معادن مس ایران در شرایط خوبی هستند
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

معادن مس ایران در شرایط خوبی هستند

مدیرعامل شرکت ملی مس در دومین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران گفت: ذخایر مس ایران بیش از 400 میلیون تن است که از جمله برنامه‌های ما این است تولید کاتد مس را در سال آینده به بیش از 300 هزار تن برسانیم. میزان فروش 6 ماهه ابتدایی شرکت مس به اندازه کل سال 97 بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اردشیر سعد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس  در این نشست اظهار داشت: خوشبختانه مس جز اولین عناصری بود که با دانش متالورژی و با ذوب سنگ مس در دنیا شکل گرفت، ایران در کمربند آلپ- هیمالیا قرار دارد و در دو قسمت این کمربند که در ایران واقع شده، معدن مس وجود دارد. از سال 1995 تا 2025، عیار مس برداشت شده در گذر زمان در حال کاهش و میزان تولید جهانی کنسانتره مس در حال افزایش است. در دنیا سالانه حدود دو درصد به تقاضای مس اضافه می‌شود.

وی افزود: شرکت ملی مس در آستانه ورود به پنجاهمین سال تاسیس خود است، این شرکت با داشتن معادن عظیم مس با مجموع ذخایر قطعی و احتمالی بیش از هفت میلیارد تن جزو برترین شرکت‌های دنیا محسوب می‌شود. با بهره‌گیری از روش پیرومتالورژی در تولید کنسانتره مس با وجود کارخانه‌های مس سرچشمه، میدوک، خاتون آباد، شهر بابک و سونگون پیشتاز هستیم. ما در سال‌های گذشته 22.5 میلیون تن ذخیره مس خالص داشتیم که با اکتشافات جدید توانستیم جایگاه هشتم دنیا را حفظ کنیم و در حال حاضر، 34.5 میلیون تن مس خالص در کشور داریم و ذخایر ما 4.15 درصد ذخایر جهان است. کشور شیلی با 170 میلیون تن مس خالص، 20 درصد ذخیره جهان را به خود اختصاص داده اما تولید جهانی این کشور 27.5 درصد است یعنی نسبت تولید به ذخیره آن‌ها بیشتر است. کشورهایی مانند شیلی و استرالیا، با ذخیره‌ای که دارند، بیش از نیمی از تولید جهانی را دارند اما ایران با این میزان ذخیره، 1.5 درصد تولید دنیا را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین ایران باید با توجه به روند جهانی، میزان تولید خود را افزایش دهد.

سعد محمدی بیان کرد: طول عمر معادن مس دنیا بین 26 تا 30 سال است که خوشبختانه در ایران 31 درصد معادن مس عمری کمتر از 10 سال دارند، در مقایسه با معادن سرب و روی که عمری بالغ بر 12 سال دارند می‌توان دریافت که معادن مس ما وضعیت مطلوبی دارند. برای تولید کنسانتره میزان ذخایر سولفیدی در دنیا بیشتر از ذخایر اکسیدی است که ما از این قاعده مستثنی نیستیم. در پنج سال آینده تقاضای مس در دنیا 2.5 میلیون تن افزایش خواهد یافت و ما باید برای جایگزینی در بخش بازار نهایت استفاده را ببریم و با افزایش تولید می‌توان بخشی از نیازهای دنیا را به ایران اختصاص دهیم.

وی اذعان کرد: دنیا برای پاسخ به تقاضاهای آینده به سمت معادن زیرزمینی می‌رود و ما نیز باید در کشور به این نوع معادن توجه کنیم. معادن زیرزمینی قابلیت برداشت 100 هزار تن کانسنگ را در روز دارد. دو دلیل عمده برای افزایش تقاضای مس در دنیا وجود دارد، اول اینکه در دنیا سالانه چهار تریلیون دلار صرف سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌ها مانند فرودگاه‌ها، اسکله‌ها و سایر موارد می‌شود و میزان انرژی استفاده شده در بخش نفت 36 درصد است و در دنیا در سال 2050، 13 درصد انرژی مصرفی به نفت ختم خواهد شد و نفت در یک سراشیبی مصرف انرژی قرار دارد، بنابراین به مرور زمان ساخت خودروهای برقی افزایش می‌یابد که همه این عوامل تقاضای مس را افزایش می‌دهند.

مدیرعامل شرکت مس در مورد اکتشافات خاطرنشان کرد: برای اکتشافات جدید در برنامه پنج سال آینده، 550 میلیارد تومان سرمایه به صنایع مس تزریق شده که دو میلیارد تن به ذخایر مس با عیار 0.4 درصد اضافه می‌شود. در 6 ماهه ابتدایی سال 36 هزار متر حفاری داشتیم؛ در صورتی که در کل سال گذشته 39 هزار متر حفاری انجام شد و با برنامه‌ریزی تا انتهای امسال به 80 هزار متر خواهیم رسید. در سه معدن سرچشمه، میدوک و سونگون پنج میلیارد و 300 میلیون تن ارتقا ذخیره داشته‌ایم. ذخایر کل معادن ما هفت میلیارد و 21 میلیون تن ارتقا یافته است. برای صیانت از معادن، عیاری که در سال 91 از معادن برداشت شده 0.68 درصد بود و در سال جاری عیار را به 0.63 درصد رسانده‌ایم. در معدن مس سرچشمه برای 93 سال ذخیره مس داریم که با گسترش این معدن 63 سال دیگر هم اضافه می‌شود. ذخیره مس در ایران بالغ بر 400 میلیون تن است که با برنامه‌ریزی تولید کاتد را در سال آینده به بیش از 300 هزار تن خواهیم رساند و همچنین تا سال 1402 تولید مس کاتد را به 465 هزار تن می‌رسانیم. در حال حاضر، ایران در تولید آند در آسیا رتبه ششم و در دنیا رتبه پانزدهم را به خود اختصاص داده است، همچنین ایران در تولید مس پالایش شده در آسیا دارای رتبه هفتم و در دنیا بیستم است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: