برای تامین الکترود همچنان وابسته هستیم
مدیر فولادسازی مجتمع فولاد خراسان:

برای تامین الکترود همچنان وابسته هستیم

مدیر فولادسازی مجتمع فولاد خراسان گفت: الکترود یکی از ملزومات اساسی در کوره‌های قوس الکتریکی است که در حال حاضر در کشور تولید نمی‌شود و ما از این نظر شدیدا به واردات وابسته هستیم.

محمدرضا شفیعیان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص برنامه‌های واحد فولادسازی مجتمع فولاد خراسان، اظهار داشت: فولادسازی مجتمع فولاد خراسان در سال گذشته در مجموع بالغ بر یک ‌میلیون و ۵۰ هزار تن تولید داشته و هدف‌گذاری و مهم‌ترین اولویت این مجموعه در برنامه‌های آتی، به ظرفیت رساندن میزان تولید فولادسازی شماره دو این مجتمع -که حدود دو سال پیش راه‌اندازی شده- است.

تامین مواد اولیه و تکنولوژی تولید

وی در مورد تکنولوژی کوره‌های به کار رفته در این واحد و نسبت مواد اولیه مورد استفاده در آن، بیان کرد: کوره‌های فولادسازی این مجتمع از نوع قوس الکتریکی هستند و نسبت آهن اسفنجی به کار رفته در مواد اولیه مورد نیاز آن‌ها در مقایسه با میزان قراضه، حدود  ۹۵ به ۵ است. این مواد اولیه با توان ۹۰ تا ۹۵ درصد انرژی الکتریکی در کوره‌ها تبدیل به فولاد مذاب شده و در مرحله بعد به شمش فولادی تبدیل می‌شود.

مدیر فولادسازی مجتمع فولاد خراسان همچنین در مورد منابع تامین مواد اولیه فولادسازی مجتمع فولاد خراسان، تصریح کرد: مجتمع فولاد خراسان چهار کارخانه گندله‌سازی، احیا، فولادسازی و نورد دارد و دارای زنجیره کامل تولید است. بنابراین آهن اسفنجی مورد استفاده در واحد فولادسازی، از تولیدات خود مجتمع تامین می‌شود؛ ضمن اینکه ما نیز شمش فولادی مورد نیاز واحد نورد این مجتمع را تامین می‌کنیم و ۵۰ درصد شمش‌های تولیدی ما در این واحد به مصرف می‌رسد. ۵۰ درصد دیگر محصولات این واحد نیز روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

تحریم‌ و چالش‌های ایجاد شده برای فولادسازان

شفیعیان درباره تاثیر تحریم‌ها بر تامین مواد اولیه مورد نیاز فولادسازان داخلی، اظهار کرد: متاسفانه این موضوع تاثیر منفی زیادی روی صنایع فولاد داشته و تهیه برخی ملزومات و تجهیزات مورد نیاز این صنعت را دشوار کرده است.

وی کمبود الکترود مورد نیاز در کوره‌های قوس الکتریکی را به عنوان یکی از مواردی که تامین آن نیازمند واردات است برشمرد و اذعان کرد: این الکترودها قطعه مصرفی و به شدت اساسی برای کوره‌های قوس الکتریکی محسوب می‌شوند به نحوی که در فولادسازی فولاد خراسان به ازای تولید هر تن فولاد، ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم الکترود مصرف می‌شود. متاسفانه در حال حاضر تکنولوژی تولید این الکترودها در کشور وجود ندارد و ما در این مورد شدیدا به واردات این کالا وابسته هستیم.

تاثیر کیفیت مواد اولیه در تولید محصول مرغوب

مدیر فولادسازی مجتمع فولاد خراسان در بخش دیگری از صحبت‌های خود، استفاده از مواد اولیه مرغوب در تولید محصولات فولادی را یکی از راه‌های اساسی صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر تجهیزات واحد تولیدی دانست و درباره پارامترهای مورد نیاز یک محصول مرغوب، تشریح کرد: فرآورده‌ای که در این مجتمع تولید می‌شود، فولاد ساختمانی است که فاکتورهای فراوانی در کیفیت آن تاثیر دارد ولی پنج فاکتور اساسی در آن عبارتند از کربن، سیلیس، منگنز، فسفر و گوگرد که میزان آن‌ها با نمونه‌گیری از مذاب در واحد کنترل کیفیت سنجیده شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و کم و زیاد بودن هریک از این عناصر می‌تواند تاثیر بسزایی بر کیفیت محصول نهایی داشته باشد.

شفیعیان در توضیح این موضوع خاطرنشان کرد: مجتمع فولاد خراسان با اتکا بر همین کنترل کیفیت توانسته جایگاه امروز خود در صنعت فولاد کشور را به دست آورد و در بازار به شدت رقابتی این صنعت، حتی در سطح بین‌المللی نیز آمار فروش خوبی داشته باشد و همچنان در عرصه صادرات موفق عمل کند.

وی همچنین ضمن اشاره به لزوم اختصاص زمان خاص برای تعمیرات و نگهداری از خط تولید فولاد سازی، یادآور شد: ما در فولادسازی، هفته‌ای هشت ساعت تعمیرات هفتگی و در سال نیز هفت روز تعمیرات سالیانه داریم.

مدیر فولادسازی مجتمع فولاد خراسان در پایان ضمن اشاره به اهمیت به‌روز شدن دانش پرسنل در این واحد، تاکید کرد: این موضوع یکی از برنامه‌های روتین ما است و انواع کلاس‌های آموزشی، بازدید از نمایشگاه‌ها، دعوت از اساتید و اعزام پرسنل به شرکت‌های مشابه در دستور کار مداوم مجموعه قرار دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ارتقای جایگاه فولادی ایران با راه‌اندازی کارخانه فولادسازی توسعه آهن و فولاد گل‌گهر
فولادمبارکه تمام توان خود را برای راه‌اندازی کارخانه الکترود اردکان به‌کار می‌گیرد
ایران در رده بزرگ‌ترین واردگنندگان الکترود گرافیتی دنیاست
ضرورت تشکیل کنسرسیوم توسعه‌ای معدن و صنایع معدنی در استان ها
رشد 28 برابری  قیمت سهام شرکت HEG طی کمتر از دو سال!
صرفه‌جویی 5 میلیون یورویی در مصرف الکترود گرافیتی برای فولاد هرمزگان
ارزش 5.2 میلیارد دلاری کک سوزنی تا سال 2026 میلادی
تدبیر دولت هند برای ایجاد ثبات در بازار برای متقاضیان الکترود گرافیتی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: