رابطه قیمت مسکن با قیمت کابل و دیگر محصولات آهن چگونه است؟

رابطه قیمت مسکن با قیمت کابل و دیگر محصولات آهن چگونه است؟

فعالان صنعت ساختمان می‌دانند که با تغییر قیمت آهن و فولاد در بازار، باید منتظر واکنش بازار مسکن باشند. همین موضوع اهمیت قیمت مقاطع فولادی را برای بازار مسکن دوچندانمی‌کند به‌طوریکه تمام برنامه‌ها و طراحی‌های افراد این حوزه به قیمت فولاد بستگی دارد. در این مقاله به بررسی تاثیر قیمت آهن بر مسکن خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، استفاده از آهن‌آلات در ساختمان‌ها امری حیاتی است و بدون وجود محصولات فولادی نمی‌توان سازه‌های مقاومی را ساخت که در برابر عوامل طبیعی مانند سیل و زلزله از خود مقاومت نشان دهند. وقتی در بازار آهن روند صعودی محصولات فولادی را مشاهده می‌کنید بی‌شک منتظر افزایش قیمت مسکن هستید، چون اساسی‌ترین اجزای سازنده ساختمان‌های غول پیکر و آسمان خراش محصولات فولادی هستند.
اهمیت آهن و محصولات آهنی مانند کابل در ساخت مسکن
امروزه اسکلت اکثر سازه‌ها از آهن ساخته می‌شود و همچنین در فونداسیون تمام ساختمان‌ها شاهد استفاده از آهن آلات به منظور مقاوم سازی و ایمنی ساختمان‌ها هستیم. با گذر زمان آهن آلاتی که در سازه‌ها مورد استفاده قرار گرفت با تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری تولید شدند و همین امر سبب گردیده تا افراد بدون هیچ دغدغه‌ای از آن‌ها استفاده کنند.
در ساخت چارچوب ساختمان‌ها قبل از اینکه هر گونه مصالحی را به کار ببرند ابتدا به سراغ آهن آلات می‌روند، این امر خود نشان دهنده اهمیت زیاد محصولات فولادی در سازه‌ها است. به عبارت کلی اگر محصولات فلزی وجود نداشتند، رویای ساخت برج‌ها و ساختمان‌های غول پیکر محقق نمی‌شد. تمام این موارد نشان دهنده رابطه مستقیم بین نوسانات قیمت آهن آلات و قیمت مسکن است.
همچنین قیمت بخش زیادی از محصولات به کار رفته در ساختمان با قیمت آهن رابطه مستقیم دارند. به عنوان مثال انواع کابل و سیم را در نظر بگیرید که با حجم بسیار بالایی در ساخت انواع سازه کاربرد دارد و به عنوان یک عضو کلیدی نقش ایفا می‌کند.
محصولات فولادی علاوه بر مقاومت، خاصیت ارتجاعی و شکل پذیری بالایی داشته و سرعت نصب آن‌ها بسیار بالا بوده، در نتیجه به زمان کمتری برای نصب آن‌ها نیاز است.

 

علت تغییرات قیمت آهن آلات
قیمت آهن آلات تحت تاثیر عوامل متعددی می‌تواند تغییر کنند که هر یک از آن‌ها از حساسیت خاص خود برخوردار هستند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین این عوامل اشاره خواهیم کرد.
عرضه و تقاضا: در صورت افزایش تقاضا، شاهد افزایش قیمت آهن آلات خواهیم بود و برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند، یعنی با کاهش تقاضا، قیمت آهن آلات روند نزولی در پی می‌گیرد.
هزینه مواد اولیه: برای تولید محصولات فولادی به مواد اولیه مانند شمش و ضایعات نیاز است، با تغییر قیمت این مواد اولیه، شاهد تغییر در قیمت نهایی آهن خواهیم بود.
قیمت دلار و ارز: با افزایش قیمت دلار، شاهد کاهش ارزش پول ملی خواهیم بود، در نتیجه کارخانه‌ها برای جبران ضرر وارده، قیمت فروش داخلی خود را افزایش می‌دهند، که این خود باعث تحمیل فشار زیادی بر سازندگان خواهد شد.
هزینه حمل و نقل: در تعیین هزینه حمل و نقل، قیمت نفت و انرژی اثر مستقیم دارد، زیرا به منظور جابجایی محصولات به وسایل نقلیه نیاز است، که این خود می‌تواند بر قیمت محصولات فولادی اثر مستقیمی بگذارد.
صنایع وابسته: فرض کنید صنعت خودروسازی، فعالیت خود را افزایش دهد، در نتیجه تقاضا روند صعودی را در پیش خواهد گرفت، که باز هم افزایش قیمت آهن آلات را در آن بازه شاهد خواهیم بود.
 
بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن
فاکتورهای تاثیرگذار بر تعیین قیمت مسکن بسیار زیاد است که برخی از آن‌ها عبارتند از میزان عرضه و تقاضا، سیاست‌های پولی و مالی، عوامل جمعیتی و قیمت آهن. که به طور مختصر به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم. قیمت آهن و محصولات حاصل از آن از جمله انواع کابل تاثیر بسیاری بر هزینه‌های ساختمان دارند.
بیشترین هزینه‌های ساخت یک ساختمان صرف خرید محصولات فولادی می‌شود. بنابراین اگر کوچک‌ترین تغییرات در قیمت این مقاطع فلزی مشاهده شود، تاثیر آن را بر روی قیمت مسکن مشاهده خواهید کرد که البته این تاثیر خود را به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم نشان می‌دهد.
چون قیمت این محصولات تاثیر مستقیم در صنعت ساختمان دارند، طبق بررسی‌های صورت گرفته، می‌توان این گونه برآورد کرد که اگر هر یک از محصولات مهم فولادی مانند میلگرد و تیرآهن رشد 100 درصدی را تجربه کنند بدون شک شاهد افزایش مسکن به میزان 18 تا 20 درصد خواهیم بود.
افزایش قیمت آهن آلات، تاثیر روانی زیادی نیز بر روی دیگر تجهیزات استفاده شده در ساختمان‌ها خواهد داشت که از جمله می‌توان به قیمت کابل اشاره کرد که به دنبال افزایش نرخ آهن روند صعودی به خود خواهد گرفت.
وقتی تمام این عوامل دست در دست هم دهند با شرایط اضطراری در قیمت مسکن مواجه خواهیم شد که شرایط نابسامانی را ایجاد می‌کنند. کارشناسان این حوزه معتقد هستند که افزایش قیمت آهن، علاوه بر اینکه تاثیر آنی بر افزایش قیمت مسکن خواهد داشت، بازار مسکن را در بازه زمانی چند ماهه و حتی یک ساله نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، در واقع این همان تاثیر غیرمستقیمی است که افزایش قیمت آهن بر روی افزایش قیمت مسکن دارد.
 
نقش سیاست‌های پولی و بانکی در تعیین قیمت مسکن
در کشور ما، نوسانات درآمدهای نفتی می‌تواند به طور عمده بر روی سیاست‌های مالی اثر بگذارد، به طور کلی‌تر با ایجاد شوک نفتی شاهد افزایش درآمد و تقاضای کل خواهیم بود.
این سیاست‌های پولی، از دو طریق می‌توانند باعث افزایش در قیمت مسکن شوند، که عبارتند از:
1- سیاست انبساط پولی، که سبب افزایش میزان وام‌دهی بانک‌ها می‌شود. در واقع با کاهش محدودیت اعتباری مواجه خواهیم شد، که این خود بر بازار مسکن اثر می‌گذارد، در نتیجه شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود.
2- سیاست انبساط پولی با کاهش نرخ سود سپرده‌ها و سپرده‌های بانکی، در نتیجه وقتی هزینه مالکیت با کاهش مواجه شود، قیمت مسکن روند افزایشی را پیش خواهد گرفت.

عوامل جمعیتی و عرضه در تعیین قیمت مسکن
این فاکتور نیز به نوبه خود می‌تواند سبب نوسان در قیمت مسکن شود، اما معمولاً اثر خود را در بلند مدت نشان می‌دهد. تاثیرات فاکتور تقاضا را تنها می‌توان به صورت تجربی مشخص کرد و رفتار مشخصی در بازه‌های زمانی متفاوت از خود نشان می‌دهد.
 
بازار تعهدی در قیمت مسکن به چه معنا است؟
آهن آلات و مصالح ساختمانی تقریباً حدود 80 درصد از قیمت مسکن را به خود اختصاص می‌دهد. این مصالح و مقاطع به دست واسطه‌هایی می‌افتد و از طریق آن به انباردار، عمده فروش و خرده فروش می‌رسد. با طی این زنجیره سودی عاید هر یک از واسطه‌های میانی می‌شود، که تمام این عوامل وقتی دست در دست هم می‌دهند باعث افزایش قیمت تمام شده مقاطع و مصالح و در نتیجه افزایش قیمت مسکن می‌شوند. در دانشنامه آهن آلات می‌توانید این موارد را به طور کامل مطالعه کنید.
این عوامل سبب شد بازار تعهدی مصالح، از سمت دولت پیشنهاد شود، که براساس آن قراردادی بین بنیاد مسکن، شرکت‌های تأمین کننده و بانک مسکن بسته خواهد شد، در این صورت پای واسطه‌ها حذف می‌شود و سازنده مسکن نیاز یک ساله مصالح خود را مطرح می‌کند و نوسانات تقاضا بر خواسته سازنده تاثیری نخواهد گذاشت.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
آغاز ثبت‌نام مسکن ملی
دستورالعمل‌ها نباید به‌ عنوان ترمز بخش تولید عمل کنند
زمان بالندگی فولاد ایران فرا رسیده است
اهتمام به استفاده از محصولات فولادی نوردی، باعث افزایش ایمنی و صرفه اقتصادی می‌شود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: