ششمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس برگزار شد

ششمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس برگزار شد

ششمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس با حضور مسئولان، دست‌اندرکاران، نمایندگان شرکت‌های فولادی و پیشکسوتان این حوزه، برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ششمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس با شعار «نوآوری و فرصت‌های پنهان زنجیره‌ فولاد»، صبح روز یکشنبه ۲۱ مهرماه، با حضور دست‌اندرکاران صنایع فولاد کشور برگزار شد.

در رتبه یازدهم جهان هستیم

خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان اولین سخنران در این کنفرانس، با اشاره به رشد سه درصدی جهان در حوزه فولاد، گفت: کشور ما در این حوزه بالغ بر 6 درصد رشد داشته است و در بین فولادسازان جهان، از رتبه سیزدهم سال گذشته به رتبه یازدهم ارتقا یافته‌ایم و پیش‌بینی ما این است که مجموع صادرات بخش فولاد، امسال به ۱۱ میلیون تن برسد.

فروش را در بازار داخلی جبران کردیم

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در این کنفرانس به تشریح فعالیت‌های این شرکت پرداخت و گفت: در سال گذشته به دلیل تحریم‌ها تنها به ۶۵ درصد از اهداف صادراتی خود دست یافتیم ولی امسال توانستیم با تمرکز بر عرضه داخلی، در شش ماهه نخست سال، به اندازه سال گذشته فروش داشته باشیم.

عظیمیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از رویکرد شرکت‌های معدنی در تعامل با فولادسازان تصریح کرد: از تغییر رویکرد شرکت‌های معدنی برای تامین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان ناامید شده‌ایم و با این روند، باید خود وارد حوزه معدن شویم.

به گسترش فولاد در جنوب می‌اندیشیم

سعید زرندی معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صمت سخنران بعدی ششمین کنفرانس استیل پرایس بود.

وی با اشاره به نقش شرکت‌های نوآور در توسعه و پیشرفت صنعت فولاد، تاکید کرد: حضور شرکت‌های نوآور در دل صنعت فولاد یک نیاز است و شرکت‌های فولادی باید حمایت از نوآوری را در برنامه‌های خود قرار دهند.

زرندی در ادامه اظهار کرد: اگر قرار است به صادرات فولاد و محصولات فولادی بپردازیم، باید به گسترش این صنعت در جنوب کشور بیاندیشیم.

معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صمت در مورد مجوز‌های جدید برای شرکت‌های فولادی نیز تصریح کرد: صلاح نیست در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستیم، باز هم مجوز جدید راه‌اندازی دهیم.

به افزایش تعرفه مواد اولیه امید داریم

منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان که طی مراسمی در ششمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس به عنوان مرد فولاد ایران نیز معرفی شده بود، دیگر سخنران این کنفرانس بود.

وی با اعلام این نکته که خام فروشی فعالیت فولادسازان را تحت شعاع قرار داده است، اظهار کرد: امیدوار هستیم تعرفه صادرات مواد اولیه، از ۲۵ درصد به ۴۰ درصد افزایش یابد تا خیال فولادسازان راحت شود.

یزدی‌زاده در این مورد افزود: یکی از راه‌های حل شدن مشکل تامین مواد اولیه صنایع فولادی کشور، تشکیل ستاد زنجیره فولاد است.

مصرف سرانه فولاد در ایران کم است

بهرام سبحانی، رییس انجمن فولاد ایران سخنران دیگر این کنفرانس اظهار داشت: مصرف سرانه فولاد از مشخصه‌های توسعه‌یافتگی جهانی است و میانگین جهانی آن ۲۰۸ کیلوگرم است در حالی که این میزان در ایران ۲۰۱ کیلوگرم است که رقم خوبی نیست.

رونق بازار معدن به نفع فولاد است

صادق جاهد خطیبی، مدیرعامل شرکت گسترش صنایع و معادن ماهان در سخنان خود در ششمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس بر لزوم کم شدن فشار از روی صنایع معدنی فولاد تاکید کرد و افزود: اگر بازار معدن رونق بگیرد رغبت برای سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز افزایش خواهد یافت که نهایتا به نفع صنعت فولاد کشور خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ خاطرنشان کرد: درصورت تأمین نشدن ۲۷ میلیون تن سنگ‌آهن در چشم‌انداز ۱۴۰۴، به ۱۸.۵میلیون تن قراضه نیاز خواهیم داشت که تأمین آن، امکان‌پذیر است.

واسطه‌ها باید حذف شوند

صحبت‌های بهراد منتظری، مدیرعامل شرکت آهن آنلاین در این کنفرانس بیشتر حول محور شفاف‌سازی سیستم فروش و حذف واسطه‌ها از بازار آهن بود.

وی بیان کرد: واسطه انبارکن از شرایط نامساعد بازار مثل نوسانات ارزی، سوءاستفاده می‌کند و در اوج نوسانات ارزی، شاهد بودیم که واسطه‌ها محصولات تولیدکنندگان را با بیش از ۱۰۰درصد افزایش قیمت نسبت به تولید، به مصرف‌کننده می‌فروشند.

منتظری با اشاره به این نکته که بزرگترین رسالت برای اصلاح سیستم فروش، به عهده تولیدکنندگان است یادآور شد: در حال حاضر آهن آنلاین با شفاف‌سازی، واسطه اول را از سیستم حذف کرده‌است.

رشد ۹ درصدی داشته‌ایم

بخش دوم ششمین کنفرانس استیل پرایس که به پنل تخصصی و جلسه پرسش و پاسخ اختصاص داشت با سخنرانی معاون شرکت مهندسی فولادتکنیک آغاز شد.

محجوب با اشاره به تولید ۷۰ درصد ظرفیت کشور در سال ۹۷ اذعان کرد: تا پایان سال ۹۸ به تولید ۴۸ میلیون تن کنسانتره خواهیم رسید.

وی در این مورد افزود: در بخش آهن اسفنجی نیز تا پایان سال به تولید ۲۸ میلیون تن آهن اسفنجی دست خواهیم یافت؛ به علاوه اینکه در بخش فولاد، ۹ درصد رشد متوسط سالیانه را تجربه کرده‌ایم.

خود ما هم مقصریم!

سخنران دیگر پنل تخصصی این کنفرانس محمدحسن پارسا، معاون فروش و بازرگانی فولاد خراسان بود که حول محور راهکارهای فروش د صنعت فولاد صحبت کرد:

پارسا ضمن نام بردن از تحریم‌های اخیر، به عنوان یکی از عوامل اصلی کم شدن سود حاصل از فروش فولاد ایران در عرصه بین‌المللی، یادآور شد: برای حمل و نقل که هزینه آن تا پیش از این، ۱۸ دلار بود، ما الان باید نزدیک به ۴۰ دلار پرداخت کنیم.

وی همچنین با گلایه‌مندی از فولادسازان در ایجاد بازار نابسامان فولاد، اضافه کرد: مقصر بسیاری از مشکلات موجود، خود ما فولادسازان هستیم؛ رقابت ناسالم فولادسازان در فروش محصولات، باعث شده تا قیمت‌های بسیار متفاوتی در بازار فروش را شاهد باشیم در حالی که در کشورهای دیگر ثبات قیمت وجود دارد.

به استعدادها بها دهیم

اسداله فرشاد، مدیرعامل شرکت فولاد غدیر ایرانیان در بخش پایانی پنل تخصصی، با اشاره به لزوم یافتن استعدادهای پنهان در حوزه صنعت فولاد کشور بیان کرد: باید همت کنیم، فرصت‌های پنهان این حوزه را معرفی کنیم و فرصت ورود جوانان به عرصه فولاد را فراهم آوریم.

وی در این مورد افزود: با اینکه تکنولوژی و توانمندی تولید تجهیزاتی مثل کمپرسور‌های احیا و ماشین‌های خردایش در کشور وجود دارد، هنوز آن را در کشور تولید نمی‌کنیم که این موضوع جلوی پیشرفت ما را می‌گیرد. در کشور ما توانایی بالقوه خودکفایی در بسیاری زمینه‌ها، به عینه وجود دارد و وظیفه ما این است که در همایش‌ها، سمپوزیوم‌ها و کنفرانس‌هایی از این دست، به معرفی این توانایی‌ها بپردازیم.

ششمین کنفرانس استیل پرایس، پس از ایراد سخنرانی‌ها، برگزاری پنل تخصصی، جلسه پرسش و پاسخ و ثبت عکس یادگاری شرکت‌کنندگان، به کار خود پایان داد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
شرکت فولاد مبارکه رکورددار بهره‌وری در ایران
پنل تخصصی با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران
لزوم نقش‌آفرینی هرچه بیشتر شرکت‌های زیرمجموعه
نقش فولاد در طرح قطار پرسرعت Hardt Hyperloop
فولادسازی‌های کوچک تحت فشار هستند
صادرات و رقابت‌پذیری، دغدغه صنایع فولاد
فعالان عرصه فولاد، چشم انداز این صنعت را بررسی کردند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: