منطقه ویژه لامرد به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می‌شود
دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران:

منطقه ویژه لامرد به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می‌شود

دبیر سندیکای آلومینیوم ایران گفت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنایع پایین‌دست آلومینیوم محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» به نقل از ایلنا، ابوالفضل رضایی دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در حاشیه بازدید از طرح‌ها و زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد، افزود: سایت انرژی‌بر لامرد در مناسبت‌ترین نقطه جنوب کشور واقع شده و از نظر دسترسی به منابع انرژی و بنادر تخصصی پارسیان و عسلویه، فرودگاه‌های لامرد و خلیج فارس عسلویه و راه‌های مواصلاتی و از همه مهم‌تر تامین خوراک صنایع پایین‌دست با فناوری نوین و با قیمت تمام شده پایین تولید می‌شود و به همین منظور، این منطقه نقش پراهمیتی با هدف جلوگیری از خام فروشی، افزایش ظرفیت صادراتی کشور، اشتغال‌زایی و محرومیت‌زدایی دارد.

منطقه ویژه اقتصادی لامرد

وی ادامه داد: مزیت‌های قانونی از جمله معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، واگذاری زمین با قیمت مناسب، سرعت در واگذاری امکانات و مجوزها در این منطقه و از همه مهم‌تر حمایت‌های مدیرعامل و دست‌اندرکاران این منطقه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سبب شده تا تلاش برای معرفی و ارائه ظرفیت‌ها و صنایع پیش‌بینی شده به سرمایه‌گذاران به ویژه صنایع پایین‌دست آلومینیوم در برنامه‌های ویژه سندیکای صنایع آلومینیوم ایران قرار گیرد.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در بازدید میدانی از این منطقه، اظهار کرد: همه‌ این مزیت‌ها در کنار یکدیگر با فراهم بودن زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری آب، برق، گاز و جاده‌های دسترسی و امکانات به روز مخابراتی به عنوان بهترین ظرفیت و موقعیت برای ارتقای کمی و کیفی صنعت آلومینیوم و صنایع پایین‌دست محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این مزیت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد سبب افزایش قدرت رقابت در صنایع پایین‌دست می‌شود، افزود: سرمایه‌گذاران شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) بهترین نقطه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اند و باید به ایمیدرو تبریک گفت که بعد از سال‌های متمادی یکی از طرح‌های مهم را در یکی از بهترین نقاط کشور اجرا کرد.

لامرد، بهترین نقطه برای سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دست آلومینیوم

این فعال بخش صنعت آلومینیوم کشور گفت: در آینده‌ای نه چندان دور با تولید 300 هزار تن شمش آلومینیوم، منطقه ویژه اقتصادی لامرد در افق توسعه به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می‌شود.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دست آلومینیوم ضمن جلوگیری از خام فروشی سبب ارزش افزوده بسیار بالا و اشتغال‌زایی چندبرابری می‌شود، افزود: صنایع پایین‌دست آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد بهترین فرصت برای تولید انواع ورق‌های عریض، صنایع آلیاژی، پروفیل آلومینیوم، قطعات خودرو و دیگر صنایع مرتبط با این فلز گران است.

طرح جامع سرمایه‌گذاری صنعت آلومینیوم کشور درحال تدوین است

وی در ادامه از تدوین طرح جامع ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت آلومینیوم کشور خبر داد و گفت: این طرح با هماهنگی و همکاری ایمیدرو در حال تدوین است که این امکان را به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌دهد که بتوانند در کدام بخش از کشور و با چه طرح و میزان سرمایه همراه با دانش فنی در بخش‌های صنعت آلومینیوم و صنایع وابسته سرمایه‌گذاری کنند که توجیه اقتصادی داشته باشد.

برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش تخصصی سرمایه‌گذاری

رضایی در ادامه گفت: در راستای نشست دکتر فدایی دولت مدیرعامل منطقه ویژه لامرد با اعضای هیئت مدیره سندیکای آلومینیوم ایران، مقدمات اولیه برای برگزاری همایش تخصصی تبیین ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری منطقه ویژه اقتصادی لامرد با همکاری اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی تهران و دیگر بخش‌ها انجام گرفت و همچنین مذاکرات و مکاتبات لازم از سوی سندیکا با شرکت‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی آلومینیوم انجام شد که امیدوار هستیم منجر به نتیجه شود.

رضایی اضافه کرد: تولید انواع پروفیل و ورق‌های آلومینیومی از ارزش افزوده بالایی برخوردار است و ایجاد واحدهای تولیدی از این قبیل علی‌رغم اینکه نیاز داخلی کشور را تامین می‌کند، این امکان برای سرمایه‌گذاران فراهم شده است که محصولات تولیدی را از گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد به کشورهای خارجی صادر کنند.

این چهره فعال در بخش صنعت آلومینیوم کشور گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سرمایه‌گذاران کوچک را در کنار یکدیگر جمع کند و با تشکیل هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری، آنان را  به ایجاد واحدهای تولیدی در مناطقی از جمله منطقه ویژه اقتصادی لامرد که توجیه اقتصادی دارد، تشویق کند.

وی با ابراز خرسندی از رفع موانع برای بهره‌برداری فاز نخست آلومینیوم جنوب، افزود: تولید بیلت آلومینیوم درحال حاضر یکی از نیازهای کشور بوده که 140 هزار تن نیاز کشور است و امروز یکی از بهترین بیلت‌های تولیدی کشور با راه‌اندازی سالکو از منطقه ویژه اقتصادی لامرد تولید می‌شود که هم می‌تواند نیاز بازار داخلی را تامین کند و برای رقابت به بازارهای بین‌المللی وارد شود.

رضایی در پاسخ به اینکه آیا تحریم‌ها مانع از تهیه مواد اولیه برای کارخانه آلومینیوم می‌شود، گفت: تحریم‌ها سبب افزایش هزینه تامین مواد اولیه می‌شود اما اینطور نیست که تامین مواد اولیه کارخانه‌ها با مشکل رو‌به‌رو شود چرا که مهندسان ایرانی، این دوران را سپری کرده‌اند و سالکو باتوجه به نزدیکی به اسکله و بندر در تامین مواد اولیه از خارج کشور با مشکلات کمتر و شرایط ویژه‌ای رو‌به‌رو است.

وی ادامه داد: بخش عمده مواد اولیه کارخانه آلومینیوم، پودر آلومینا است که معادن قابل قبولی در کشور نداریم و تنها معدن آلومینا، جاجرم است که دارای ظرفیت 280 هزار تن می‌باشد و این ظرفیت برای تولید 140 هزار تن آلومینیوم کافی می‌باشد و بهره‌برداری سالکو با ظرفیت 300 هزار تن، تولید این فلز پرکاربرد در کشور به  700 هزارتن می‌رسد و برای این ظرفیت نیاز به یک میلیون و 400 هزار تن پودر آلومینا است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آلومینیوم داخلی گران‌تر از فوب خلیج‌فارس
افتتاح اسکله 5 پارسیان در بهمن ماه/اتمام عملیات احداث اسکله 5 پارسیان
دلایل ضرورت توسعه صنعت آلومینیوم در ایران
عدم توجه مسئولان به صنعت آلومینیوم
رشد 19 دلاری قیمت آلومینیوم طی یک هفته
رشد 23 دلاری قیمت آلومینیوم طی یک هفته
معامله 840 تن شمش آلومینیومی ایرالکو
80 درصد آلومینیوم ایران توسط شرکت ایرالکو تولید می‌شود/ واردات آلومینا با صرف هزینه بسیار
معدن بوکسیت سوریه نباید به سرنوشت گینه دچار شود
صدور مجوزهای متعدد، به تولیدکنندگان باسابقه لطمه می‌زند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: