین 4 تا 6 هزار یوان بر تن، معادل 571 تا 857 دلار) باعث کاهش تجارت شد و بازرگانان را مجبور کرد تا برای جلوگیری از زیان بیشتر، کالاهای خود را با تخفیف بفروشند.

به گفته یکی از بازرگانان در شانگهای، «به دلیل Backwardation قیمت نقدی و آتی سه ماهه بورس لندن، فروشنده‌ها عاجزانه در تلاش هستند تا بار خود را بفروشند.» این روند کاهشی در بازار نیکل ادامه دارد، و امیدواری برای بازگشت را کم‌رنگ می‌کند. یک بازرگان دیگر در شانگهای گفت: «با وجود تخفیف تمام معاملات در این هفته، خریداران بسیار کمی مایل به خرید هستند. مشخص نیست این Backwardation و زیان ناشی واردات به چین تا چه زمانی ادامه داشته باشد.» یکی دیگر از بازرگانان شانگهای گفت: «وقتی که Backwardation شروع شد، برای مدتی به فروش خود با قیمت پریمیوم ادامه دادیم، اما حالا فاصله قیمت بیشتر می‌شود و ما دیگر نمی‌توانیم با قیمت پریمیوم بفروشیم.»

پریمیوم روتردام با وجود تقاضای ضعیف ثابت مانده است

بر خلاف Backwardation مداوم در قیمت نیکل، پریمیوم اروپا در روز 24 سپتامبر ثابت ماند، در حالی که تقاضای نقدی در سطح پایین باقی مانده بود.

به گفته یک بازرگان اروپایی «خرید نقدی نیکل همچنان ناچیز است. تقریبا هیچ خریداری وجود ندارد. تولیدکنندگان فولاد، به خصوص در اروپا، بخش زیادی از عرضه خود را از دست داده‌اند. در حال حاضر در خصوص خرید مشکل دارند، بنابراین فروش آن‌ها کم شده است. بخش خودروسازی نیز مصرف را کاهش داده چون به اندازه کافی دارند.»

ارزیابی قیمت پریمیوم کاتد برش نخورده نیکل در انبارهای روتردام طی همان روز 190 تا 220 دلار بر تن بود که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشت. همچنین ارزیابی پریمیوم کاتد 4 در 4 نیکل در انبارهای روتردارم نیز با قیمت 450 تا 500 دلار بر تن نسبت به هفته گذشته ثابت ماند. به علاوه، ارزیابی پریمیوم بریکت نیکل در انبار روتردارم نیز در 24 سپتامبر 190 تا 240 دلار بر تن بود که نسبت به ارزیابی قبلی بدون تغییر بود.

اگرچه این Backwardation شدید بین قیمت نقدی و آتی سه ماهه نیکل باعث کاهش تقاضای نقدی شد، اما هنوز فشار کافی بر پریمیوم نیکل روتردام وارد نشده که باعث تخفیف شود.

یکی دیگر از بازرگانان اروپایی گفت: «زمانی که Backwardation به این سطح برسد، فروشنده‌ها تخفیف می‌دهند تا موقعیت خود را حفظ کنند. اگر خریداری در این بازار پیدا شود، فروشنده حاضر است کالای خود را با تخفیف بفروشد، زیرا این Backwardation باعث زیان نگهداری می‌شود، اما این الزما مختص این بازار نیست و فقط یکی از عواقب Backwardation است.»

پریمیوم آمریکا با تقاضای ضعیف ثابت ماند

در هفته منتهی به سه‌شنبه 24 سپتامبر، پریمیوم نیکل در ایالات متحده بدون تغییر ماند، زیرا خریداران به دلیل قیمت بالای نیکل در بورس لندن تمایلی به خرید نداشتند و تجارت کاهش یافته بود.

اگرچه قیمت نیکل در بورس لندن در روزهای اخیر کاهش اندکی داشته است، اما همچنان بالای 17 هزار دلار بر تن تجارت می‌شود و در روز 30 آگوست نیز به رکورد 18 هزار و 850 دلار بر تن رسیده بود. در نتیجه، معامله نقدی بسیار ناچیز بوده است. در روز 24 سپتامبر ارزیابی پریمیوم بریکت نیکل در آمریکا بین 0.19 تا 0.24 دلار بر پوند بود که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشت. ارزیابی پریمیوم کاتد 4 در 4 نیکل در همان روز در آمریکا نیز بین 0.35 تا 0.43 دلار بر پوند بود که در مقایسه با هفته گذشته ثابت بود.

روند کنونی Backwardation بین قیمت نقدی و قیمت آتی سه ماهه نیکل باعث شد تا فروشنده‌ها کالای خود را که به دلیل کاهش ارزش آتی نمی‌خواستند نگه دارند، در بورس فلزات لندن عرضه کنند و به فروش برسانند. این امر باعث افزایش عرضه در بورس فلزات لندن شد. در نتیجه این امر، پریمیوم تحت فشار قرار خواهد گرفت، اگرچه به دلیل وجود نقدینگی، تاثیر آن در پریمیوم هنوز نشان داده نشده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید جهانی نیکل سال آینده کاهش می‌یابد
افزایش جهانی تقاضای نیکل گرید Class1 تا سال 2030
موجودی انبارهای نیکل به کمترین میزان پس از سال 2013 رسید
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: