آغاز فرآیند بومی‌سازی لامپ‌های وارداتی اشعۀ X

آغاز فرآیند بومی‌سازی لامپ‌های وارداتی اشعۀ X

پس‌ از این‌ که شرکت فولاد مبارکه حمایت و همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن‌های علمی و استارتاپ ها را در دستور کار خود قرار داد، در اقدام عملی دیگر این شرکت و با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تفاهم‌نامه ساخت لامپ‌های وارداتی اشعه ایکس 100 و 75 کیلوولت بین شرکت فولاد مبارکه و شرکت آشکار پرتو پویا از زیرمجموعه‌های پارک علم وفن‌آوری قزوین امضاء شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از فولاد مبارکه، بهزاد شیرانی مدیر بازرسی فنی و اتوماسیون ابزار دقیق فولاد مبارکه در جریان امضای این تفاهم‌نامه گفت: یکی از روش‌های اندازه‌گیری ضخامت، استفاده از دستگاه‌های ضخامت‌سنجی مبنی بر اشعه ایکس است. پرتوهای ایکس مورد نیاز در این روش با استفاده از لامپ‌های مولد اشعه ایکس از نوع آند ثابت تولید می‌شود.

وی در همین خصوص تصریح کرد: در ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه جهت کنترل ضخامت ورق‌های تولیدی در ابتدا و انتهای خطوط تولیدی از تعداد ۲۲ دستگاه ضخامت سنج ایکس به دلیل دقت بالا استفاده می‌شود.

شیرانی با تاکید بر این‌که قسمت‌های سخت‌افزاری مهم این سیستم‌ها شامل کنترل باکس، ژنراتور اشعه ایکس، استاندارد مگازین و دتکتور است، بیان کرد: لامپ اشعه ایکس که درواقع مهم‌ترین قسمت جهت تولید اشعه است در ژنراتور اشعه ایکس قرار گرفته است و با توجه به استهلاک و خرابی لامپ‌های مذکور به‌طور متوسط سالانه حدود ۸ عدد تعویض می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که عدم تعویض لامپ‌های مستعمل می‌تواند موجب اختلال در خطوط تولید و تضمین کیفیت محصول شرکت فولاد مبارکه شود، خاطرنشان کرد: در حال‌ حاضر این لامپ‌ها از طریق واردات و قیمت چند برابری نسبت به قیمت اصلی از خارج از کشور تامین می‌شود.

مدیر بازرسی فنی و اتوماسیون ابزار دقیق فولاد مبارکه اظهار داشت: با توجه به تحریم‌ها و با عنایت به تاکید مدیرعامل شرکت مبنی بر حمایت از شرکت‌های سازنده و دانش‌بنیان داخلی بر آن شدیم که این لامپ‌ها را با استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور بومی‌سازی کنیم. به همین منظور از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی استعلام گرفته شد و پس از بررسی‌هایی که انجام شد، با شرکتی در پارک علم و فن‌آوری قزوین به توافق رسیدیم، تا بتوانند در یک فرصت معقول با ساخت این لامپ‌ها، کشور را از واردات آن بی‌نیاز سازند.

وی خاطرنشان کرد: کسب موفقیت در این زمینه به‌واقع یک دستاورد ملی خواهد بود، چراکه علاوه بر صنعت فولاد در بسیاری از صنایع دیگر ازجمله پزشکی نیز این لامپ‌ها کاربرد دارند.

شیرانی تصریح کرد: بومی‌سازی این لامپ‌ها نه‌تنها کشور را از واردات آن و خروج مبالغ قابل‌توجهی ارز بی‌نیاز خواهد کرد، بلکه می‌توان با صادرات آن‌ها برای کشور ارزآوری و ارزش‌افزوده اقتصادی نیز ایجاد کرد.

مدیر بازرسی فنی و اتوماسیون ابزار دقیق فولاد مبارکه در بخش پایانی سخنان خود ضمن قدردانی از رویکرد مدیریت ارشد شرکت در بومی‌سازی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و همکاری مدیریت تحقیق و توسعه، کارکنان مجموعه تعمیر تجهیزات پرتوزای فولاد مبارکه و  شرکت آشکار پرتو پویا از زیرمجموعه‌های پارک علم و فن‌آوری قزوین، اظهار امیدواری کرد: هرچه سریع‌تر این اقدام ارزشمند وارد فاز اجرا شود و از لامپ‌های تولید داخل بتوان در چرخه تولید استفاده کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
از رتبه ۱۳ جهانی فولاد، به رتبه ۱۰ رسیده‌ایم
والوهای کنترلی تنظیم قوس کوره‌های قوس الکتریکی، بومی‌سازی شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: