۵۰ درصد معادن کوچک و متوسط کشور غیرفعال هستند
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:

۵۰ درصد معادن کوچک و متوسط کشور غیرفعال هستند

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بیش از ۵۰ درصد از معادن کوچک و متوسط کشور فعال نیستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بهرام شکوری در اولین جلسه شورای هماهنگی معادن کوچک مقیاس استان اصفهان، اظهار داشت: بیشتر معادن کشور در شرایط کنونی تعطیل هستند اما با سرمایه‌گذاری کم، می‌توان این معادن را فعال کرد.

به گفته وی بسیاری از معادن از نظر آماری فعالند اما در عمل فعال محسوب نمی‌شوند و معادنی که نتوانند از تمام ظرفیت خود استفاده کنند، فعال نیستند.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطرنشان کرد: کشور ما باید سهم یک درصدی از تولید و استخراج معادن دنیا را در اختیار داشته باشد اما در شرایط کنونی استخراج معدنی ما زیر یک درصد است.

وی اضافه کرد: سیاست‌گذاری‌های غلط در حوزه‌های مختلف بویژه وزارت صنعت معدن و تجارت، معادن را به تعطیلی کشانده است.

شکوری تصریح کرد: افزایش نرخ ارز ابزاری برای توسعه صادرات محسوب می‌شود اما این وزارتخانه با سیاست‌گذاری غلط، صادرکنندگان را محروم کرد.

وی خاطرنشان کرد: صنعت و معدن سال گذشته رشد منفی ۹ درصدی را تجربه کرد و با اعمال سیاست‌های مالیاتی و عوارض در سال جاری هم امکان منفی شدن دوباره این بخش وجود دارد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: سازمان و وزارتخانه صنعت معدن و تجارت و تشکل‌های صنفی باید بخشی از درآمد خود را به کارهای پژوهشی اختصاص دهند.

نمی‌توان نسخه واحدی برای همه معادن پیچید

وی با بیان این که نمی‌توان نسخه واحدی برای همه واحدهای صنعتی و معدنی کشور پیچید، گفت: در شرایط کنونی ۱۱ میلیون تن سنگ‌های معدنی در کشور تولید می‌شود و هفت تا ۱۰ درصد آن‌ها صادر می‌شود و ۹۳ درصد آن در کشور فرآوری می‌شود.

شکوری با بیان اینکه معادن کوچک و متوسط نقش مهمی در رونق این بخش برعهده دارند، تصریح کرد: ۸۵ درصد سهم اشتغال معادن مربوط به معادن کوچک است و ۶۵ درصد تولید را نیز به خود اختصاص داده‌اند و در عین حال ۹۸.۳ درصد از معادن ایران ویژگی کوچک دارند.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: از مجموع پنج شغل ایجاد شده در بخش معدن در دنیا، چهار شغل به معادن کوچک و متوسط اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه باید به طرف بین‌المللی کردن شرکتها و صنایع حرکت کنیم ادامه داد: دو سوم از تجارت جهانی دنیا، در زنجیره ارزش جهانی اتفاق می‌افتد.

شکوری تصریح کرد: صادرات و فروش خارجی، توسعه محصول و افزایش ارزش افزوده را به‌دنبال دارد و شرکت‌ها و صنایع داخلی هم باید برای فروش ۷۵ درصد محصولات خود در خارج از کشور تلاش کنند.

 اولین جلسه شورای هماهنگی معادن کوچک مقیاس استان اصفهان با حضور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی کشور، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی، صنعتی‌ترین استان کشور به شمار می‌آید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
فعال‌سازی ۲۵ معدن راکد در هرمزگان
معدن در سالی گذشت
 عضویت شکوری در شورای عالی معادن
راه توسعه معادن و صنایع معدنی، توجه ویژه به معادن کوچک مقیاس است
معادن کوچک‌مقیاس باید از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنند
حرکتی نو در تامین مالی معادن کوچک مقیاس و استارت‌آپ‌ها انجام شده است
نبود استراتژی توسعه صنعتی؛ مشکل امروز بخش معدن
ظرفیت تولید کاتد مسی کشور بیش از تولید فعلی آن است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: