حراج موجودی Fanya در اواخر اکتبر
فعالیت محتاطانه در بازار در آستانه حراج فلزات همراه

حراج موجودی Fanya در اواخر اکتبر

با نزدیک شدن به حراج 4 محموله از فلزات همراه (Minor Metals) که قبلا متعلق به Fanya Metals Exchange بود، فعالان بازار در چین و اروپا با رعایت احتیاط منتظر خرید و تامین هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، در روز 11 اکتبر دادگاه Kunming Intermediate People’s Court چین اعلام کرد که موجودی ژرمانیوم، گالیوم، تلوریوم و سلنیوم به مدت 24 ساعت از ساعت 10 صبح به وقت شانگهای در روز 27 اکتبر به حراج گذاشته خواهد شد. در این گزارش، واکنش بازارها به این حراج بررسی می‌شود.

در بازار ژرمانیوم، نفس‌ها حبس شده است

برخی فعالان بازار ژرمانیوم در چین به شرکت در این حراج علاقه داشتند، اما به دلیل نگرانی‌های مختلف از جمله محدودیت‌های مالی و کیفیت مواد، از ثبت سفارش دست نگه داشتند. اطمینانی درباره کیفیت این محصولات وجود ندارد و گفته شده که بیشتر آن قبل از استفاده، نیاز به فرآوری مجدد دارد.

بیشتر فعالان بازار در چین و خارج از چین معتقدند که این حراج موفقیت‌آمیز خواهد بود، اما ترجیح دادند قبل از نتیجه حراج محتاطانه عمل کنند. پس از اعلام این حراجی، بازار در انتظار نتایج آن ثابت ماند و قیمت ژرمانیوم تغییری نکرد. به طور کلی انتظار می‌رود که یک شرکت بزرگ چینی تمام حجم حراج را خریداری کند و پس از آن قیمت در چین بالا برود.

قیمت ژرمانیوم با حداقل عیار 99.999 درصد در انبارهای چین در روز 16 اکتبر بین 7 هزار و 750 تا 8 هزار و 100 یوان بر کیلوگرم (معادل یک هزار و 66 تا یک هزار و 143 دلار بر کیلوگرم) ارزیابی شد که از اواسط ماه ژوئن در همین سطح باقی مانده است. همچنین قیمت ژرمانیوم با عیار 99.99 درصد در انبارهای روتردام در همان روز بین یک هزار و 100 تا یک هزار و 250 دلار بر کیلوگرم ثابت ماند که نسبت به قیمت اواخر ماه ژوئن تغییری نداشته است.

قیمت گالیوم در چین افزایش اندکی داشت اما در اروپا ثابت بود

بر خلاف بازار ژرمانیوم، بازار گالیوم چین پس از ثابت ماندن به مدت 3 هفته متوالی، رشد اندکی داشت. قیمت گالیوم با عیار حداقل 99.99 درصد در انبارهای چین با 0.5 درصد افزایش از یک هزار تا یک هزار و 30 یوان بر کیلوگرم در 9 اکتبر به یک هزار و 10 تا یک هزار و 30 یوان بر کیلوگرم در 16 اکتبر رسید. در همان روز، قیمت گالیوم با عیار حداقل 99.99 درصد در انبارهای روتردام بین 150 تا 165 دلار بر کیلوگرم بود که از نیمه سپتامبر ثابت مانده است. بسیاری از عرضه‌کنندگان گالیوم در چین سطح قیمت خود را حفظ کردند و به خاطر انتظار افزایش قیمت پس از انجام موفقیت‌آمیز حراج Fanya تمایلی به کاهش قیمت نداشتند.

فعالان بازار سلنیوم، تاثیر حراج فانیا را کم‌اهمیت می‌دانند

اما فعالان بازار سلنیوم نگرانی کمتری در خصوص حراج فانیا داشتند. به گفته برخی، حجم این حراج آن‌قدر کوچک است که قابل چشم‌پوشی باشد، این در حالی است که برخی دیگر بر این باور بودند که این محموله به فروش نخواهد رفت.

صاحبان صنایع معتقدند که موجودی سلنیوم فانیا، پودر با عیار 99.9 درصد است و شمش با عیار 99.9 درصد نیست؛ یعنی قیمت واحد ابتدایی 91.60 یوان بر کیلوگرم از قیمت فروش رایج در بازار نقدی بالاتر بود. به همین دلیل، انتظار دارند که این حراج موفق نباشد.

قیمت سلنیوم با عیار حداقل 99.9 درصد در انبارهای چین در روز جمعه 18 اکتبر بین 80 تا 132 یوان بر کیلوگرم ارزیابی شد که نسبت به 85 تا 135 یوان بر کیلوگرم در هفته پیش از آن کاهش 3.6 درصدی داشت. علاوه بر این، حجم سلنیوم حراج شده (337 تن) تنها سهم کوچکی در تولید سالانه این کشور (4 هزار تن) دارد.

قیمت تلوریوم به دلیل عرضه کافی در بازار کاهش داشت

به گفته فعالان بازار تلوریوم، حراج فانیا باعث افزایش بیشتر عرضه در بازار می‌شود، با اندکی مبالغه شاید بتوان گفت که این موضوع فاجعه است. حجم تلوریوم فانیا (170 تن) برابر با نیمی از تولید سالانه چین است، اما بازار پیش از اعلام این حراج نیز با مازاد عرضه مواجه بود و انتظار نمی‌رود این حجم حراج تاثیر چندانی در بازار داشته باشد. قیمت تلوریوم با عیار حداقل 99.99 درصد در انبارهای چین در روز جمعه 18 اکتبر بین 350 تا 380 یوان بر کیلوگرم ارزیابی شد که نسبت به 350 تا 390 یوان بر کیلوگرم در هفته پیش از آن، کاهش 10 یوانی داشت.

به گفته برخی تولیدکنندگان چینی، قیمت تلوریوم پایین‌تر از 300 یوان بر کیلوگرم نخواهد بود که به نوعی سطح سر به سری در این صنعت است. اما گفته شده که قیمت ابتدایی حراج 305.60 یوان بر کیلوگرم خواهد بود که 59.40 یوان ارزان‌تر از میانگین قیمت نقدی است. در این صورت، تلوریوم فانیا شکار خوبی برای شرکت‌کنندگان احتمالی خواهد بود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: