بانک‌ها از فولادسازان حمایت نمی‌کنند
مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار:

بانک‌ها از فولادسازان حمایت نمی‌کنند

مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار گفت: همیشه صحبت از این است که بانک‌ها با ارائه تسهیلات از صنعت فولاد حمایت می‌کنند ولی در عمل این اتفاق نمی‌افتد.

سید حسین موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین اظهار داشت: شرکت سپاهان پایدار با ظرفیت اسمی ماهانه یک‌هزار تن و با استفاده از دو کوره القایی، ماهانه ۶۰۰ تن شمش فولادی برای مصرف بازار داخلی و صادراتی تولید می‌کند.

وی با ذکر این نکته که پیش از این طرح‌هایی برای توسعه و افزایش میزان تولید این واحد، برنامه‌ریزی شده بود، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت تولیدی که داریم، قصد داشتیم در کنار کوره‌های دو تنی و ۵۰۰ کیلوگرمی موجود، یک کوره با ظرفیت هفت تن نیز راه‌اندازی کنیم ولی علی‌رغم اینکه ما از سوی وزارت صمت برای دریافت تسهیلات معرفی شده ‌بودیم و با وجود درخواست برای وام و وثیقه قرار دادن سند کارخانه، بانک سند ملکی دیگری را نیز مطالبه کرد که به دلیل نبودن این سند، با وام موافقت نکردند و این طرح در سال ۹۶ عملا متوقف شد.

مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار با انتقاد از سیاست‌های بانکی در مورد تسهیلات اعطایی به فعالان حوزه صنعت فولاد، بیان کرد: اگرچه در صحبت همیشه از ارائه وام توسط بانک‌ها صحبت می‌شود ولی در عمل درخواست‌کننده را با مشکلاتی مواجه می‌کنند که از درخواست خود انصراف دهد.

موسوی با اشاره به افزایش قیمت‌ها و تورم در سال‌های اخیر، یادآور شد: طرحی که در سال ۹۶، با دریافت وام یک میلیاردی و یک چهارم هزینه‌های راه‌اندازی کنونی، قابل اجرا بود، به دلیل موانع موجود بر سر راه دریافت تسهیلات، انجام نپذیرفت.

وی با اشاره به این نکته که واحد تحت مدیریت وی، یک واحد فولادریزی است که حدود ۲۵ نفر در آن مشغول به کار هستند، درباره محصولات تولید شده در این واحد، بیان کرد: محصولات ما در این شرکت، شامل قطعات سفارشی است و طیف گسترده‌ای از محصولات، مثل چرخ‌دنده‌ها، قطعات کارخانه‌های گندله‌سازی، قطعات نسوز و فلنچ‌های مورد استفاده در صنایع دفاعی را در بر می‌گیرد.

نوسانات قیمت و کمبود قراضه مشکل واحدهای تولیدی است

مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار در مورد مواد اولیه مورد نیاز این واحد عنوان کرد: عمده مواد اولیه مورد نیاز ما آهن اسفنجی و قراضه است که بسته به نیاز محصول، با نسبت‌های مختلف با هم ترکیب می‌شوند. خرید اخیر آهن اسفنجی ما از فولاد سیرجان بوده و فروآلیاژها را از تولید‌کنندگان آن و قراضه‌ها را نیز از طریق واسطه‌ها خریداری می‌کنیم.

وی مشکل اصلی در حوزه کاری واحد فولادریزی خود را، نوسانات مکرر قیمت در بازار صنایع فولادی دانست و افزود: این نوسانات باعث شده است که قیمت مواد‌ اولیه در بازار ثبات نداشته باشد و مادامی که بازار دچار نوسان باشد، حتی نمی‌توان برای آینده کوتاه مدت نیز برنامه‌ریزی داشت.

موسوی اضافه کرد: نحوه کار ما به شکل قراردادی است و عدم ثبات موجب می‌شود که قیمت‌ها از زمان عقد قرارداد تا خرید مواد اولیه دائما تغییر کند. مواد اولیه‌ای که بخشی از آن شامل آهن اسفنجی و قراضه است و بخشی دیگر شامل موادی مثل ماسه قالب‌گیری، چسب، خاک کوره، خاک نسوز و... می‌شود.

مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار مشکل دیگر این واحد تولیدی را کم شدن میزان قراضه دانست و اظهار کرد: بخش عمده قراضه مورد استفاده در این واحد، شامل ضایعات کارخانه‌های صنایع داخلی است و وقتی آن‌ها به دلیل رکود بازار تولید نداشته باشند، قاعدتا ضایعات هم ندارند و این موضوع تامین مواد اولیه را برای ما مشکل کرده است.

وی همچنین درباره فسفر و گوگرد موجود در ضایعات و قراضه‌ها و تاثیر منفی آن‌ها بر کیفیت محصولات تولیدی، تاکید کرد: در این واحد به هیچ هنوان از ضایعات دارای گوگرد و فسفر استفاده نمی‌شود زیرا این مواد سرطان‌زا و مضر هستند و استنشاق آن‌ها برای افرادی که در این واحد مشغول به کار هستند، خطرناک است.

موسوی در مورد تامین قطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز این واحد نیز بیان کرد: خوشبختانه خط تولید این واحد بومی است و ۸۰ درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز آن توسط سازنده داخلی تولید شده است و فقط در مورد تعدادی از قطعات، نیاز به واردات وجود دارد که آن هم تا امروز توسط شرکت سازنده تامین می‌شد.

به صورت ریالی صادرات انجام می‌دهیم

مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار در مورد ورود به عرصه صادرات، اظهار کرد: در حال حاضر برخی از تولیدات ما از جمله چرخ‌دنده‌ها برای مصرف‌کنندگان خارجی تولید می‌شوند.

وی در مورد نحوه مبادلات با خارج از کشور نیز افزود: با توجه به مشکلات نقل و انتقال پول، اکنون این مبادلات را به صورت ریالی انجام می‌دهیم. یعنی محصول ما از طریق شارجه امارات به هند ارسال می‌شود و پرداخت آن‌ها که به صورت درهم است، از طریق صرافی‌ به ریال تبدیل شده و برای ما حواله می‌شود.

مدیرعامل شرکت سپاهان پایدار در پایان درباره نحوه کار واحد ریخته‌گری پیوسته این شرکت، اذعان کرد: در این واحد از ترکیب نسبت‌های مشخصی از قراضه و آهن اسفنجی، فولاد تولید شده و قالب‌ریزی‌می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افزایش سهم صنعت-معدن و بازرگانی از بانک‌ها
فعالیت در عرصه فولاد، شنا خلاف جریان آب است
دولت باید به صنعت فولادسازی کمک کند
ارتقای جایگاه فولادی ایران با راه‌اندازی کارخانه فولادسازی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر
با کاهش تقاضا، قیمت فولاد در امارات افت داشت
راه‌اندازی واحد فولادسازی شادگان از شهریور ۹۹/ افتتاح پروژه ماشین استکر ریکلایمر شادگان
در سال رونق تولید، فولاد هرمزگان همیار صنایع داخلی بوده است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: