تولیدکنندگان پروفیل فولادی بازارهای جدید بسازند

تولیدکنندگان پروفیل فولادی بازارهای جدید بسازند

در صنعت فولاد، محصولات صنایع بالادستی تنوع بسیار کمتری در مقایسه با صنایع پایین‌دستی دارند. فولاد به ‌عنوان اساسی‌ترین فلز مورد استفاده بشر، دارای حلقه‌های متعددی در زنجیره خود است و هر یک از این حلقه‌ها دارای ارزش افزوده و محصولات گوناگونی هستند. قطعا محصولات ابتدایی زنجیره فولاد که ذات معدنی دارند، مستقیما در زندگی روزمره جامعه جایگاهی ندارند در حالی که حلقه‌های پایینی، نقش بسیار پررنگی در جامعه ایفا می‌کنند.

در حال حاضر، نیمی از محصولات فولادی در سطح جهان را محصولات تختال تشکیل می‌دهند و عمده محصولات تولیدی در این حوزه، از ورق گرم تولید شده‌اند. این نوع ورق‌ها در تولید محصولات بسیار متنوعی مانند لوله و پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرند که بسیاری از مردم جامعه با آن‌ها سر و کار دارند. تخمین زده می‌شود بیش از 450 نوع پروفیل فولادی در صنعت وجود داشته باشد که تولیدکنندگان کشور می‌توانند نسبت به ساخت آن‌ها اقدام کنند.

وضعیت صنعت پروفیل فولادی به اذعان فعالان این صنعت در کشور مناسب نیست. از یک سو حلقه‌های پایینی یعنی کارخانه‌های تولید پروفیل فولادی به ‌سرعت گسترش یافتند و هم‌اکنون ظرفیت آن‌ها به حدود 18 میلیون تن می‌رسد. از سوی دیگر، حلقه بالادستی آن یعنی ظرفیت تولید ورق گرم فولادی کمتر از یک‌سوم آن، یعنی حدود پنج میلیون تن بوده که بیش از 90 درصد از آن در شرکت فولاد مبارکه متمرکز است. این یعنی میزان تولید ورق گرم در کشور هرگز کفاف نیاز صنایع پایین‌دست را نمی‌دهد. البته در سال‌های گذشته واردات ورق گرم صورت می‌گرفت که طی یکی دو سال اخیر به ‌دلیل رشد نرخ ارز به ‌طور کامل متوقف شد و صنعت پروفیل چاره‌ای جز تامین ماده اولیه خود از تولیدکنندگان داخلی ندارد. در این مورد باید حاکمیت به ‌عنوان سیاست‌گذار دخالت کند و با کمک به هر دو حلقه یعنی تولیدکنندگان ورق گرم و صنعت پروفیل، زمینه را برای توسعه هر دو حلقه فراهم کند. دولت از یک سو به صنایع بالادستی برای رشد تولید و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای جدید مجوز دهد و بستر را مهیا کند و از سوی دیگر به صنعت پروفیل برای رشد و توسعه بازارهای داخلی و بین‌المللی بها دهد.

در حال حاضر که رکود بسیار عمیقی بر صنایع مصرف‌کننده نهایی کشور یعنی ساخت‌وساز، پروژه‌های عمرانی، خودروسازی، لوازم خانگی و... حکمفرما شده، بیشترین فشار به صنعت پروفیل به‌ عنوان تامین‌کننده آن‌ها وارد می‌شود. به‌طوری که بسیاری از تولیدکنندگان به ‌دلیل نبود تقاضا، با ظرفیتی کمتر از 30 درصد فعالیت می‌کنند. این یعنی برخی تولیدکنندگان ممکن است به مرز زیان‌دهی رسیده باشند و خطر ورشکستگی و تعطیلی آن‌ها را تهدید کند. در این شرایط دو راه پیش روی تولیدکننده قرار دارد، نخست آنکه باید تولید خود را باز هم کاهش دهد که این به منزله زیان بیشتر و از دست دادن بازارهای موجود خواهد بود؛ دوم اینکه تولیدکننده باید بازارسازی کند.

بازارسازی مفهوم نسبتا جدیدی است که در آن تولیدکنندگان برای یافتن و به ‌دست آوردن بازارهای جدید تلاش می‌کنند. این مفهوم هم به معنای عام یعنی یافتن مصرف‌کنندگان جدید در بازارهای داخلی و خارجی بوده و هم به معنای یافتن کاربردهای جدید برای ارائه محصول است. بازارسازی به مفهوم نخست در کشور ما چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. این یعنی اغلب تولیدکنندگان تلاش می‌کنند مشتریان سنتی خود را با یک سیستم بازاریابی سنتی حفظ کنند، در حالی که اکنون بسیاری از بازارها به‌ دلیل رکود، از دست رفته‌اند. بنابراین تولیدکنندگان باید در داخل و خارج کشور بازارهای نوینی را برای خود دست و پا کنند که در حال حاضر، بهترین گزینه برای این منظور صادرات است. کشورهای همسایه به ‌دلیل نزدیکی و نیاز مبرم آن‌ها به محصولات فولادی هدف اول به ‌شمار می‌آیند اما مهم‌تر از آن، تولیدکنندگان پروفیل فولادی با توجه به تنوع محصول در این صنعت، باید به ‌دنبال یافتن مصارف تازه همراه با محصولات جدید باشند. زیرا دنیا امروز دنیای رقابت است و اگر از این قافله عقب بمانند، هرگز نمی‌توانند خود را به آن برسانند و به ناچار از عرصه رقابت حذف می‌شوند. برای جلوگیری از این امر، پروفیل‌سازان باید محصولات نوین با بالاترین کیفیت را تولید کنند تا ضمن گسترش بازارهای هدف خود، به رشد و توسعه این صنعت بیاندیشند.

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تولیدکنندگان انتظار دارند، دسترسی به مواد اولیه آسان شود
چشم‌انداز نامطلوب صنعت پروفیل کشور
شرایط بد بازار کارخانه پروفیل‌سازی ما را به تعطیلی کشاند
رکود اقتصادی و کاهش قیمت، خط تولید ما را تغییر داد
60 درصد از ظرفیت تولید پروفیل کشور غیرفعال است
صادرات، راه نجات صنایع از رکود
دولت باعث ورشکستگی شرکت ما شد
تولیدکنندگان امنیت روانی ندارند
برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت نگهداری و تعمیرات و ماشین‌آلات
فعالیت صنعتی در ایران بسیار دشوار است
«فولاد مبارکه» برای صنعت پروفیل یک نعمت است
در شهریور، صادرات فولاد 60 درصد رشد داشت
فعالیت در عرصه فولاد، شنا خلاف جریان آب است
صنعت پروفیل، یک صنعت پویا است
تسهیل در صادرات و فعال‌‎سازی پروژه‌های عمرانی، خواست اصلی تولیدکنندگان پروفیل فولادی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: