دومین روز همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته

دومین روز همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته

سخنرانی و میزگرد دومین روز همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته، تحت عنوان فرصت‌ها و چالش‌های مس با حضور ایوب باباسالاری مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی مس، بهرام شکوری رئیس انجمن مس ایران،حسین حق بیان دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان سیم و کابل ایران، علی هوشمند رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان مقاطع برنجی، جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران و فرشید سلطان‌زاده مدیرعامل شرکت آرمان آرتورپات صبح روز 10 مهر هاه در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فرشید سلطان‌زاده سخنران این میزگرد، اظهار داشت: قیمت مس از نظر فرمولی به ثبات رسیده و مشکل قیمت این است که با کدام نرخ ارز محاسبه می‌شود. بیش از 90 درصد بازار مس در اختیار شرکت ملی مس است و محصولات خود را در داخل صرفا از طریق بورس کالا عرضه می‌کند. در زمان‌هایی ک نوسانات ارز بحرانی می‌شود میزان تقاضا به شدت افزایش می‌یابد، شرکت مس گاهی کاتد مس را جهت تعدیل بازار وارد می‌کند اما عموما در بورس کالا میزان عرضه کاتد و مفتول مس بیش از میزان تقاضا است.

جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران، در این میزگرد، بیان کرد: تا زمانی که ارز چهار هزار و 200 تومان بود، در بورس کالا مازاد تقاضا و عرضه نداشتیم و با افزایش قیمت ارز، تقاضای مازاد نیز افزایش یافت که کاملا مشخص است این نوع تقاضا، تقاضای رانت است و با به وجود آمدن این شرایط سهمیه‌بندی‌های مواد اولیه در بورس کالا آغاز شد؛ در حال حاضر، نرخ دستوری قیمت‌ کاتد و مفتول مس را تعیین می‌کند که این موضوع باعث ایجاد تقاضای کاذب در بورس کالا شده است. پریمیوم مفتول در بورس کالا برابر با 200 دلار بر تن در نظر گرفته شده و این امر باعث خروج معاملات مفتول از بورس کالا شده است. به‌طور کلی عدم شفافیت در کشور و روابط بلند مدت بین عرضه و تقاضا در بازار آزاد، باعث خروج معاملات از بورس کالا شده است.

علی هوشمند رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان میلگرد و مقاطع برنجی، توضیح داد: مواد اولیه مانند خون در شریان‌های صنایع پایین دست است. سال گذشته کمبود مواد اولیه برای بسیاری از تولیدکنندگان مشکل ساز بود. یکی از محصولات پایین دستی تولید شیرآلات بهداشتی است که این محصول در ایران مانع واردات محصولات چینی شده و همچنین صادرات خوبی به کشورهای آفریقایی و عربی دارد.

باباسالاری مدیر فروش و امور بین‌المللی شرکت ملی صنایع مس، اذعان داشت: فروش صنایع مس در 6 ماهه ابتدایی سال جاری از کل فروش سال گذشته بیشتر بوده، ما امسال 102 هزار و 933 میلیارد ریال فروش داشتیم، همچنین صادرات امسال ما 9 درصد افزایش داشته و نرخ فروش شرکت مس در سال 98 به واقعیت بیشتر نزدیک شده است.

بهرام شکوری، رئیس انجمن مس ایران اذعان کرد: اگر دولت در امور معاملات بورس دخالت کمتری داشته باشد میزان عرضه و تقاضا به تعادل می‌رسد. اگر به انجمن‌ها و تشکل‌ها اعتماد کنیم آن‌ها به تنهایی می‌توانند با قیمت‌های عادلانه‌ای بازار را به تعادل برسانند. برای پیشرفت کشور باید صنایع پایین دستی را تقویت کرد و بدون تحمیل هزینه اضافی کمک کنیم محصولات خود را صادر کنند.

حسین حق بیان دبیر انجمن سیم و کابل ایران، ادامه داد: صنعت سیم و کابل پرمصرف‌ترین مشتری مفتول مس است اما در 6 ماهه اخیر حداکثر خرید مفتول ما از بورس کالا 80 تن بوده است که تا به امروز کسی دلیل این کاهش تقاضا را جویا نشده است. میزان تولید سیم و کابل در حال کاهش است، یکی از دلایل آن می‌توان به ارگان‌های دولتی اشاره کرد که هیچ‌گونه پیش پرداخت را به ازای سفارشی که می‌دهند تسویه نمی‌کنند، و دلیل دیگر این است که در معامله با کشورهایی مانند عراق و افغانستان، محصول را به دلار می‌فروشیم و ریال دریافت می‌کنیم و همچنین پیش از این می‌توانستیم مبالغ مفتول مسی را در بازه ۴ ماهه پرداخت کنیم که در حال حاضر، نبود این شرایط باعث کمبود نقدینگی در تولید سیم و کابل شده است.

انتهای پیام//  

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: