معدن بوکسیت سوریه نباید به سرنوشت گینه دچار شود
عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران مطرح کرد:

معدن بوکسیت سوریه نباید به سرنوشت گینه دچار شود

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با انتقاد از عدم توجه دولت به معادن گینه، گفت: اگر بنا به سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی باشد، کشور گینه موجود است، معدن گینه یکی از بهترین معادن دنیا است اما 400 کیلومتر از دریا فاصله دارد که نقل ‌و انتقال مواد معدنی آن، نیازمند صرف هزینه سنگینی است اگر دولت آن را مناسب نمی‌داند، به چه دلیل هزینه‌های بسیاری برای اجاره و ... پرداخت کرده است؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، به نقل از ایلنا، آریا صادق‌نیت حقیقی با اشاره به سفر اخیر وزیر نفت و منابع معدنی سوریه و علاقمندی وی به سرمایه‌گذاری ایران در معدن بوکسیت این کشور، گفت: از آنجا که در ایران در بحث معادن بوکسیت هم به لحاظ میزان و هم به لحاظ ویژگی‌های مورد نیاز برای استفاده در صنعت آلومینیوم‌سازی دچار کمبود هستیم، تاکنون یکی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران در حوزه معادن در معادن بوکسیت کشور گینه بوده است اما پس از گذشت بیش از 20 سال از قرارداد ایران و گینه در زمینه برداشت از معادن بوکسیت این کشور، برداشتی از معادن گینه صورت نگرفته و تلاش‌های ایران در حوزه اکتشاف و استخراج این معادن نیمه‌کاره رها شده است بنابراین کشور گینه و یا سوریه فرقی ندارد. باید بررسی شود که آیا دولت علاقه‌ای برای سرمایه‌گذاری در این حوزه دارد یا نه؟

وی تصریح کرد: اگه قرار باشد در معدن بوکسیت سوریه سرمایه‌گذاری شود، باید آن معدن عیارسنجی، مکان یابی و هزینه‌های انتقال مورد مطالعه قرار بگیرد.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران اظهار کرد: آبان ماه امسال کارخانه سالکو به مدار اضافه خواهد شد. قطعا این کارخانه نیازی جدید ایجاد خواهد کرد بنابراین برای مطالعه و کشف معادن بوکسیت جدید باید سرمایه‌گذاری انجام شود.

صادق‌نیت حقیقی ادامه داد: اگر بنا به واردات بوکسیت است؛ باید برای احداث کارخانه‌های آلومینا هزینه شود تا این محصول در داخل کشور تولید شود؛ زیرا برای افق 1404، تولید یک و نیم میلیون تن آلومینیوم هدف‌گذاری شده است که این میزان نیازمند 3 میلیون تن آلومینا و 6 میلیون تن بوکسیت است که باید فکری برای تامین آن کرد.

وی بیان اینکه خوشبختانه مطالعه زمین‌شناسی در چند نقطه از کشور آغاز شده است، گفت: کشور ما از لحاظ ماده معدنی بوکسیت فقیر است و معدن بوکسیت جاجرم علاوه بر کاهش عیار، میزان ذخیره آن پاسخگوی نیاز کشور نیست. زمانی که جاجرم دارای عیار بالا بود، تنها یک‌سوم نیاز کشور از آن تامین می‌شد. از سویی، متاسفانه مصرف بوکسیت جاجرم به دلیل کاهش عیار، دو برابر شده است که این امر هزینه‌ها را افزایش داده است و از سوی دیگر با راه‌اندازی طرحی در جاجرم، همین میزان بوکسیت صرف این طرح می‌شود. این امر اهمیت کشف معدن بوکسیت را افزایش می‌دهد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عدم توجه مسئولان به صنعت آلومینیوم
معامله 840 تن شمش آلومینیومی ایرالکو
80 درصد آلومینیوم ایران توسط شرکت ایرالکو تولید می‌شود/ واردات آلومینا با صرف هزینه بسیار
صدور مجوزهای متعدد، به تولیدکنندگان باسابقه لطمه می‌زند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
 نمایشگاه کانمین 2019
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: