دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است
رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد ماهان زرندیه:

دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد ماهان زرندیه، یکی از دارندگان پروژه 420 هزار تنی میلگرد، گفت: پروژه ما با وجود پیشرفت بیش از 60 درصد، ورشکسته محسوب می‌شود زیرا قرار بود 60 درصد از تامین مالی توسط شرکت و 40 درصد آن توسط دولت و بانک‌ها انجام شود اما بانک‌ها پس از گذشت چند سال، هیچ وامی را در اختیار شرکت نگذاشتند و پروژه به‌ نوعی به حال خود رها شد.

علی تشکری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت پروژه میلگرد این شرکت، اظهار داشت: در این پروژه همه زیرساخت‌ها مانند آب، برق، گاز و سوله‌ها به اتمام رسیده و حتی بخشی از تجهیزات اصلی مانند جرثقیل‌ها نصب شده‌اند. اما بخش ارزی آن که در زمان اجرای پروژه دارای نرخی در حدود یک هزار تومان بود، هرگز توسط دولت تامین نشد و به این ترتیب، شرکت با تحمیل هزینه‌های فراوان به مرز ورشکستگی رسیده است.

پروژه‌های اشتغال‌زا، گرفتار کاغذبازی اداری

وی با بیان اینکه بارها از دولت و نهادهای متولی درخواست ارائه ارز به پروژه را داشتیم، عنوان کرد: با گذشت 8 سال از آغاز این پروژه هنوز یک دلار ارز برای واردات ماشین‌آلات و تجهیزات اصلی، به این شرکت تعلق نگرفته است. دولت در تخصیص ارز به شرکت تعلل به خرج داد و حتی با وجود آنکه نرخ ارز 12 برابر شده و تا 12 هزار تومان رسیده، هنوز هیچ خبری از اختصاص ارز برای اتمام پروژه نیست.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد ماهان زرندیه خاطرنشان کرد: اگر در سال 1390 (زمان آغاز اجرای پروژه) اقدام به تامین و جمع‌آوری ارز از بازار آزاد از کوچه و خیابان کرده بودیم، پروژه تاکنون به اتمام می‌رسید؛ اما انتظار برای دریافت ارز دولتی، شرکت و پروژه را به ورشکستگی کشاند.

تشکری تصریح کرد: حتی با اینکه مصوب شده بود که به پروژه ارز تخصیص دهند، هیچ اتفاقی نیفتاد. نظر شخصی من در خصوص حمایت دولت از تولید و اشتغال این است که این پشتیبانی‌ها فقط روی کاغذ اتفاق می‌افتند و در واقعیت هیچ حمایتی از تولید و صنعت به عمل نمی‌آید. شرکت ما هم گرفتار همین کاغذبازی‌ها میان ادارات و نهادهای متولی شد.

وی به پروژه شمش فولادی این شرکت در استان قم اشاره و بیان کرد: این پروژه نیز با مشکل تامین ارز مواجه شده و با وجود اینکه مصوبه تخصیص ارز به این پروژه را نیز داریم، عدم اختصاص ارز باعث معلق ماندن این پروژه شده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد ماهان زرندیه با گلایه نسبت به تعلل دولت در حمایت از اجرای پروژه‌های اشتغال‌زا، اظهار کرد: همچنان پیگیر پروژه‌های مزبور هستیم اما امید چندانی به انجام آن‌ها نداریم. به‌نظر می‌رسد که اجرای این پروژه تا چند دولت بعد از این هم به‌دلیل عدم تخصیص ارز انجام نشود. اگر شرکت ما یک دلال بود، قطعا ارز دولتی با سرعت بسیار زیادی به ما داده می‌شد اما چون تولیدکننده هستیم و پروژه نیز اشتغال‌زا است، قطعا منافع عده‌ای واردکننده به‌خطر می‌افتد. به همین دلیل ارز به پروژه‌هایی مثل پروژه ما اختصاص نمی‌یابد.

مالیات، بلای جان تولیدکننده

تشکری با بیان اینکه یک کارخانه تولید شمش فولادی با ‌نام فولاد کیان ماهان ایرانیان در قم داریم، عنوان کرد: متاسفانه برخی از مسئولان استان قم تمام تلاش خود را برای ایجاد مانع در راه تولید به‌کار بسته‌اند. زیرا این پروژه در حال تولید بوده و باعث اشتغال در استان شده است. قرار بود که شمش این کارخانه به تولید میلگرد در کارخانه فولاد ماهان زرندیه اختصاص یابد که کارخانه شمش نیز با مشکلات عدیده‌ای از سوی مسئولان دولتی مواجه شده است.

وی در خصوص مشکلات کارخانه تولید شمش این‌گونه توضیح داد: در ماه گذشته سازمان امور مالیاتی به‌دلیل بدهی مالیاتی یک شرکت دیگر که پیش از این مالک کارخانه مزبور بود، تمام حساب‌های کارخانه را بست و تمام موجودی حساب را به همین سبب از بانک خارج کرد. این اتفاق در جهان بی‌نظیر است که به‌دلیل بدهی یک شرکت و فرد، حساب فرد دیگر را ببندند. تنها استنباط من از این وضعیت آن است که برخی به‌دنبال اعلام ورشکستگی کارخانه از سوی ما و رسیدن به مقاصد پشت پرده آن هستند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد ماهان زرندیه با بیان اینکه مسائل رخ داده در حوزه مالیات برای شرکت ما، واقعیت‌های تولید در این کشور است، تصریح کرد: حاضر هستم همه مدارک این موضوع را به‌صورت مستند به همه مراجع قانونی و ذی‌صلاح ارائه کنم، شاید زمان آن رسیده که به کمک قانون حق بخش تولید را بگیریم.

تشکری در توضیح این مدارک عنوان کرد: مالکین قبلی کارخانه بیش از 200 میلیارد تومان پولشویی انجام داده بودند که مقاصد آن نیز مشخص نشد. این افراد شرکت را به مرز ورشکستگی رسانده بودند و پس از واگذاری قانونی کارخانه تولید شمش به گروه ما، توانستیم شرکت را از ورشکستگی نجات داده و به تولید سودده برسانیم اما متاسفانه دستمزد ما به‌ عنوان تولیدکننده بستن حساب‌های شرکت و خالی کردن آن بابت بدهی‌های مالیاتی گروه قبلی است.

وی در خصوص ضرباتی که ادارات دولتی به بدنه صنعت وارد می‌کنند، اظهار کرد: احساس من این است که برخی اداره‌های دارایی تمام توان خود را در جهت ایجاد اختلال در امر تولید به‌کار می‌گیرند. متاسفانه برخی مسئولان استانی قم به‌ دنبال نابودی اشتغال در استان هستند و از این نابودی چه سودی عاید آن‌ها می‌شود، قابل تعامل است.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد ماهان زرندیه با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال باعث افزایش قدرت اقتصادی کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: تولید باعث افزایش اشتغال می‌شود. تنها عاملی که باعث آسیب‌های اجتماعی می‌شود، از بین رفتن تولید و به‌تبع آن اشتغال است. در غیر این صورت، کشور نشان داده حتی در مقابل جنگ نیز آسیب‌پذیر نیست و تجربه 40 سال گذشته حاکی از همین موضوع است.

تشکری در پایان تصریح کرد: در شرایطی که تهدیدات آمریکا و دیگر دشمنان علیه کشور روز به روز بیشتر می‌شود، باید با افزایش تولید و ایجاد اشتغال با آن مقابله کرد زیرا راهی جز این نداریم. من با تجربه 25 ساله در عرصه صنعت اطمینان دارم در صورتی که تولید در کشور رونق گیرد، دشمنان هرگز در مقابل ایران موفق نخواهند بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
سال آینده تولیدکننده شمش فولادی هستیم
اجرای پروژه 300 هزار تنی میلگرد، شاید وقتی دیگر
صنعت فولاد کشور پویا نیست
ذوب آهن اصفهان، نامی آشنا در تولید میلگردهای ساختمانی
تولیدکنندگان در ایران حامی ندارند
وام نمی‌خواهیم، عطایش را به لقایش بخشیدیم
قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود
اداره‌های دولتی بحران‌سازند
خریداران میلگرد، در حسرت ثبات بازار
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: