فولاد مبارکه، پیشرو در حمایت از تولیدات داخلی
در افتتاحیه پنجمین همایش و نمایشگاه صنعت دیرگداز مطرح شد؛

فولاد مبارکه، پیشرو در حمایت از تولیدات داخلی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جریان افتتاح پنجمین همایش و نمایشگاه صنعت دیرگداز، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش شرکت فولاد مبارکه در بومی‌سازی صنعت نسوز، از این شرکت به‌ عنوان برترین شرکت در زمینه استفاده و عرضه تولیدات داخلی در شرایط جنگ اقتصادی نام برد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، خداداد غریب‌پور در این باره اظهار داشت: در این ماراتن اقتصادی، شرکت فولاد مبارکه عملکرد بسیار خوبی داشته و بخش اعظمی از بی‌نیازی کشور از محصولات زنجیرۀ فولاد، مدیون تلاش و تخصص این شرکت است.

 وی همچنین در خصوص صنعت نسوز در کشور افزود: نکتۀ مهم این است که صنعت نسوز صددرصد خصوصی است و این ویژگی بی‌نظیر این صنعت است.

غریب‌پور یادآور شد: ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت ۷۰۰ هزار تنی این صنعت فعال است و امیدواریم با تأمین مواد اولیه، این صنعت با ظرفیت بیشتری کار کند و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته، وارد مدار تولید شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با تاکید بر تمرکز ایمیدرو بر حمایت از بخش خصوصی، اظهار داشت: ۱۸ طرح تحقیقاتی نیازمحور با همکاری دانشگاه‌ها،‌ جهاد دانشگاهی و مراکز علمی در حال اجراست.

وی همچنین گفت: ایمیدرو ۵۰ درصد بودجۀ تحقیقات و ۶۰ درصد بودجه آموزشی را افزایش داده است.

چالش مواد اولیه در صنعت نسوز

در ادامه، علی حسین زاویه، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز گفت: صنعت نسوز تنها صنعتی است که در صنایع فلزات، فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی و... کاربرد دارد و به‌ صورت کامل به دست بخش خصوصی اداره می‌شود.

زاویه اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت نسوز تهیه مواد اولیه است. با‌توجه‌به این‌که این صنعت خصوصی است، انتظار می‌رود دولت در تامین مواد اولیه به این صنعت کمک کند.

وی در ادامه افزود: سازمان ایمیدر و شرکت تهیه و تولید به ما قول داده‌اند در تامین مواد اولیه ما را یاری کنند.

95 درصد مواد نسوز فولاد مبارکه تولید داخل است

ایرج مختارپور، مدیر مرکز نسوز فولاد مبارکه نیز  گفت: امروز می‌توانیم با افتخار اعلام کنیم که با کمک فولاد مبارکه و تلاش واحدهای تولیدی تامین‌کننده مواد نسوز داخلی، حدود ۹۵ درصد از مواد نسوز موردنیاز شرکت از داخل تامین‌ می‌شود.

وی ضمن تأکید بر رشد مناسب و کیفیت مطلوب مواد نسوز تولید داخل گفت: به‌دلیل تعداد اندک شرکت‌های تولیدکنندۀ مواد نسوز در ایران، در ابتدا فولاد مبارکه بیش از ۸۰درصد از مواد نسوز را از خارج از کشور تأمین می‌کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، مختارپور در ادامه با اشاره به هدف‌گذاری فولاد مبارکه در احیا و کمک به بومی‌سازی صنایع وابسته گفت: در طول سه دهه از عمر فولاد مبارکه فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای به‌طور مشترک بین شرکت و تأمین‌کنندگان داخلی مواد نسوز در زمینه تولید داخلی و با استفاده از دانش و تجربه شرکت‌های تحقیقاتی و دانش‌بنیان انجام شده است.

مختارپور گفت: حدود 5 درصد از مواد نسوز به‌ دلیل نبود دانش فنی و تکنولوژی تولید و همچنین هزینه تولید زیاد به‌علت نبود مواد معدنی مورداستفاده در این محصولات، از خارج از کشور تامین‌ می‌شود. با‌این‌حال، فعالیت‌های بومی‌سازی این 5 درصد هم با تولیدکنندگان مرتبط شروع شده است و امیدواریم نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

مدیر مرکز نسوز فولاد مبارکه در پاسخ به این سوال که کیفیت و استانداردهای تخصصی تولیدات داخل صنعت دیرگداز چقدر قابل‌رقابت با محصولات مشابه خارجی است، گفت: قبل از استفاده از هر محصول در شرکت، آزمون‌های خاصی انجام می‌گیرد. این محصولات مطمئنا در مرحلۀ اول قابل‌رقابت با محصولات مشابه خارجی نیستند، اما بعد از تغییرات و طی کردن مراحل استانداردسازی در طی تعامل فولاد مبارکه با واحد تامین‌‌کننده، به نتیجۀ مطلوب و محصولی با شرایط کیفی و استاندارد برای استفاده در فولادسازی می‌رسیم.

مختارپور با تاکید بر این موضوع که صنعت نسوز در ایران به‌ طور کاملا خصوصی اداره می‌شود، گفت: خصوصی بودن صنعت نسوز در ایران باعث شده در تامین‌ مواد اولیه و تولید محصولات باکیفیت، موفقیت‌های خوبی به دست آورد.

وی با اشاره به رکورد فولاد مبارکه در سال ۹۶ در رسیدن به حدود ۷.۶ کیلوگرم بر تن میزان مصرف نسوز ناحیه فولادسازی، گفت: این میزان مصرف و عملیات‌های دقیق و کارشناسانه الگویی مناسب برای سایر شرکت‌های فولادسازی کشور است.

مختارپور در ادامه تصریح کرد: با‌ توجه‌ به بازار رقابتی موجود در کشور، شرکت‌هایی موفق خواهند بود که عملکردی مناسب در مدیریت هزینه‌های خود داشته باشند؛ بنابراین از آنجا‌ که مواد نسوز یکی از اقلام پرهزینه تولید فولاد محسوب می‌شود، کاهش ضریب مصرف آن در این شرایط می‌تواند کمکی برای مقابله و پشت سر گذاشتن بحران موجود باشد؛ بنابراین رکورد حاصل‌شده در شرکت فولاد مبارکه یکی از موفقیت‌های شرکت در زمینه کاهش هزینه‌های تولید است.

مدیر مرکز نسوز فولاد مبارکه گفت: با حساسیت‌ها و استانداردهای خاصی که فولاد مبارکه برای محصولات نسوز تعیین می‌کند، شرکت‌های داخلی در تطبیق و رشد و توسعه محصولات موفق عمل کرده‌اند و نیازهای فولادسازی را با استانداردهای جهانی برآورده می‌کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بیش از هزار معدن کوچک مقیاس رصد شده است
پیش از صادرات فولاد، باید نیاز داخلی تامین شود
پنل تخصصی با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران
در تولید قطعات نسوز اساسی صنعت فولاد به خودکفایی رسیده‌ایم
تاثیر مستقیم صنعت نسوز، بر بازدهی صنایع مادر
80 درصد نسوز مصرفی در صنعت شیشه، وارداتی است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: