مبادا کاسه چه‌کنم چه‌کنم به دست بگیریم!

مبادا کاسه چه‌کنم چه‌کنم به دست بگیریم!

زمان به سرعت می‌گذرد و صنعت فولاد کشور به زودی باید با موعد چشم‌انداز توسعه در سال ۱۴۰۴ روبه‌رو شود. موعدی که در آن باید میزان تولید فولاد در کشور به دو برابر افزایش یابد، بخش خصوصی در این صنعت به پویایی برسد و زیرساخت‌های صادرات این کالای استراتژیک برای رقابت در بازارهای جهانی فراهم شود، اما آیا واقعا صنعت فولاد کشور در همین مسیر حرکت می‌کند. لازم نیست صبر کنیم تا این دیوار به ثریا برسد و بعد نگاه کنیم و ببینیم که آن را درست ساخته‌ایم یا نه. گذر و نظری بر همین خشت‌های کج اول، تا آخر راه را به ما نشان می‌دهد.

برای فهمیدن صنعت فولاد لازم نیست راه دوری برویم؛ می‌توانیم از همین کوچه و خیابان و همین بازار ضایعات و بنگاه‌ها و انبارها شروع کنیم. در کشوری که اکثر قریب به اتفاق کوره‌های بخش خصوصی – و نه خصولتی- آن از نوع القایی است و ماده اولیه مطلوب این کوره‌ها قراضه است، چرا باید این ماده اولیه گاهی تا هفت دست بچرخد و با قیمتی نزدیک به شمش فولادی به دست واحدهای ذوب برسد؟! چرا در حالی که یکی از ایده‌های صاحبان صنعت برای جبران کمبود قراضه در کشور، واردات است، از گوشه و کنار خبر از خارج شدن قراضه از کشور به گوش برسد. اصلا این چه صنعتی است که انباردار قراضه آن با کنترل توزیع، قیمت بازار و نبض تولید را به دست می‌گیرد؟!

بیایید از جای دیگری شروع کنیم؛ بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران شخصی اگرچه توانی به اندازه دولتی‌ها و خصولتی‌ها ندارند ولی هرچه که داشته‌اند را وسط گذاشته‌اند و به میدان آمده‌اند؛ اما چه فایده که گویا محصول این کوره‌های کوچک القایی در نظر بزرگان فولاد ایران، ران ملخی است پیش حضرت سلیمان! آنچه واضح است تمام برنامه‌‌ریزی‌های انجام شده برای رسیدن به اهداف دور از دسترس فولاد در چشم‌انداز ۱۴۰۴، بر مبنای بزرگ‌تر شدن صنایع بزرگ و همراه با نادیده گرفتن و خرد شدن استخوان صنایع خرد فولاد کشور بوده است.

در کشوری که رشد صنایع آن در حدی نیست که بتواند قراضه مورد نیاز کوره‌های القایی را تولید کند، شرکت‌های کوچک و متوسط استفاده‌کننده از این کوره‌ها تنها با امید جایگزینی بخش اعظمی از قراضه با آهن اسفنجی و نیز اتکا به مصرف حامل‌های انرژی ارزان‌قیمت شکل گرفته‌اند و از سوی دیگر دولت‌های مختلف هم راه‌اندازی هر واحد خصوصی را –که حتی اگر بدون ارزیابی زیرساخت‌ها بوده باشد- نشانه‌ای از حرکت رو به جلوی خویش تلقی و از آن استقبال کردند و حالا بعد از گذشت این سال‌ها وقتی قرار است به زمان موعودی مثل چشم‌انداز ۱۴۰۴ برسیم، جای خالی ارزیابی‌های انجام نشده در این سال‌ها خود را نشان می‌دهد.

کارخانه‌های بزرگ در حال تکمیل زنجیره تولید فولاد خود هستند و با تکمیل پروژه‌های خود، آهن اسفنجی برای خوراک کارخانه‌های کوچک فولادسازی نخواهند داشت؛ کشور از نظر تامین آهن اسفنجی دچار کمبود می‌شود؛ پایین بودن قیمت داخلی فولاد عملا راه واردات آهن اسفنجی را می‌بندد و در نهایت سر کوره‌های کوچک بخش خصوصی که از بی‌قراضگی سال‌های قبل دست به دامان آهن اسفنجی بزرگان شده بودند، بی‌کلاه می‌ماند. واحدهای فولادسازی کوچک در گوشه و کنار کشور که قرار بود قاتوق نان صنعت کشور باشند، قاتل جان بخش خصوصی می‌شوند و یکی بعد از دیگری به دلیل کمبود و گرانی مواد اولیه باید تعطیل شوند.

شاید با خود بگویید «حتما دولت و نهادهای دست‌اندرکار، در بروز این‌گونه شرایط چاره‌ای خواهند اندیشید» و آن وقت من به شما می‌گویم بروید از صاحبان بیش از دویست مرکز اسقاط خودرو که به امید لقمه نانی، جانی به آب زدند، بپرسید که بعد از ممنوعیت واردات خودرو و به گل نشستن کشتی این کسب‌وکار، چه چاره‌ای برایشان اندیشیده شده است.

اگر قرار نداریم که چند سال دیگر کاسه چه‌کنم چه‌کنم به دست بگیریم و به حال فولادسازان بخش خصوصی اشک بریزیم، حتما از همین امروز باید برای تامین مواد اولیه این واحدها در آن روزها چاره‌ای بیاندیشیم.

یادداشت: پیمان صفردوست

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
کیفیت فروسیلیسیم ایران مطابق با استانداردهای جهانی است
دستاوردهای یک نمایشگاه تمام فلزی!
به تولید واقعی ۵۵ میلیون تن فولاد نمی‌رسیم/ تجمیع فولادسازان در جنوب کشور
خرید و فروش قراضه، عمدتا به صورت روزانه است
قراضه‌ها ممکن است مسمومیت ایجاد کنند
تازه‌کارها بازار قراضه را خراب می‌کنند
قراضه‌های آهن و فولاد ما سبک شده‌اند
اسقاط خودرو، دیگر یک طرح فراموش شده است
قراضه، هم کمیاب است هم گران!
دیگر دغدغه تامین قراضه نداریم!
اسقاط خودرو، حرفه‌ای بلااستفاده شده است
راه پیشرفت صنعت فولاد هموار است
تحقق اهداف فولادی سند چشم‌انداز توسعه 1404،  زیرساخت ریلی می‌خواهد
مسئولان با صحبت از عوارض صادراتی، دنیای معدن‌کاران را خراب نکنند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: