آیا دوران زغال‌سنگ به پایان می‌رسد؟!
مزایای استفاده از گاز طبیعی نسبت به زغال سنگ در صنعت؛

آیا دوران زغال‌سنگ به پایان می‌رسد؟!

بررسی‌های اخیر پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد کنار گذاشتن استفاده از زغال‌سنگ و جایگزین کردن گاز طبیعی، علاوه بر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، به صرفه‌جویی در مصرف میلیاردها گالن آب منجر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مطالعات جدید دانشگاه دوک نشان داده است اگر نیروگاه‌های زغال‌سوز در آمریکا از گاز طبیعی استفاده کنند، صرفه‌جویی سالانه آب می‌تواند به ۱۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد گالن یا معادل ۲۶۰ درصد از مصرف صنعتی سالانه آب برسد.

کنار گذاشتن زغال‌سنگ، مصرف آب در حفاری نفت شیل را جبران کرده و از فشار روی این روش جنجالی استخراج نفت خواهد کاست. در واقع حفاری به روش شکاف هیدرولیکی بوده که به فراوانی عرضه گاز منجر شده و زمینه را برای زوال زغال‌سنگ فراهم کرده است.

گاز طبیعی در سال ۲۰۱۵ به عنوان بزرگترین منبع تولید نیرو از زغال‌سنگ پیش افتاد و در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۵.۱ درصد در سبد تولید برق آمریکا سهم داشت در حالی که سهم زغال‌سنگ ۲۷.۴ درصد بود.

نیروهای تجدیدپذیر به خصوص نیروی خورشیدی و بادی در مقیاس بزرگ تولید نیرو در سال‌های اخیر محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده و سهم بیشتری را از زغال‌سنگ در تولید برق آمریکا گرفته‌اند.

اگر این روندها تا سال ۲۰۳۰ ادامه پیدا کند، آمریکا تا سال ۲۰۳۰ هر سال ۴۸۳ میلیارد مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد کرد و این اتفاق از فشار روی صنعت نفت شیل که طی یک دهه گذشته مصرف آب در آن افزایش پیدا کرده است، کم می‌کند.

یک مطالعه دیگر که سال گذشته در دانشگاه دوک انجام گرفت، نشان داد میزان مصرف آب به ازای هر چاه در فاصله سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ در تمامی مناطق بزرگ نفت و گاز شیل آمریکا به ۷۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

در واقع اگرچه میزان مصرف آب در معدن‌کاری زغال‌سنگ و شکاف هیدرولیکی مشابه است اما نیروگاه‌های زغال‌سوز برای خنک شدن نسبت به نیروگاه‌های گازسوز، آب بیشتری مصرف می‌کنند.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مصرف آب توسط نیروگاه‌های برق آمریکایی در سال‌های اخیر کاهش پیدا کرده که عمدتا به دلیل افت سهم زغال‌سنگ در تولید برق از ۳۹ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۷ و افزایش سهم گاز طبیعی از ۲۷ به ۳۲ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش ایسنا به نقل از اویل پرایس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرده که در آوریل سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار تجدیدپذیرها نسبت به زغال‌سنگ سهم بزرگ‌تری در تولید ماهانه برق این کشور داشتند. این دستاورد تاریخی، منعکس‌کننده عوامل فصلی و روندهای بلندمدت مانند کاهش زغال‌سنگ و رشد تجدیدپذیرها بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
استفاده از زغال‌سنگ در چین در حال افزایش است
روش کوره بلند در فولادسازی، اقتصادی است
ساخت نخستین دستگاه تنفس مصنوعی برای فعالان معادن زغال‌سنگ
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
همایش دنیای اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: