آزاد شدن صادرات میلگرد، راه بازگشت واحدهای کوچک به مدار تولید است
مدیر کارخانه فولاد البرز ایرانیان:

آزاد شدن صادرات میلگرد، راه بازگشت واحدهای کوچک به مدار تولید است

مدیر کارخانه فولاد البرز ایرانیان گفت: خوشبختانه کشور ما از پارامترهای مثبتی مانند نیروی انسانی، دسترسی به مواد اولیه و انرژی ارزان و فناوری بومی بهره می‌برد. از این رو تولید میلگرد در کشور ما از نظر حجم و کیفیت وضعیت مناسبی دارد اما بسیاری از طرح‌هایی که در زمینه تولید میلگرد تعریف شده‌اند، با نگاه صادرات‌محور بودند و در حال حاضر با توجه به تحریم‌ها، صادرات دشوار شده است. ظرفیت زیاد تولید و دشواری صادرات باعث شده علی‌رغم توان فنی و ظرفیت مناسب، وضعیت بازار میلگرد مثبت ارزیابی نشود و بسیاری از واحدها تعطیل شوند. بنابراین، راه بازگشت آن‌ها به تولید، آزادسازی صادرات است.

عقیل شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت شرکت فولاد البرز ایرانیان، اظهار داشت: این شرکت انواع میلگردهای شاخه‌ای ساختمانی و صنعتی از قطر 8 تا 32 میلی‌متر، مطابق با استانداردهای داخلی و بین‌المللی تولید می‌کند. ظرفیت تولید میلگرد در این شرکت سالانه حدود 700 هزار تن است که تقریبا به همین میزان نیز تولید می‌کند. در کنار آن یک واحد تولید تیرآهن نیز در مجموعه ما وجود دارد که ظرفیت آن نیز 700 هزار تن در سال است و به این ترتیب، مجموعه فولاد البرز ایرانیان ظرفیت تولید 1.4 میلیون تن، محصول طویل فولادی را دارد.

وی افزود: خوشبختانه در مجموعه ما حدود 90 درصد از ظرفیت میلگرد فعال و عملیاتی است، اما در مقاطع این میزان کمتر بوده و به حدود 50 تا 55 درصد می‌رسد. ضمن اینکه فولاد البرز ایرانیان صادرات میلگرد را نیز انجام می‌دهد اما حجم صادرات این شرکت به‌ دلیل تحریم‌ها از ابتدای سال جاری تا کنون نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

مدیر کارخانه فولاد البرز ایرانیان در خصوص وضعیت تولید میلگرد در کشور بیان کرد: کشور ما از نظر تولید، توانایی ساخت انواع میلگردهای ساختمانی را دارد. همچنین بخش مهمی از میلگردهای صنعتی که در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در کشور قابل تولید هستند. ضمن اینکه میلگردهای یاد شده مطابق با استانداردهای جهانی در کشور تولید می‌شوند. ناگفته نماند که میلگردها ابعاد گوناگونی دارند که تولیدکنندگان کنونی تقریبا قادر به تولید همه ابعاد مورد نیاز مصرف‌کنندگان هستند.

شریفی با اشاره به اینکه وضعیت بازار میلگرد فولادی به ‌دلیل کاربرد عمومی‌تر، بهتر از سایر محصولات این زنجیره است، عنوان کرد: اکثر تولیدکنندگان بزرگ میلگرد از جمله مجموعه ما، نسبت به وضعیت بازار داخلی و تقاضای مشتریان آگاه هستند، بنابراین می‌توانند میلگرد خود را در بازار داخلی به فروش برسانند. این امر به‌ویژه در مورد واحدهای دارای مزایای تولید کیفی، تنوع محصول بالا و قدرت رقابت‌پذیری، بیشتر صدق می‌کند.

ظرفیت تولید میلگرد بیش از نیاز داخلی است

وی در خصوص توازن در بازار میلگرد خاطرنشان کرد: اگر از منظر اسناد بالادستی یعنی سند چشم‌انداز 1404 به ظرفیت ایجاد شده در صنعت فولاد نگاه کنیم، قطعا باید بخش اعظمی از تولید صادر شود، اما در شرایط کنونی و با توجه به تحریم‌ها و میزان تولید، دستیابی به این هدف دشوار شده است. در حال حاضر تمام نیاز میلگرد کشور از بازار داخلی تامین می‌شود، بنابراین باید مازاد تولید این محصول به خارج صادر شود اما به‌نظر می‌رسد از ابتدای سال جاری تا کنون به‌دلیل اعمال تحریم‌ها، صادرات سخت‌تر شده است.

مدیر کارخانه فولاد البرز ایرانیان اعتقاد دارد: کاهش میزان صادرات در حالی رخ داده است که هم‌زمان شاهد کاهش تقاضای داخلی میلگرد نیز هستیم. بنابراین واحدهای تولیدی به‌ناچار ظرفیت خود را با تقاضای داخلی تطبیق داده‌اند که این امر منجر به کاهش میزان تولید و بعضا تعطیلی برخی واحدها شده است.

شریفی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولید میلگرد در ایران به‌دلیل ظرفیت پایین و منطبق نبودن کیفیت محصولات آن‌ها با استاندارد جهانی، فعالیت صادراتی چندانی نداشتند، تصریح کرد: برخی شرکت‌ها که نمی‌توانستند میلگرد با کیفیت جهانی تولید کنند و یا اینکه صادرات آن‌ها موفقیت‌آمیز نبود، به‌صورت مقطعی اقدام به صادرات می‌کردند، اما به محض اینکه شرایط مازاد تولید با حجم بالا پیش آمد، این واحدها که توان رقابت با شرکت‌های بزرگ را نداشتند با مشکلاتی مواجه شدند. بخشنامه‌های غلط دولت در حوزه تنظیم بازار و صادرات میلگرد نیز مزید بر علت شد تا شرکت‌های ایرانی نتوانند در بازارهای خارجی به توفیقی دست یابند.

وی با اشاره به اینکه اگر واحدهای بزرگ صنعتی بتوانند مجددا بازارهای صادراتی خود را احیا کنند، فضا برای واحدهای کوچک جهت عرضه در بازار داخلی فراهم خواهد شد، اظهار کرد: نتیجه آزادسازی صادرات، بازگشت واحدهای بیشتری به مدار تولید میلگرد است. در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌های بزرگ میلگرد در کشور به‌دلیل محدودیت‌ در حوزه صادرات، ترجیح می‌دهند محصولات خود را در بازار داخلی عرضه کنند به همین دلیل کار برای شرکت‌های کوچک‌تر دشوار خواهد شد.

مدیر کارخانه فولاد البرز ایرانیان تصریح کرد: قدر مسلم این است که در قیمت‌گذاری زنجیره صنعت فولاد، هرگز نمی‌توان مکانیزم‌های بازار یعنی تقابل عرضه و تقاضا را نادیده گرفت، همچنان‌که نقش سیاست‌گذاری‌ها در بازار نیز غیر قابل انکار است. در حال حاضر بخش زیادی از آنچه که هزینه و قیمت تمام شده تولید محصول را تشکیل می‌دهد، ناشی از مکانیزم‌های بازار نیست، بلکه این‌ هزینه‌ها برآمده از دستورالعمل‌های سیاست‌گذاران در حوزه فولاد است. وقتی واحدهای بزرگ صنعتی کشور که عموما ماهیت دولتی دارند، به‌صورت دستوری از جانب دولت، قیمت مواد اولیه را افزایش یا کاهش می‌دهند، طبیعتا بازار به هم می‌ریزد.

بهبود فضای کسب‌وکار در اولویت نخست

شریفی انتظار همه فعالان اقتصادی از دولتمردان و سیاست‌گذاران را بهتر شدن فضای عمومی کسب‌وکار در کشور و این موضوع را یک الزام در سطح کلان دانست و گفت: سیاست‌گذاران باید به‌طور جدی سیاست بهبود فضای کسب‌کار را در دستور کار خود قرار دهند. این انتظار تنها در حوزه تولید فولاد نیست. ضمن اینکه مطابق با اسناد بالادستی مانند سند چشم‌انداز 20 ساله کشور در افق 1404 باید بخش عمده‌ای از تولیدات صنعتی کشور صادر شود. بنابراین اصلاح فضای کسب‌وکار گام نخست دستیابی به اهداف این سند به‌شمار می‌رود.

وی در پایان به مشکل بزرگی که در مورد میلگرد وجود دارد اشاره و تصریح کرد: در زنجیره ارزش فولاد همواره کمترین میزان سود، صرف نظر از اینکه چه نسبتی از هزینه‌ها در کل زنجیره توزیع می‌شود، به واحدهای پایین‌دستی نورد تعلق داشته است. این نقص بزرگ در زنجیره فولاد باید اصلاح شود. به‌ویژه آنکه بر اساس سند چشم‌انداز 1404، صنایع باید توزیع متوازن و پایدار داشته باشند. این مهم در چند سال گذشته محقق نشده و در نتیجه بیشترین آسیب زنجیره صنعت فولاد از مشکلات اقتصادی، به واحدهای پایین‌دستی صنعت فولاد وارد شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
آهن ۱۵ درصد گران شد
بازگشت ۲۸۰۰ واحد صنعتی غیرفعال کشور به مدار تولید
اجرای پروژه 300 هزار تنی میلگرد، شاید وقتی دیگر
در شهریور، صادرات فولاد 60 درصد رشد داشت
ذوب آهن اصفهان، نامی آشنا در تولید میلگردهای ساختمانی
دولت در قبال توقف پروژه‌ها مسئول است
تولیدکنندگان در ایران حامی ندارند
وام نمی‌خواهیم، عطایش را به لقایش بخشیدیم
قیمت‌گذاری دستوری باعث ورشکستگی صنایع می‌شود
اداره‌های دولتی بحران‌سازند
خریداران میلگرد، در حسرت ثبات بازار
صادرات مواد اولیه، منوط به تامین نیاز داخلی باشد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: