با کاهش واردات، خالص صادرات کره جنوبی سرب تصفیه شده افزایش داشت
نقش کلیدی کره جنوبی در بازار جهانی سرب و باتری

با کاهش واردات، خالص صادرات کره جنوبی سرب تصفیه شده افزایش داشت

کره جنوبی پس از آمریکا و چین سومین تولیدکننده بزرگ سرب تصفیه شده است؛ همچنین بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده در جهان یعنی واحد ذوب Onsan متعلق به Korea Zinc نیز با ظرفیت سالانه 500 هزار تن در این کشور قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از CRU، با توجه به اینکه تولید سرب تصفیه شده کره جنوبی از مصرف داخلی آن بیشتر است و این کشور تولید معدنی سرب نیز ندارد، این کشور در تجارت جهانی کنسانتره سرب و سرب تصفیه شده نقش اساسی دارد. همچنین روند توسعه ظرفیت‌های جهان در بخش قراضه باعث رقابت شدید بین خریداران قراضه به ویژه در آمریکا و نیز در اروپا و سایر نقاط آسیا شده است. در این گزارش، به بررسی روندهای اخیر تجارت کنسانتره، قراضه، و سرب تصفیه شده و همچنین باتری‌های جدید و عوامل کلیدی می‌پردازیم.

افزایش دسترسی کنسانتره باعث رشد تولید سرب اولیه شد

واردات کنسانتره سرب کره جنوبی در سال 2018 نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش عرضه معدنی جهانی 12.3 درصد افزایش داشت، اما در سال 2019 به دلیل وقفه تولید در معدن Peñasquito شرکت Newmont Goldcorp در مکزیک که یکی از تامین‌کنندگان اصلی بود، مجددا کاهش یافت. رشد واردات سال 2018 عمدتا به دلیل افزایش تولید در استرالیا بود، همچنین، دسترسی کنسانتره آمریکایی نیز از 3ماهه پایانی سال افزایش داشته است زیرا با اعمال تعرفه 5 درصدی توسط چین در سپتامبر 2018 بخشی از کنسانتره که پیش از آن به چین صادر می‌شد حالا به مقصد جدیدی (کره جنوبی) ارسال می‌شود. بررسی اطلاعات صادرات آمریکا نشان می‌دهد که صادرات به چین در سال 2018 با افت شدیدی از 137 هزار تن به 85 هزار تن رسیده است که بیشتر این کاهش در 3ماهه پایانی سال اتفاق افتاد. اطلاعات نیمه نخست سال 2019 نیز نشان‌دهنده کاهش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است. این کاهش حجم صادرات به چین، در عوض به افزایش صادرات به کره جنوبی، کانادا، و اروپا منجر شد. نگاه عمیق‌تر به صادرات آمریکا نشان می‌دهد که بیشتر حجم افزایش واردات کره جنوبی در سال 2018 از مقصد آلاسکا (معدن Red Dog شرکت Teck و معدن Greens Creek شرکت Hecla) انجام شد، در حالی که افزایش واردات در سال 2019 از مبدأ New Orleans (معادن SE Missouri شرکت Doe Run) نیز بوده است.

بهبود دسترسی به کنسانتره به افزایش تولید سرب اولیه در کره جنوبی کمک کرده است که رشد حدود 12 درصدی در سال 2018 داشت، اما این رشد با تولید کمتر قراضه خنثی شد و کل تولید سرب تصفیه شده در واقع کاهش 3.1 درصدی نسبت به سال گذشته داشت. با این وجود لازم به ذکر است که عملیات تعمیر و نگهداری طولانی مدت در 3ماهه نخست انجام شده بود. تولید این کشور در سال 2019 افزایش یافت؛ به‌طوری که در 3ماهه نخست سال 2019، تولید آن برای سومین بار از مرز 110 هزار تن گذشت.

افزایش تولید اولیه در Onsan نشان‌دهنده افزایش دسترسی به کنسانتره و نیز کاهش دسترسی به پسماند سرب/نقره از واحد ذوب Budel شرکت Nyrstar است که بیشتر این پسماند با افزایش ظرفیت کوره TSL به واحد ذوب Port Pirie شرکت Nyrstar ارسال می‌شود. شرکت Korea Zinc این پسماند را نسبت به سایر منابع ثانویه (قراضه) ترجیح می‌دهد زیرا محتوی نقره بیشتری دارد. در همین حال، انتظار می‌رود که در آینده تولید ثانویه در سایر واحدهای کره جنوبی افزایش داشته باشد و منجر به افزایش تولید کلی ثانویه و سرب تصفیه شده شود. مؤسسه تحقیقاتی CRU برای تولید سرب تصفیه شده کره جنوبی افزایش یک درصدی تا 774 هزار تن و افزایش 3 درصدی تولید ثانویه در سال 2019 پیش‌بینی کرده است.

اما با ثابت ماندن مصرف داخلی، این کشور نمی‌تواند تمام مازاد تولید سرب تصفیه شده را مصرف کند، بنابراین صادرات نیز افزایش می‌یابد. در 6ماهه نخست سال 2019، صادرات سرب تصفیه شده کره جنوبی با رشد 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن به 149 هزار تن رسید که در سال 2018 نیز 5 درصد افزایش داشت. علاوه بر این، واردات نیز در همین مدت با افت 13 درصدی از 43 هزار تن به 33 هزار تن رسید که باعث رشد 37 درصدی خالص صادرات از 85 هزار تن به 116 هزار تن شد.

مقاصد صادراتی این کشور نیز تغییر کرده است و از ایالات متحده به سایر کشورهای آسیایی متمایل شده است. در سال 2018، انقباض بازار سرب چین و آربیتراژ زیاد بین بورس فلزات لندن و بورس آتی شانگهای باعث ورود این فلز به چین شد، و همزمان صادرات به آمریکا و هند کاهش داشت. در سال جاری صادرات به چین افزایش بیشتری داشته و صادرات به هند نیز بهبود یافته است، در حالی که صادرات به آمریکا همچنان افت دارد. در 6ماهه نخست سال جاری، صادرات به آمریکا 38 هزار تن بود که نسبت به 49 هزار تن در همین مدت در سال گذشته کاهش داشت. لازم به ذکر است که تمام صادرات به چین، سرب اولیه تولید واحد ذوب Onsan شرکت Korea Zinc بود. این یکی از معدود عیارهای قابل قبول سرب برای تولیدکنندگان باتری در چین است.

رقابت شدید کره‌ای‌ها برای قراضه

افزایش تولید ثانویه نیازمند قراضه بیشتر است، و با ثابت ماندن قراضه باتری داخلی، تولیدکنندگان ثانویه کره جنوبی در خارج از کشور به دنبال قراضه بیشتر می‌گردند. همچنین، دسترسی به قراضه باتری از ژاپن نیز کاهش یافته است، زیرا مقامات این کشور بر صادرات قراضه به واحدهای ذوبی که از نظر آن‌ها قراضه را به نحوی مضر برای محیط زیست فرآوری می‌کنند، محدودیت‌هایی اعمال کرده‌اند. بنابراین شاهد رقابت شدید بازرگانان قراضه در کره جنوبی به ویژه در بازار آمریکای شمالی و اروپا هستیم.

کسب اطلاعات جامع و قابل اعتماد برای تجارت قراضه سرب دشوار است. داده‌های تجاری کره جنوبی را مطابق با کد تعرفه 854810 (ضایعات و قراضه سلول‌های اولیه، باتری‌های اولیه و باتری‌های ذخیره الکتریکی، سلول‌های اولیه تمام شده، و باتری‌های اولیه و ذخیره الکتریکی تمام شده) بررسی کردیم که ممکن است شامل باتری‌های غیر سربی نیز باشد. اما عمده تجارت در باتری‌های سربی است، بنابراین این داده‌ها اطلاعات نسبتا خوبی از روند تجارت می‌دهد. سه روند آشکار در داده‌های نمودار زیر قابل مشاهده است: افزایش کلی واردات، کاهش واردات از ژاپن، و افزایش شدید واردات از آمریکا. ژاپن، آمریکا، و امارات متحده عربی سال‌های زیادی است که 3 تامین‌کننده برتر ضایعات باتری برای کره جنوبی بوده‌اند. اما در سال جاری واردات از ژاپن از سطح 90 تا 100 هزار تن در سال تقریبا به صفر رسیده است و تولیدکنندگان ثانویه کره جنوبی را با کمبود مواجه کرده است. واردات از امارات نیز در سال جاری افت داشته است؛ این کشور مرکز اصلی قراضه در خاور میانه است. اما واردات از آمریکا افزایش چشم‌گیری داشته و در 6ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 2 برابر شده است.

آخرین موضوع برای بررسی، تجارت باتری‌های جدید سربی صنعتی و خودرو است. با کاهش فروش خودورهای جدید و بالغ شدن تعداد خودورهای داخلی، بازار باتری خودروی داخلی نیز کاهش داشته است. همزمان با کاهش واردات باتری، تولیدکنندگان باتری چشم به صادرات بیشتر دارند؛ خالص صادرات باتری خودرو در 6ماهه نخست سال جاری با رشد 6.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 20 میلیون و 900 هزار دستگاه رسید. صادرات به استرالیا، سایر کشورهای آسیایی، کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقایی افزایش داشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: