میزگرد چالش‌های اکتشافات معدنی در دومین روز همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی

میزگرد چالش‌های اکتشافات معدنی در دومین روز همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی

میزگرد چالش‌های فرآوری اکتشافات کانسارهای غیرآهنی در دومین روز همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران، با حضور شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس، حسین تودشکی رئیس بخش معدنکاری روباز، علی اصغرزاده مدیر امور اکتشافات ایمیدرو، عباس مجدی رئیس دانشکده معدن دانشگاه تهران، اسدالله کشاورز مدیر کل دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت و معدن، داریوش اسماعیلی رئیس سازمان نظام و سید جمال کیوانیان مدرس بخش معدنکاری روباز و معدنکاری بین‌المللی دانشگاه کلاوستال آلمان صبح روز 10 مهر ماه در سالن مولانا مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس، اظهار داشت: تقاضای جهانی فلزات هر 20 تا 30 سال دو برابر می‌شود. با توجه به منابع موجود در کشور، آینده‌ای روشن برای میزان عرضه و تقاضا مس پیش‌بینی می‌شود. اکتشافات، پشتیبان چرخه تولید پایدار هستند؛ اکتشافات و شناسایی ذخایر کوچک با عیار بالا و دسترسی آسان و رسیدن به تولید در کمتر از 10 سال و تکمیل مطالعات اکتشافات تفضیلی و امکان‌سنجی کانسارهای کشف شده جدید از جمله برنامه‌های ما بوده و کاهش نرخ تبدیل کانسارهای اکتشافی به معادن فعال، کم شدن عیار متوسط مس در معادن فعال و کاهش عیار ذخایر اکتشافی از جمله چالش‌های اکتشاف کانسارهای جدید است.

حسین تودشکی، رئیس بخش معدنکاری روباز و معدنکاری بین المللی دانشگاه کلاوستال آلمان، در ادامه بیان کرد: پیدا کردن کانسارهای پنهان، یکی از لایه‌های مهم اکتشاف بوده و کانسارهای سطحی ما تقریبا رو به اتمام است. ما باید از سیستم‌های روز دنیا برای اکتشاف استفاده کنیم. به عنوان مثال، از فناوری‌های اکتشافات نفتی تجربه کسب کنیم؛ حفاری‌های عمیق نفتی به‌صورت مورب انجام می‌شود و ما می‌توانیم از این شیوه در معدن الگو بگیریم. مسئله دیگر، اکتشاف در آبرفت‌ها است که این موضوع رابطه مستقیم با عمران و مسائل زیست‌محیطی دارد. به‌ طور کلی باید قبل از استخراج کانسار، مطالعات و تحقیقات لازم را انجام دهیم.

همچنین عباس مجدی، رئیس دانشکده معدن دانشگاه تهران، توضیح داد: معدن را می‌توان به اجزای یک درخت از ریشه تا محصول آن تشبیه کرد. معادن، دومین منبع درآمد کشور هستند و باید توجه ویژه‌ای به این بخش شود. برای تسریع در عملیات اکتشاف، کانسارهای جدید باید روش‌های سنتی در کنار روش‌های جدید قرار گیرند که این امر فقط با ایجاد پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه امکان‌پذیر است.

اسدالله کشاورز مدیر کل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت، در این میزگرد اذعان کرد: قوانین معدن کشور بالغ بر ۱۱۰ سال قدمت دارد که در این مدت با توجه به تغییر حکومت‌ها این قوانین نیز تغییر کرده‌اند. در سال 77 بحث سازندگی در کشور مطرح بود که در این راستا نیز توجه ویژه‌ای به معادن کشور شد. در فعالیت‌های معدنی ما تابع زمین هستیم و در این زمینه تداخل کاری با ارگان‌هایی مانند محیط زیست، جنگلداری و انرژی هسته‌ای داریم، بنابراین قانون محیط‌هایی را تعریف کرده به‌عنوان مثال در مکان‌هایی که راه‌آهن یا جنگل وجود دارد برای شروع اکتشافات، از ادارات مربوطه استعلام بگیریم تا تداخل کاری با آن‌ها نداشته باشیم. ما مهندسان اکتشافی را تحت عنوان همیاران محیط زیست، جهت حفظ محیط زیست تربیت می کنیم.

در ادامه علی اصغرزاده مدیر اکتشاف سازمان ایمیدرو، بیان کرد: ما 650 هزار کیلومتر مربع پهنه را از سال 93 در 30 استان در حال اکتشاف داریم. مهم‌ترین هدف ما تامین مواد اولیه صنایع است که در نهایت با کاهش میزان واردات، به استقلال کشور برسیم. برای این منظور سرما‌یه‌داران بخش خصوصی را به حمایت از فعالیت‌های معدنی دعوت می‌کنیم. هدف دیگر ما، کمک گرفتن از متخصصین دانشگاهی در جهت ارتقای سرعت اکتشافات معدنی است.

داریوش اسماعیلی، رئیس سازمان نظام مهندسی ایران در این میزگرد اظهار کرد: معدنکاری باید توسعه یابد اما مسائل محیط‌زیستی نیز باید رعایت شود، با تعامل با اداره محیط‌زیست می‌توان به این مهم دست یافت. برنامه‌ای تحت عنوان سند استراتژی 6 ساله را در سازمان نظام مهندسی برای استانداردسازی اکتشافات معدنی طراحی کرده‌ایم و واحدی را برای استاندارد‌سازی بحث اکتشافات معدنی در سازمان تعریف کرده‌ایم.

انتهای پیام//

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: