گاهی ورق‌های ST جایگزین ورق الکتریکی می‌شود
مدیرعامل شرکت دمنده:

گاهی ورق‌های ST جایگزین ورق الکتریکی می‌شود

مدیرعامل شرکت دمنده در مورد ورق‌های فولادی مورد نیاز برای تولید موتورهای الکتریکی، گفت: با توجه به اینکه میزان تولید ورق الکتریکی در کشور پایین است، گاهی می‌توان ورق‌های ST12 و ST14 را جایگزین آن کرد.

احمد بستانچی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در خصوص واردات ورق فولادی، اظهار داشت: قبل از اینکه شرکت فولاد مبارکه وارد حوزه تولید ورق‌های کیفی شود، شرکت‌های موتورساز؛ ورق‌های الکتریکی مورد نیاز خود را از کشورهایی مانند روسیه، هند، کره، آلمان و چین وارد می‌کردند.

ورق‌های روسی کیفیت لازم را ندارند

وی تصریح کرد: ورق‌های وارداتی عموما کیفیت بهتری نسبت به ورق‌های تولید شده در داخل کشور دارند، به گونه‌ای که محصولات تولیدی کشورهای کره و هند در سطح کیفی بسیار بالاتری نسبت به ورق تولید شده داخلی دارد اما ورق‌های وارداتی روسی کیفیت لازم را ندارند و به همین خاطر میزان تقاضا برای خرید ورق‌های روسی بسیار کم است.

مدیرعامل شرکت دمنده در خصوص عمده مشکلی که ورق‌های روسی دارد، خاطرنشان کرد: ورق‌های وارداتی از کشور روسیه به دلیل اعوجاجی که دارد، جریان مغناطیسی را به راحتی و به درستی انتقال نمی‌دهد و یکنواخت نبودن سطح ورق، استفاده و کارایی آن را با مشکل  همراه کرده است.

ST12 و ST14 جایگزین ورق الکتریکی

بستانچی در مورد کاربرد ورق‌های الکتریکی، توضیح داد: از این ورق‌ها برای تولید الکتروموتور و ترانسفورماتور استفاده می‌شود اما چون ورق الکتریکی در کشور تولید نمی‌شود از ورق ST12 و  ST14 معمولی هم استفاده می‌کنند. البته این ورق‌ها را نمی‌توان در تمام موتورها به کار برد.

وی با اشاره به تفاوت‌های ورق الکتریکی و ورق ST12 و ST14، عنوان کرد: ورق‌های الکتریکی دارای سیلیسیم هستند که قابلیت‌های مغناطیسی خاصی دارند؛ همچنین در هنگام تولید این ورق‌ها یک لایه نازک اکسید فسفات یا سیلیکات به ضخامت ۲ تا ۲۰ میکرون به عنوان عایق روی آن‌ها قرار می‌دهند که این لایه نازک در ورق ST12 و  ST14 وجود ندارد. ورق‌های ST12  و ST14،  بیشتر در صنعت خودروسازی کاربرد دارد.

مدیرعامل شرکت دمنده در ادامه خاطرنشان کرد: در ورق‌های ST میزان کربن به کار رفته بسیار زیاد است، در حالی که در ورق‌های الکتریکی، میزان کربن بسیار پایین است و به همین دلیل، جریان مغناطیسی بیشتری تولید می‌شود.


منتظر مجوزهای صادراتی هستیم

وی در مورد محصولات تولیدی این کارخانه، توضیح داد: اکنون در زمینه تولید 30 محصول فعال هستیم. موتورهای برقی تولید شده در کارخانه ما عموما در زمینه برودتی و حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و محصولات تولیدی این کارخانه، به صنعتی، تاسیسانی و خانگی تقسیم‌بندی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت دمنده افزود: این کارخانه فعالیت تولیدی خود را از سال 46 در این زمینه آغاز کرده و با اینکه موانع و مشکلات در سال‌های اخیر بیشتر شده است اما تولیدات و فروش شرکت دمنده به دلیل استاندارد بودن محصولات تولیدی، کاهش نیافته است.

بستانچی در خصوص مشکلاتی که در زمینه تولید در کشور وجود دارد، اذعان کرد: مشکلات تولیدکنندگان و صنعتگران، علی‌رغم وعده‌های دولت، کم نشده است اما امیدوار هستیم در سال جاری، برخی مجوزها برای صادرات و ایجاد ارتباط با سایر شرکت‌های خارجی، صادر شود تا بتوانیم فعالیت تولیدی کارخانه را بهبود بخشیم.

وی افزود: تولیدکنندگان بخش خصوصی به دستورالعمل‌های دولت اعتمادی ندارند چون مقررات وضع شده به دلیل غیرکارشناسی بودن، عموما عملیاتی و اجرایی نمی‌شود و در این میان، تنها تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی متضرر می‌شوند.

مدیرعامل شرکت دمنده در پایان عنوان کرد: برای تولید موتور برقی AC تک فاز القایی و موتور برقی AC سه فاز آسنکرون، به 150 تن مفتول مسی و پنج هزار تن ورق فولادی در سال، نیاز داریم که عموما از شرکت‌های تولیدکننده داخلی خریداری می‌شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: