اسقاط خودرو، حرفه‌ای بلااستفاده شده است
مدیر شرکت احیاسازان صنعت خودرو:

اسقاط خودرو، حرفه‌ای بلااستفاده شده است

مدیر مرکز اسقاط و بازیافت خودروی احیاسازان صنعت خودرو گفت: سیاست‌های اتخاذ شده توسط مسئولان در سال‌های اخیر، صاحبان خودرو را از مراکز اسقاط دور کرده و عملا اسقاطی صورت نمی‌گیرد که بخواهیم در مورد فروش قراضه‌های آن به واحدهای فولادسازی تصمیم‌گیری کنیم.

سید جلیل اسفندیاری زکی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت احیاسازان صنعت خودرو از سال ۸۶ و با آغاز طرح «از رده خارج کردن خودروهای فرسوده»، با دریافت مجوز رسمی وارد این عرصه شد. این مرکز که در سال‌های ابتدایی فعالیت خود، عملکرد قابل‌ قبولی داشت و حجم قابل توجهی از قراضه را نیز به عنوان ماده اولیه کوره‌ها در اختیار شرکت‌های ذوب قرار می‌داد، متاسفانه با تصمیم‌گیری‌های مسئولان، در سال‌های اخیر به صورت نیمه تعطیل در آمده و از ۲۵ کارگر شاغل در آن، تنها سه نفر به عنوان نگهبان مشغول به فعالیت در آن هستند.

 روزانه ۸۰ خودرو را اسقاط می‌کردیم

اسفندیاری در مورد آمار اسقاط خودرو در این مرکز در سال‌های گذشته، بیان کرد: سال ۹۳ اوج دوران فعالیت ما بود زیرا واردات خوردرو آزاد و طرح‌های جایگزینی خودرو و وام‌های اعطایی دولت به مالکان خودروهای اسقاط شده نیز در حال اجرا بود. به همین دلیل مالکان این خودروها برای اسقاط خودروی خود رغبت نشان می‌دادند.

مدیر شرکت احیاسازان صنعت خودرو با ذکر این مطلب که شرکت احیاسازان صنعت خودرو حدود یک سال است که دیگر پذیرشی برای اسقاط خودرو ندارد، افزود: ادامه فعالیت در این شرایط، تنها باعث هدر رفت سرمایه و نیروی انسانی است و هم‌اکنون همکاران ما که هنوز مراکز خود را فعال نگه داشته‌اند، شاید در طول یک ماه پنج تا شش خودرو را پذیرش کنند که این میزان، در مقایسه با بیش از ۸۰ خودرویی که در گذشته به صورت روزانه پذیرش می‌شد، بسیار ناچیز است و اصلا نمی‌تواند سودی برای فعالان این حوزه داشته باشد.

حمایت از خودروساز داخلی و توقف اسقاط خودرو

وی در مورد دلایل رکود در این حوزه، یادآور شد: شریعتمداری به محض حضور در کابینه دولت و تصدی وزارت صنعت، با این توجیه که باید از خودروسازان داخلی حمایت شود، پیشنهاد توقف واردات خودرو را ارائه داد که با موافقت مجلس اجرایی شد. با توقف واردات خودرو و حذف برخی تسهیلات برای اسقاط خودرو، مالکان خودروهای فرسوده ترجیح دادند وسایل نقلیه خود را حفظ کنند و به این ترتیب، یک طرح زیست محیطی که نگاه اقتصادی نیز داشت، همراه با بیش از ۲۰۰ مرکز دارای مجوز اسقاط خودرو بلاتکلیف به حال خود رها شد. بیش از دویست مرکزی که هریک از آن‌ها چند میلیارد سرمایه و حداقل یک هکتار را به این کار اختصاص داده بودند، حالا یا به صورت نیمه تعطیل در آمده‌اند و یا به سوی ورشکستگی پیش می‌روند.

مدیر شرکت احیاسازان صنعت خودرو در این مورد ادامه داد: در حال حاضر نیز قیمت خودرو فرسوده به نسبت نمونه صفر کیلومتر آن، افزایش پیدا کرده و یک خودروی فرسوده در بازار به قیمتی بسیار بالاتر از قیمت مراکز اسقاط معامله می‌شود و عملا رغبتی در مالکان برای اسقاط خودرو وجود ندارد. وقتی یک خودرو مثل پراید، در بدترین حالت هنوز در بازار به قیمت شش میلیون تومان معامله می‌شود، چرا باید انتظار داشته باشیم که مالکان، خودروی خود را برای اسقاط بیاورند درحالی که با این کار در بهترین حالت برای آن‌ها سه میلیون تومان بهره مالی خواهد داشت!؟

خودروی اسقاطی، خوراک مطلوب کوره ذوب فولاد

اسفندیاری درباره ضایعات فلزی حاصل از اسقاط خودرو، بیان کرد: خودرویی مثل پیکان با وزن تقریبی ۹۶۰ کیلوگرم تا یک تن، دارای ۷۰ تا ۸۰ درصد ضایعات فلزی است که به طور عمده از جنس آهن است و می‌تواند به عنوان ماده اولیه برای کارخانه‌های ذوب به کار گرفته شود.

وی در مورد مراحل اسقاط و ارسال ضایعات فلزی خودرو به شرکت‌های ذوب، افزود: بعد از اخذ مجوز اسقاط و جداسازی اجزای مختلف خودرو که ممکن است به صورت مکانیزه و یا دستی انجام شود، اتاق آن به داخل دستگاه پرس می‌رود و با توجه به اندازه دهنه دستگاه پرس، تبدیل به یک مکعب شده و همراه با قطعات باز دیگر، برای ذوب در کوره به کارخانه‌های فولادسازی ارسال می‌شود.

وی در این مورد اضافه کرد: البته برخی از مراکز اسقاط بدون مجوز، با جدا کردن و فروش برخی از قطعات ظاهرا سالم خودروی اسقاطی، دوباره آن را به چرخه مصرف باز می‌گردانند ولی در مراکز کددار و رسمی اسقاط، این اتفاق نمی‌افتد.

خریداران فلز خودروهای اسقاطی

اسفندیاری از شرکت‌های فولادسازی خوزستان و یزد به عنوان خریداران خوب ضایعات خودروی اسقاطی نام برد و عنوان کرد: نماینده یکی از کارخانه‌های ذوب، اینجا ضایعات را  از ما می‌خرید و برای شرکت ذوب خود ارسال می‌کرد؛ البته تعهدی برای استمرار همکاری ما با کارخانه خاصی وجود نداشت و ما گزینه‌های فروش خود را بر اساس اطلاعات آنلاین این شرکت‌ها در ارائه قیمت، انتخاب می‌کردیم. مطمئنا اگر این طرح مجددا به اجرا درآید و به تعداد خودروهای اسقاطی اضافه شود، شرکت‌های ذوب همچنان مشتری ضایعات فلزی این خودروها خواهند بود.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا با تجدید نظر مسئولان درباره ادامه فعالیت مراکز اسقاط خودرو و ارائه برخی تسهیلات به مالکانی که قصد دارند خودروی فرسوده خود را اسقاط کنند، علاوه بر ایجاد اشتغال و حفظ و احیای محیط زیست، حذف خودروهای ناایمن از بازار مصرف، در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
خرید و فروش قراضه، عمدتا به صورت روزانه است
قراضه‌ها ممکن است مسمومیت ایجاد کنند
تازه‌کارها بازار قراضه را خراب می‌کنند
قراضه‌های آهن و فولاد ما سبک شده‌اند
اسقاط خودرو، دیگر یک طرح فراموش شده است
قراضه، هم کمیاب است هم گران!
دیگر دغدغه تامین قراضه نداریم!
تامین قراضه و آهن اسفنجی تبدیل به چالش شده است
کاهش قیمت قراضه فولادی در بازار آمریکا
آمریکا در صدر صادرات قراضه آهنی جهان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: