رشد تولید خودروهای الکتریکی، تقاضای مس را به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد
تأثیر خودروهای الکتریکی بر تقاضای مس سال 2025

رشد تولید خودروهای الکتریکی، تقاضای مس را به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد

با توجه به پتانسیل رو به رشد استفاده از خودروهای الکتریکی در بلند مدت و وابستگی قابل توجه خودروها به مس، انتظار می‌رود که تا سال 2025، تقاضای این فلز در صنعت خودرو حدود 200 هزار تن افزایش پیدا کرده و به حدود 390 هزار تن برسد.

فلز مس به دلیل ویژگی‌های مطلوب الکتریکی‌اش، به‌عنوان انتخاب منحصر به‌فردی برای استفاده در کاربردهای گوناگون الکتریکی و الکترونیکی به‌مار می‌رود. فلز سرخ، پس از فولاد و آلومینیوم، بیشترین میزان مصرف را به خود اختصاص می‌دهد. یکی از صنایع مصرف‌کننده مس در جهان، صنعت حمل و نقل است. این صنعت به‌عنوان سومین مصرف‌کننده بزرگ مس در وسایل نقلیه جاده‌ای (مانند خودروهای سواری، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها)، وسایل نقلیه ریلی، صنعت هوا و فضا و همچنین صنعت کشتی‌سازی می‌شود. مصرف مس در این صنعت را به سه بخش کلی خوردهای الکتریکی، خودروهای غیر الکتریکی و سایر وسایل نقلیه تقسیم‌بندی می‌کنند. نمودار یک، میزان مصرف جهانی مس در صنعت حمل و نقل برای سال 2015 را نشان می‌دهد.

 

طی چندین دهه گذشته، موج نوینی در صنعت خودروسازی جهان شکل گرفت که بر مبنای جایگزینی استفاده از سوخت‌های فسیلی با انرژی برق بود. با توجه به سهم روز افزون صنعت خودروهای الکتریکی از وسایل نقلیه، می‌توان پیش‌بینی کرد که طی چندین سال آینده تغییری در مسیر مصرف مس روی خواهد داد. به‌دلیل خواص الکتریکی فوق‌العاده مس و کاربردهای الکتریکی گسترده آن، خودروهای الکتریکی بسیار بیشتر از خودروهای احتراق داخلی به مس وابسته هستند. خودروهایی که از پیشران الکتریکی برای راه‌اندازی و حرکت بهره می‌برند، به سه دسته کلی خودروهای هیبریدی (اچ.ای.وی)، خودروهای هیبریدی اتصال برقی (پی.اچ.ای.وی) و خودروهای باتری‌دار (بی.ای.وی) تقسیم می‌شوند.

بیشترین مصرف مس در خودروهای الکتریکی به‌صورت سیم‌پیچ در استاتور و استفاده از مس در محفظه روتاتور موتورهای الکتریکی است. باتری‌های یونی لیتیوم که شامل فویل مسی هستند، بعد از موتورهای الکتریکی بیشترین میزان مس مصرفی در خودروهای الکتریکی را به خود اختصاص می‌دهند. در این باتری‌ها، فویل مسی به عنوان جمع‌آورنده جریان روی آند قرار می‌گیرند. در نهایت، آخرین بخش از این خودروها که از مس بیشتری نسبت به خودروهای عادی بهره می‌برد، استفاده از مس به شکل کابل است برای ارتباط اجزای برقی خودرو به یکدیگر استفاده می‌شود.

با بررسی میزان مصرف مس در صنعت خودروهای الکتریکی، نیاز به زیرساخت‌های بیشتر و رشد روز افزون سهم این دسته از وسایل نقلیه در چشم‌انداز بلند مدت، می‌توان پیش‌بینی کرد که احتمالا طی 10 سال آتی، تقاضای مس حدود 200 هزار تن، افزایش پیدا کند. نمودار 2، پیش‌بینی مصرف مس در بخش خودروهای الکتریکی طی سال‌های 2010 تا 2025 را نشان می‌دهد. به طور کلی، برآورد شده که در سال 2015، حدود 120 هزار تن مس در صنعت خودروهای الکتریکی مصرف شده باشد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که این رقم به حدود 390 هزار تن در سال 2025 برسد. زیرساخت‌هایی که در صورت استفاده از خودروهای الکتریکی مورد نیاز است نیز نیز سبب افزایش مصرف این فلز سرخ خواهد شد. مقدار مصرف مس در این بخش، حدود 5 هزار تن در سال 2015 بوده و پیش‌بینی می‌شود این مقدار در سال 2025 به  12 هزار برسد. دلیل افزایش اندک مصرف مس در بخش زیرساخت‌های لازم خودروهای الکتریکی، احتمال افزایش تولید خودرهای هیبریدی است که عملا نیازمند زیرساخت قابل توجهی نیستند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
خودروی هیبریدی همچنان با ممنوعیت واردات روبرو است
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
کاهش قیمت تمام‌شده، محرک رشد صنعت باتری‌ها
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: