با صدور دستورالعمل‌های نابه‌جا، سرنوشت صنایع تعطیلی است
مدیر مجتمع پارس آرمان شفق:

با صدور دستورالعمل‌های نابه‌جا، سرنوشت صنایع تعطیلی است

مدیر مجتمع پارس آرمان شفق یکی از تولیدکنندگان میلگرد، گفت: دولت با صدور دستورالعمل‌های اشتباه، خود به جنگ با تولیدکنندگان رفته است زیرا این اقدامات تنها باعث ورشکستگی صنایع و بیکاری بسیاری از افراد جامعه می‌شود. در حالی که صادرات شمش فولادی آزاد است اما صادرات محصولات پس از آن، همچون میلگرد با سختی انجام می‌شود. این چه نوع تصمیم‌گیری است که برای صادرات میلگرد با ارزش افزوده بیشتر باید مانع‌تراشی کنند؟

حسن اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت این شرکت در بازار میلگرد و جایگاه آن در صنعت، اظهار داشت: شرکت پارس آرمان شفق به‌ دلیل بدهی‌های فراوان در گذشته دچار ورشکستگی شد و براساس قانون به سازمان امور ورشکستگی صنایع و شرکت‌ها واگذار شد. پس از اعلام ورشکستگی این مجموعه از سوی صاحبان قبلی، از سوی سازمان مزبور اداره این شرکت به مجموعه ما سپرده شد. کارخانه ما در دو شیفت 12 ساعته فعالیت می‌کرد، اما با توجه به وضعیت بازار ساعت‌های کاری شرکت کاهش پیدا کرده و به دو شیفت 8 ساعته رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر شرکت ما میلگرد ساختمانی سایز 8، 10 و 12 میلی‌متر تولید می‌کند. تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد نسبت به یک دهه قبل دو برابر شده و تولیدات نیز کفاف بازار داخلی را می‌دهد. به همین دلیل اگر صادرات انجام شود، مشکلی در زمینه عرضه داخلی به‌ وجود نخواهد آمد.

تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار از بین رفته است

مدیر مجتمع پارس آرمان شفق خاطرنشان کرد: به‌دلیل قیمت بالاتر شمش در بازارهای صادراتی، تمایل تولیدکنندگان به عرضه داخلی کمتر است و مصرف‌کنندگان ناچار هستند این کالا را به قیمت 3 هزار 800 تومان به‌ازای هر کیلوگرم خریداری کنند. در مقابل صادرات میلگرد با مانع بزرگی همچون دستورالعمل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت مواجه شده و تعدد تولیدکنندگان در این صنف نیز بسیار زیاد است. نتیجه چنین فعل و انفعالاتی در بازار، کاهش معاملات میلگرد و تعطیلی صنایع تولیدکننده یکی پس از دیگری است.

اکبری با اشاره به هزینه‌های تولید و عدم صرفه اقتصادی در بازار میلگرد، عنوان کرد: هم‌اکنون هزینه تولید میلگرد برای مجموعه ما 350 تومان برای هر یک کیلوگرم است. اگر قیمت شمش خریداری شده سه هزار و 800 تومان به‌ازای هر کیلوگرم باشد، با احتساب هزینه نوردکاری، قیمت تمام شده میلگرد چهار هزار و 150 تومان به‌ازای هر کیلوگرم خواهد شد. در حالی که ناچار هستیم این محصول را به قیمت 4 هزار و 50 تومان در بازار به فروش برسانیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا با ادامه این وضعیت می‌توان سود داشت، تصریح کرد: شرکت ما و هر واحد تولیدی دیگر در این شرایط، حداکثر تا دو سه ماه آینده دوام خواهد آورد. هنگامی که تولیدکننده ورشکست شود، کارگران آن بیکار می‌شوند و بحران‌های اجتماعی پدید می‌آید.

مدیر مجتمع پارس آرمان شفق اقدامات دولت را قابل درک ندانست و بیان کرد: تصمیمات و دستورالعمل‌های دولت در صنعت فولاد برای تولیدکنندگان قابل درک نیست. در حال حاضر شمش فولادی کشور با نازل‌ترین قیمت روانه عراق می‌شود؛ در واقع کارخانه‌های نوردی این کشور برای تولید میلگرد از شمش‌های ایرانی استفاده می‌کنند. به‌جای اینکه شمش فولادی به صنایع داخلی تخصیص یابد تا توسط کارخانه‌های پایین‌دست زنجیره فولاد داخلی استفاده شود و بستر توسعه صنعت فولاد ایران را فراهم کند، در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و موجب رونق کارخانه‌های کشور عراقی می‌شود.

سنگ بزرگ دولت، جلوی پای صادرکنندگان

اکبری صادرات در گذشته را آسان‌تر از وضعیت فعلی توصیف کرد و افزود: در گذشته تجار محصولات تولیدکنندگان را خریداری و آن را صادر می‌کردند و تولیدکنندگان مشکلی با این شیوه نداشتند اما با صدور بخشنامه‌های جدید، این امر بر دوش تولیدکنندگان قرار گرفته است. ضمن اینکه صادرکنندگان باید ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند، بنابراین صادرات سخت‌تر شده است.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر تولیدکنندگان بتوانند محصول خود را در آن سوی مرزها به مشتری یا تجار تحویل دهند، به‌دلیل ناشناخته بودن سامانه نیما برای آن‌ها و نیز قیمت پایین‌تر ارز در این سامانه نسبت به بازار آزاد، صادرات با صرفه اقتصادی همراه نیست. در حالی که پیش از این تجار درباره نحوه کار با ارز حاصل از صادرات خود، اختیار تام داشتند.

مدیر مجتمع پارس آرمان شفق با بیان اینکه در حال حاضر صادرات تنها توسط تولیدکنندگان امکان‌پذیر است، اظهار کرد: با توجه به اینکه صادرات به شرط عرضه ارز در سامانه نیما صرفه اقتصادی ندارد، تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند صادرات خود را متوقف کنند. به همین دلایل، صادرات شرکت ما نیز به‌طور کامل متوقف شده است.

اکبری به نامه‌ای که این صنف به وزارت صمت نوشت اشاره و تصریح کرد: برای تغییر وضعیت و لغو دستورالعمل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، یک نامه به وزارتخانه مزبور نوشتیم که اگر وضعیت به همین منوال پیش رود، کارخانه‌ها با خطر تعطیلی مواجه خواهند بود. در این نامه به وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط کار توضیح داده شد که با توجه به قیمت خرید شمش فولادی، هزینه‌های تولید میلگرد و قیمت فروش آن در بازار، تولید قطعا صرفه اقتصادی نخواهد داشت و اکثر کارخانه‌هایی که شمش را خریداری می‌کنند، میلگرد خود را در بازار با زیان به فروش می‌رسانند.

وی مهم‌ترین حمایتی که دولت می‌تواند از تولیدکنندگان میلگرد داشته باشد را جلوگیری از صادرات شمش فولادی دانست و تاکید کرد: شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی تولیدکنندگان شمش در کشورهای همسایه مانند عراق، آذربایجان و... کارخانه‌های نورد راه‌اندازی کرده‌اند. بنابراین طبیعی است که نیاز به مواد اولیه را از طریق واردات برطرف کنند که این تقاضاها سبب می‌شود، شرکت‌های ایرانی بازار این کشورها را مناسب بدانند و شمش‌های تولیدی خود را صادر کنند. در نتیجه، این کشورها به‌جای خرید میلگرد، شمش فولادی را می‌خرند و دیگر نیازی به واردات میلگرد از کشور ما ندارند. اگر دولت جلوی صادرات شمش را نگیرد و مجوز صادرات میلگرد را به تولیدکنندگان ندهد، سرنوشتی جز تعطیلی در انتظار نوردکاران داخلی نخواهد بود.

اکبری در پایان خاطرنشان کرد: خطر تعطیلی واحدهای تولیدی بزرگ و گسترده‌ای مانند واحدهای تولید میلگرد، ‌تنها این صنعت را تهدید نمی‌کند، بلکه صنایع مصرف‌کننده و وابسته نیز تحت تاثیر این تعطیلی، قرار می‌گیرند، در نتیجه تبعاتی چون بیکاری بسیاری از افراد شاغل در این کارخانه‌ها، کل جامعه درگیر می‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آهن ۱۵ درصد گران شد
اجرای پروژه 300 هزار تنی میلگرد، شاید وقتی دیگر
ذوب آهن اصفهان، نامی آشنا در تولید میلگردهای ساختمانی
دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است
تولیدکنندگان در ایران حامی ندارند
وام نمی‌خواهیم، عطایش را به لقایش بخشیدیم
قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود
اداره‌های دولتی بحران‌سازند
خریداران میلگرد، در حسرت ثبات بازار
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: