ممنوعیت صادرات اندونزی، تهدیدی برای دسترسی چین به کانسنگ نیکل
ماجرای ممنوعیت صادرات کانسنگ نیکل

ممنوعیت صادرات اندونزی، تهدیدی برای دسترسی چین به کانسنگ نیکل

ممنوعیت صادرات کانسنگ اندونزی (تامین‌کننده اصلی چین) قرار بود در سال 2022 اعمال شود، اما با اجرای زودتر از موعد این قانون در پایان سال جاری، بازار چین در سال 2020 با کمبود مواجه خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از SMM، وزارت انرژی و مواد معدنی اندونزی در روز 30 آگوست اعلام کرد که صادرات کانسنگ نیکل با محتوی کمتر از 1.7 درصد از پایان دسامبر سال جاری ممنوع خواهد بود. بازرگانان و معدن‌کاران اندونزی دریافت این اخطار را تایید کردند و اعلام شد که سهمیه باقی‌مانده نیز پس از 31 دسامبر منقضی خواهد شد. این خبر به این معنی است که در سال 2020 هیچ‌گونه صادرات کانسنگ نیکل از اندونزی انجام نخواهد شد، زیرا این کشور از سال 2014 صادرات کانسنگ پرعیار نیکل از جمله نیکل با عیار بالاتر از 1.7 درصد را نیز ممنوع کرده است.

واردات نیکل چین در سال 2020 پس از اعمال ممنوعیت اندونزی حدود 500 هزار تن نیل محتوی تخمین زده می‌شود که فاصله زیادی تا پاسخگویی به تقاضای داخلی این کشور دارد. پیش‌بینی می‌شود که واردات چین در این سال، شامل حدود 50 میلیون و 560 میلیون تن کانسنگ خیس از فیلیپین (بزرگ‌ترین تأمین‌کننده این کشور در سال 2014)، حدود یک میلیون و 380 هزار تن کانسنگ خیس از اندونزی (بارگیری شده زودتر از موعد مقرر و پیش از پایان سال 2019)، حدود 4 میلیون تن کانسنگ تر از کالدونیای جدید و 500 هزار تن کانسنگ خیس از گواتمالا خواهد بود. گفتنی است که در سال‌های اخیر، کشور چین برای تامین کانسنگ لاتریتی (lateritic) نیکل به واردات وابسته بوده است؛ بیش از 90 درصد کل واردات چین از فیلیپین و اندونزی انجام می‌شد و مابقی از گواتمالا و کالدونیای جدید وارد می‌شد.

اندونزی به عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده کانسنگ لاتریتی نیکل به چین در سال‌های 2012 و 2013، مبدا بیش از نیمی از واردات نیکل چین بود. اما با اعمال ممنوعیت صادرات کانسنگ‌های پرعیار نیکل از اندونزی در سال 2014، واردات کانسنگ نیکل چین از این کشور با افت شدیدی به صفر نزدیک شد و پس از آن، تنها حدود 100 هزار تن کانسنگ آهن محتوی عیار پایین نیکل به چین ارسال می‌شد.

در سال 2017 ممنوعیت صادرات برای برخی مواد معدنی لغو شد. معدن‌کارانی که در حال ساخت واحدهای ذوب بودند، اجازه داشتند مواد معدنی خام را تا ژانویه 2022 صادر کنند. در نتیجه، واردات کانسنگ چین از اندونزی بین 2017 تا 2019 از سر گرفته شد و سهمیه‌های بیشتری نیز به صادرکنندگان داده شد. در سال 2018، چین 19 میلیون و 660 هزار تن خیس کانسنگ لاتریتی نیکل از اندونزی وارد کرد؛ در این میان، 18 میلیون و 920 هزار تن خیس کانسنگ با عیار متوسط 1.65 درصد و 740 هزار تن خیس کانسنگ کم‌عیار بود.

در 8 ماه نخست سال جاری، واردات کانسنگ لاتریتی نیکل چین از اندونزی حدود 17 میلیون و 160 هزار تن خیس بود. تا پایان ماه آگوست، حدود 38 میلیون و 610 هزار تن خیس از سهمیه صادرات باقی مانده بود، اما بیشتر این سهمیه اکنون استفاده شده و سهمیه موجود حدود 15 میلیون تن خیس است. اگر باقی‌مانده سهمیه استفاده شود، واردات از اندونزی ممکن است به 32 میلیون و 650 هزار تن خیس برسد. با این حال، با در نظر گرفتن ظرفیت انتقال ماهانه 2 میلیون و 750 هزار تن خیس از معادن اندونزی، واردات کل سال جاری ممکن است فقط به 28 میلیون و 870 هزار تن خیس برسد.

بر خلاف دوره پس از اولین ممنوعیت صادرات اندونزی در سال 2014، انتظار می‌رود که عرضه کانسنگ نیکل در چین به دلیل کاهش عیار معادن فیلیپین (یکی از تامین‌کنندگان کلیدی چین) در سال 2020 افت شدیدی داشته باشد. تولیدکنندگان پایین دستی و بازرگانان چین در سال 2014 پیش از اجرای ممنوعیت صادرات، انبارهای خود را پر کردند. این موضوع به همراه افزایش عرضه از فیلیپین تاثیر وقفه واردات را خنثی کرد و زمینه را برای تولید NPI در چین فراهم کرد.

با کاهش عیار ذخایر فیلیپین پس از دوره افزایش قبلی، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده کانسنگ پرعیار نیکل این کشور یعنی SR Languyan Mining Corp در ماه اکتبر سال جاری دست از استخراج خواهد کشید. این شرکت که در منطقه Tawi-Tawi واقع شده، با کاهش عیار معدنی مواجه شد. دو معدن دیگر نیز در همین منطقه ممکن است از اکتبر تا نوامبر تعطیل شوند.

در 6ماهه نخست سال جاری، چین 15 میلیون و 500 هزار تن خیس کانسنگ لاتریتی نیکل از فیلیپین وارد کرد که نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش داشت. همچنین واردات کانسنگ نیکل کم‌عیار از این کشور، افزایش 49 درصدی داشت. اما واردات کانسنگ عیار متوسط و بالا از فیلیپین نسبت به سال گذشته کاهش 10 درصدی داشت که به دلیل رشد سهم بازار اندونزی بود.

در حال حاضر تولید بی‌سابقه NPI در چین باعث حفظ تقاضای کانسنگ نیکل در سطوح بالا شده است. این موضوع می‌تواند حتی با وجود افزایش حداکثری واردات از فیلیپین، کسری عرضه در سال را به‌دنبال داشته باشد.

سهمیه جدید صادرات شرکت معدنی فرانسوی Eramet می‌تواند باعث افزایش عرضه در چین شود. این شرکت معدنی در ماه آوریل سهمیه 4 میلیون تن خیس کانسنگ نیکل در پروژه SLN در کالدونیای جدید دریافت کرد. حدود یک میلیون و 500 هزار تن خیس این سهمیه می‌تواند تا پایان امسال مصرف شود و مابقی نیز تا نیمه سال 2020 تحویل داده شود. تخمین زده شده که این موضوع باعث اضافه شدن 2 میلیون و 500 هزار تن خیس کانسنگ نیکل در سال بعد به عرضه چین خواهد شد.

حتی با وجود صادرات نیکل اندونزی به چین در شکل NPI پس از اعمال ممنوعیت صادرات کانسنگ، عرضه NPI نیز در چین در سال 2020 حدود 100 هزار تن نیکل محتوی کمتر از میزان تقاضا خواهد بود. تولید NPI چین در سال 2020 در حالت خوش‌بینانه 500 هزار تن و در اندونزی 530 هزار تن نیکل محتوی خواهد بود. به این صورت، پاسخگویی به تقاضای یک میلیون و 130 هزار تنی این ماده اولیه تولید فولاد زنگ‌نزن دشوار خواهد بود. حدود 900 هزار تن این تقاضا در چین و 230 هزار تن در اندونزی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: