گزینه‌های نوآورانه برای تولید انرژی

گزینه‌های نوآورانه برای تولید انرژی

نوآوری به بشر کمک کرده تا بر بزرگ‌ترین چالش‌های خود غلبه کند؛ قطب‌نما باعث امنیت سفر دریایی شد، لامپ محدودیت‌های تاریکی را از بین برد و واکسن و آنتی‌بیوتیک زندگی انسان‌ها را نجات داد؛ حال، ضرورتی برای نوآوری به‌ منظور به صفر رساندن انتشارات کربنی احساس می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از World Economic Forum، با افزایش انتشار جهانی آلاینده‌ها، دنیا با چالشی خاص مواجه شده که نیازمند جهشی بزرگ در نوآوری است. بخش انرژی که بیشتر گازهای گلخانه‌ای را تولید می‌کند، در مرکز این معضل قرار دارد. سال گذشته انتشارات کربنی مربوط به بخش انرژی به حداکثر خود رسید و رسیدن به اهداف بین‌المللی را در خصوص هوای پاک بسیار دشوار کرد.

عوض کردن این شرایط نیازمند تلاش در چند بخش است؛ ابتدا باید به سرعت روند انتشار آلاینده را نزولی شود. برای این منظور، شرکت‌های تولید برق باید انرژی بسیار بیشتری از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی بادی و خورشیدی تولید کنند و مصرف‌کنندگان و مشاغل نیز باید به سرعت به سراغ خودروها، کامیون‌ها، ساختمان‌ها و تجهیزات صنعتی کم‌مصرف‌تر بروند. برای اطمینان از حرکت در جهت مثبت، سیاست‌های هوشمندانه با تمرکز کوتاه‌مدت، حیاتی هستند اما استفاده بیشتر از پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی، و خودروهای الکتریکی برای به‌ حداقل رساندن انتشارات کربنی کافی نیست که هدف انگلستان و چندین کشور دیگر است.

رساندن انتشارات کربنی به صفر نیاز به نوآوری‌های زیادی دارد؛ این نوآوری‌‌‌‌‌ها باید به زودی اجرا شوند تا بتوانند تاثیرگذار باشند. همچنین دولت‌ها باید با اجرای سیاست‌های بلندمدت انرژی، نقش خود را ایفا کنند. علاوه بر آن، گفتنی است که سرعت رشد سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه فناوری‌های انرژی پاک، کافی نیست. مطابق آخرین تحلیل آژانس بین‌المللی انرژی، در اقتصادهای بزرگ دنیا این سرمایه‌گذاری سهم کمتر از 0.1 درصد در کل هزینه‌های دولت را دارد.

شرکت‌ها نیز می‌توانند با کاهش ریسک‌گریزی و افزایش سرمایه‌گذاری‌های کوچک در طیف وسیع‌تری از فناوری‌های نوظهور انرژی، به این روند کمک کنند. همچنین می‌توانند در برخی حوزه‌ها با دولت همکاری کنند تا ریسک کمتری داشته باشند.

آژانس بین‌المللی انرژی پیشرفت سالانه 45 فناوری و بخش کلیدی را در کاهش تاثیرات انتشارات کربنی و آلودگی هوا رصد می‌کند. مطابق آخرین تحلیل، تنها 7 مورد از این 45 مورد در مسیر درست برای رسیدن به اهداف زیست‌محیطی هستند. بزرگ‌ترین بخش‌های عقب‌مانده شامل صرفه‌جویی مصرف سوخت در خودروها و کامیون‌ها، آلودگی فرآیندهای صنعتی و زیست‌سوخت‌های پیشرفته در حمل و نقل می‌شود. بیش از 100 حوزه فناوری مشخص شده است که نیازمند کار و تامین مالی بیشتر از سوی دولت‌ها و شرکت‌ها هستند. بسیاری از این فناوری‌ها می‌تواند به دو چالش اصلی کمک کند: حذف انتشارات کربنی در تولید برق که بزرگ‌ترین منبع انتشار کربن است و پاکسازی بخش‌های بزرگ مانند حمل و نقل و صنایع سنگین.

انرژی‌های تجدیدپذیر

طی سال‌های اخیر، انرژی خورشیدی و بادی رشد چشم‌گیری داشته است و سهم روزافزون در تامین انرژی جهانی دارد اما گسترش سریع‌تر منابع تجدیدپذیر، مستلزم پیشرفت بیشتر فناوری است. این گسترش می‌تواند شامل نوآوری‌هایی از قبیل نیروگاه‌های بادی شناور روی اقیانوس شود که امکان تسخیر انرژی غنی باد روی آب را فراهم می‌کند.

انرژی هسته‌ای

به لطف فناوری پیشرفته دیجیتالی، شبکه‌های برق بهتر می‌توانند چالش‌های ناشی از تکیه بر منابع تجدیدپذیر را مدیریت کنند؛ کمبود باد یا خورشید در زمان اوج مصرف نمونه‌ای از این چالش‌ها است اما برای حفظ استحکام و انعطاف‌پذیری سیستم‌های انرژی، به منابع دیگر انرژی پاک مانند انرژی هسته‌ای نیاز داریم.

طی دهه‌های گذشته، انرژی هسته‌ای یکی از منابع حیاتی تولید برق با انتشارات کربنی کم بوده است و باعث کاهش انتشارات کربنی تا 60 میلیارد تن در 50 سال اخیر شده است. برخلاف منابع تجدیدپذیر، انرژی هسته‌ای می‌تواند به صورت آنی بسته به نیاز، برق به شبکه تزریق کند اما اگر کشورها تلاشی برای افزایش طول عمر نیروگاه‌های فعلی انجام ندهند و راه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری برای تاسیس نیروگاه‌های جدید پیدا نکنند، انرژی هسته‌ای در معرض خطر کاهش است. فناوری‌های جدید پیشرفته مانند راکتورهای کوچک ماژولار می‌تواند راه حل مناسبی باشد؛ زیرا می‌تواند از هزینه و زمان اضافی جلوگیری کند که باعث مشکلات بسیاری در احداث نیروگاه‌های هسته‌ای بزرگ شده است.

هیدروژن

 انرژی پاک نمی‌تواند به تمام بخش‌های اقتصاد دسترسی داشته باشد. برخی از صنایع، همچون حمل و نقل برای مسافت‌های طولانی و همچنین صنایع آهن و فولاد، به راه‌حل‌های دیگری برای کاهش انتشارات کربنی نیاز دارند. هیدروژن تولید شده از منابعی با انتشارات کربنی کم می‌تواند بخشی از نیاز سوخت کشتی‌ها و کامیون‌ها را برطرف کند و یکی از مواد اولیه اصلی برای صنایعی همچون آهن، فولاد و مواد شیمیایی باشد. همچنین می‌تواند انرژی خورشیدی و بادی را برای مدت طولانی‌تری نسبت به باتری‌ها ذخیره کند. هیدروژن در حال حاضر توجه زیادی به خود جلب کرده است. در حاشیه جلسه G20 اخیر، وزرای محیط زیست و انرژی کشورهای آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن توافق‌نامه‌ای امضا کردند تا توسعه فناوری‌های پیل‌های سوختی و هیدروژن را سرعت بخشند.

ذخیره‌سازی کربن

کاهش انتشارات کربنی در بخش‌های پرچالش‌تر مقیاس بزرگ، قطعا نیازمند جداسازی و ذخیره دی‌اکسید کربن تولیدی آن‌ها خواهد بود. تعداد پروژه‌های فعال ذخیره‌سازی کربن رو به افزایش است اما هنوز راه زیادی مانده است. پروژه‌های فعال موجود در دنیا تنها 30 میلیون تن دی‌اکسید کربن در سال جذب می‌کنند. برای رسیدن به اهداف انرژی پایدار، این مقدار باید تا سال 2040 با افزایش چشم‌گیری به دو میلیارد و 300 میلیون تن برسد. رسیدن به این هدف نیازمند رشد سریع فناوری است.

با نوآوری در طراحی خودروها و ساختمان‌های ساخته شده از مواد و مصالح با اثرات کربنی کمتر (در مقابل مواد و مصالح مانند فولاد، آلومینیوم و سیمان) یا مواد بازیافتی، می‌توان انتشارات کربنی را کاهش داد.

با وضعیت عدم قطعیت در حال حاضر، پیدا کردن و حمایت از فناوری‌های مناسب انرژی برای آینده برای سرمایه‌گذاران دشوار شده است. در این میان، آژانس بین‌المللی انرژی، به عنوان متولی جهانی انرژی برای همه سوخت‌ها و فناوری‌ها، آماده کمک به دولت‌ها، صنایع و شهروندان برای اتخاذ تصمیم مناسب است. وقت آن رسیده که با استفاده از نبوغ خلاقانه بشر، از آینده‌ای پایدار برای نسل‌های بعد اطمینان حاصل کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
درختی از جنس نقره، چاره‌ای برای کاهش انتشارات کربنی
پیش‌بینی از بازار آتی عناصر نادر خاکی، کسری عرضه را نشان می‌دهد
تکمیل بام خورشیدی آرسلورمیتال در واحد Ghent
افزایش سهم تولید برق هند از منابع تجدیدپذیر
استفاده از انرژی تجدیدپذیر برای تولید بخار در واحد NEW 4.0
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: