بازار شمش فولادی تحت تاثیر فروش محصولات نوردی است
مدیرعامل شرکت فولاد تارا شمش یزد:

بازار شمش فولادی تحت تاثیر فروش محصولات نوردی است

مدیرعامل شرکت فولاد تارا شمش یزد گفت: اگر محصولات تولیدی واحدهای نورد بازار خوبی داشته باشد، خرید شمش آن‌ها نیز افزایش می‌یابد که به نظر می‌رسد دولت باید برای رفع این مشکل، برنامه‌ریزی کند تا بازار فولاد به توازن مورد نظر برسد.

محسن فلاح تفتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: شرکت فولاد تارا شمش یزد از اواسط سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرده است. حدود شش ماه است که کوره دوم را نیز به خط تولید اضافه کرده‌ایم و با توجه به ظرفیت اسمی ۱۳۰ هزار تنی کارخانه، سعی می‌کنیم تولید خود را به این میزان برسانیم که خوشبختانه همواره تولید ما به این عدد نزدیک بوده است.

وی در مورد مشخصات خط تولید و محصولات این شرکت، بیان کرد: کوره‌های مورد استفاده ما در این واحد، از نوع کوره‌های القایی الکتروترم است و ما توانایی تولید بیلت با سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ (گرید 3sp و 5sp) را داریم.

برای توسعه نیاز به فضای فیزیکی بیشتری داریم

مدیرعامل شرکت فولاد تارا شمش یزد در خصوص برنامه‌های آتی این شرکت اذعان کرد:  قصد داریم که در فاز بعدی توسعه شرکت، یک کوره ۲۰ یا ۳۰ تنی دیگر به این واحد اضافه کنیم که البته این موضوع در حال حاضر یک طرح کلی است و برای رسیدن به فاز اجرایی نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و تحقق پیش‌زمینه‌هایی مثل اضافه کردن مساحت مجموعه دارد. زیرا مساحت زمین فعلی برای افزودن یک کوره دیگر، کم است.

فلاح تفتی درباره تامین مواد اولیه مورد نیاز این شرکت، تصریح کرد: ما در کور‌ه‌های خود، بیشتر از آهن اسفنجی استفاده می‌کنیم که متاسفانه این ماده اولیه در چند ماه اخیر، به دلیل صادرات و همچنین دپو و عدم عرضه توسط واسطه‌ها، کمیاب و گران شده است. با این حال، تا امروز در این مورد با کمبود مواجه نشده‌ایم و توانسته‌ایم آهن اسفنجی مورد نیاز خود را تهیه کنیم.

کاهش فروش شمش فولادی

وی در مورد بازار فروش محصولات شرکت فولاد تارا شمش یزد، اظهار کرد: با توجه به حجم تولیدی محصولات این واحد و بازار مصرف آن در داخل کشور، تاکنون برنامه‌ای برای صادرات نداشته‌ایم و عمدتا عرضه داخلی خود را نیز به صورت مستقیم و بدون واسطه انجام داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت فولاد تارا شمش یزد درباره گلایه‌مندی بسیاری از تولیدکنندگان شمش‌های فولادی از بازار فروش این کالا در داخل کشور، تصریح کرد: مشکلات موجود در حوزه بازار فروش شمش فولادی، بیشتر مربوط به وضعیت نامناسب بازار محصولات واحدهای نورد است که زنجیروار به واحدهای تولید شمش منتقل می‌شود. در حقیقت چون محصولات واحدهای نورد به فروش نمی‌رود، تولید این واحدها، کاهش یافته و در نتیجه، شمش فولادی کمتری خریداری می‌کنند. به نظر می‌رسد راه منطقی برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد توازن در بازارهای محصولات فولادی و روش‌هایی مانند افزایش صادرات این محصولات به خارج از کشور باشد.

مزایای وجود سرمایه‌گذار خارجی

وی درباره تامین قطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز این واحد، بیان کرد: سرمایه‌گذار شرکت فولاد تاراشمش یزد، شخصی از کشور هندوستان است و طبیعتا از نظر تامین تجهیزات مورد نیاز تاکنون مشکل خاصی نداشته‌ایم.

فلاح تفتی در این خصوص اضافه کرد: البته مراحل اداری و گمرکی کشور در مورد سرمایه‌گذاران خارجی تفاوت چندانی نمی‌کند ولی با توجه به اشراف سرمایه‌گذاران هندی به کیفیت انواع تجهیزات تولید شده در آن کشور، می‌توان انتظار داشت که قطعات با کیفیتی را برای خط تولید خریداری کنند.

مدیرعامل شرکت فولاد تاراشمش یزد از دیگر مزایای فعالیت در کنار سرمایه‌گذاران هندی را پیشگام بودن این کشور در صنایع فولاد و آشنایی با تکنیک‌های خاص تولید دانست و عنوان کرد: یکی از تسهیلاتی که برای سرمایه‌گذاران خارجی واحدهای فولاد کشور وجود دارد، این است که آن‌ها می‌توانند ۵۰ درصد از پولی که تولیدکننده باید به سامانه سنا برگرداند را به عنوان سود نزد خود نگه دارند.

وی افزود: در حال حاضر علاوه بر ۱۱۰ نفر پرسنل ایرانی شاغل در مجموعه، حدود ۴۰ نفر پرسنل هندی نیز در این شرکت مشغول به فعالیت هستند.

سیاست‌های غلط گذشته در جانمایی واحدهای فولادسازی

مدیرعامل شرکت فولاد تارا شمش یزد کم‌آبی استان یزد را از مشکلات جدی موجود برای فعالیت واحدهای فولادسازی و تولید کاشی در این منطقه بیان کرد و گفت: آب در واحدهای فولادسازی و کاشی‌سازی این منطقه، نقش اساسی را ایفا می‌کند.

فلاح تفتی در مورد نحوه تامین آب مورد نیاز این شرکت، اظهار کرد: ما به اتفاق چند کارخانه دیگر یک حلقه چاه خریداری کرده‌ایم که البته مصرف آن کشاورزی است و ما حق برداشت صنعتی از آن را نداریم. بنابراین سازمان آب، از آب این چاه برای مصارف کشاورزی استفاده می‌کند و در عوض، آب مورد نیاز ما و واحدهای صنعتی دیگر را از جای دیگری تامین می‌کند. این تعامل گرچه به ما امکان ادامه فعالیت در این منطقه را می‌دهد ولی باز هم کمبود آب مورد نیاز را به طور کامل نمی‌تواند جبران ‌کند.

وی در پایان با اشاره به این موضوع که جانمایی واحدهای تولید فولاد و کاشی در این منطقه کم‌آب، حاصل کارهای غیرکارشناسی و سیاست‌های غلط گذشته و تنها به دلیل وجود معادن در این مناطق بوده است، تاکید کرد: البته در سال‌های اخیر اداره محیط زیست و نهادهای ذی‌ربط دیگر توجه بیشتری به این موارد دارند و کمتر شاهد صدور مجوز برای فعالیت صنایع فولاد در مناطق کم‌آب و خشک هستیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دولت باید به صنعت فولادسازی کمک کند
بانک‌ها از فولادسازان حمایت نمی‌کنند
تولید آهن‌ اسفنجی در واحدهای کوچک، توجیه اقتصادی ندارد
ارتقای جایگاه فولادی ایران با راه‌اندازی کارخانه فولادسازی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: