برای تولید برخی قطعات آلومینیومی، نیاز به ماشین‌آلات مخصوص داریم
مدیرعامل شرکت بهسوز:

برای تولید برخی قطعات آلومینیومی، نیاز به ماشین‌آلات مخصوص داریم

مدیرعامل شرکت بهسوز که از سال 61 در زمینه تولید اجاق‌گاز فعالیت می‌کند، گفت: ما در شرکت بهسوز، برای تولید شیرهای گاز از برنج استفاده می‌کنیم؛ با اینکه قیمت آلومینیوم از برنج کمتر است اما این شیرها از آلومینیوم تولید نمی‌شود، البته ممکن است در سایر کشورها از شیرهای آلومینیومی در اجاق‌گاز استفاده شود اما در کشور ما، به دلیل نداشتن ماشین‌آلات مخصوص، تولید این قطعه با فلز آلومینیوم سخت و تقریبا نشدنی است.

محمد نصیرزاده بافقی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: ماشین‌آلاتی که برای تولید شیر اجاق‌گاز نیاز داریم، دستگاه‌های مخصوصی هستند و تکنولوژی تولید این قطعات را تنها چند کشور در اختیار دارند. در واقع، برای تولید این قسمت به دلیل حساسیتی که دارد باید از دستگاه‌های ویژه و استانداردی استفاده شود که متاسفانه این دستگاه‌ها در کشور نیست و امکان خرید و واردات آن‌ها نیز وجود ندارد.

وی در مورد وضعیت صنعت تولید اجاق‌گاز در کشور، بیان کرد: چند سال است که وضعیت فروش اجاق گازهای تولیدی در کشور، مدام وخیم‌تر می‌شود و بسیاری از تولیدکنندگان این حوزه ترجیح داده‌اند میزان فعالیت خود را کم کنند و با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی، نمی‌توان آینده‌ای برای این حوزه متصور بود.

مدیرعامل شرکت بهسوز به عواملی که موجب آشفتگی بازار فروش اجاق‌گاز در کشور شده است اشاره کرد و توضیح داد: سوء‌مدیریت‌ها دلیل اصلی رکود بازار تولید و فروش در کشور به شمار می‌آید و در چند سال گذشته، مدیریت‌ها اغلب شعاری بوده و به جای حمایت از تولیدکنندگان، موانعی برای پیشرفت صنعتگران ایجاد کرده‌اند که در نهایت، در روند تولید اخلال ایجاد کرده است.

نصیرزاده بافقی در ادامه مطرح کرد: عدم برنامه‌ریزی مناسب در شرایط بحرانی،رانت‌خواری، عدم آگاهی مدیران از موانع و مشکلات و... از دلایل دیگری است که موجب تخریب صنعت در کشور شده و اگر این وضعیت ادامه‌دار باشد، همین چند شرکت محدود و انگشت شمار نیز محکوم به تعطیلی و توقف تولید خواهند شد.

قیمت مواد اولیه افزایش بی‌رویه‌ای داشته است

مدیرعامل شرکت بهسوز در خصوص افزایش قیمت مواد اولیه، اعلام کرد: ورق آلومینیومی و آهنی در این چند سال اخیر، به شدت افزایش قیمت داشته و روند صعودی این تغییر قیمت‌ها به گونه‌ای بوده که مردم قدرت خرید خود را برای در اختیار داشتن محصول نهایی از دست داده‌اند و به همین خاطر میزان تقاضا نیز کاهش پیدا کرده است.

نصیرزاده بافقی خاطرنشان کرد: تمام مواد اولیه (آلومینیوم، برنج، آهن، چدن، استیل و ...) که برای تولید اجاق‌گاز نیاز داریم طی این یک سال، چند برابر شد و چون تمام مراحل تولید و مصرف به یکدیگر به صورت زنجیروار، متصل و مرتبط است، این افزایش مواد اولیه، موجب بالارفتن قیمت کالای نهایی و در نهایت کاهش میزان تقاضا و خرید شده است.

نقد فروشی، چالش جدیدی که تولیدکنندگان با آن درگیر شده‌اند

وی در مورد فروش اعتباری مواد اولیه در گذشته، بیان کرد: در سال‌های گذشته، تولیدکنندگان محصولات خانگی می‌توانستند مواد اولیه مورد نیاز خود را به صورت اعتباری خرید و چند ماه بعد، مبلغ را پرداخت کنند اما در حال حاضر، به دلیل نوسانات شدید قیمتی، امکان خرید و فروش اعتباری از بین رفته است.

مدیرعامل شرکت بهسوز افزود: وضعیت اقتصادی و عدم حمایت از صنعتگران داخلی، موجب شده در سال رونق تولید، با مشکل تعطیلی و بسته شدن واحدهای فعال مواجه شویم و تولید در کشور، به صورت راکد در بیاید.

نصیرزاده بافقی در مورد کاهش میزان فعالیت تولیدی در کشور، توضیح داد: در چند سال اخیر، میزان فعالیت تولیدی به 0.1 درصد کاهش یافته است و با اینکه در گذشته، به خودکفایی در زمینه تولید برخی از محصولات خانگی رسیده بودیم، در حال حاضر روند تولید معکوس شده است و میزان فروش به اندازه‌ای کم شده که تولیدکننده انگیزه لازم برای ادامه فعالیت ندارد.

وی تصریح کرد: وعده‌هایی در خصوص اختصاص منابع مالی برای توسعه فعالیت‌های تولیدی کشور به تولیدکنندگان داده‌ شده بود که البته این امر هیچگاه محقق نشد و این موضوع تنها در حد شعار باقی مانده است.

مدیرعامل شرکت بهسوز با اشاره قسمت‌های آلومینیومی اجاق گاز، اذعان کرد: سرشعله‌ها، پلات‌ها و لوله‌های اجاق از آلومینیوم ساخته می‌شود اما به طور کلی، میزان کاربرد این فلز در محصولات خانگی کم است.

فعالیت تولیدی در کشور هیچ نتیجه‌ای ندارد

نصیرزاده بافقی اظهار کرد: فعالیت تولیدی هیچ نتیجه و ثمری در کشور برای تولیدکننده و سرمایه‌گذار ندارد و بعد از گذشت 45 سال از فعالیت در این حوزه، به هیچ دستاوردی نرسیده‌ام.

وی در مورد دانش فنی تولیدکنندگان محصولات خانگی در کشور، بیان کرد: اکثر تولیدکنندگان حوزه لوازم خانگی از دانش فنی و تجربه ارزشمندی برخوردار هستند اما با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم و عدم مدیریت مناسب در کشور، فعالیت تولیدی در تمام زمینه‌ها از جمله تولید محصولات خانگی کاهش یافته است.

نیازی به واردات قطعات نداریم

مدیرعامل شرکت بهسوز در خصوص تولید داخلی قطعات کاربردی، توضیح داد: بیش از 95 درصد قطعات مورد نیاز در صنایع لوازم خانگی را در کشور تولید می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم و دانش فنی و تجربه فعالین این حوزه، به اندازه‌ای است که نیازمند واردات نباشیم.

نصیرزاده بافقی در پایان در مورد افزایش بی‌رویه قیمت لوازم خانگی، مطرح کرد: سال گذشته، مردم می‌توانستند یک اجاق‌گاز را به قیمت 600 هزار تومان بخرند اما در شرایط فعلی، همان اجاق‌گاز را با پرداخت هزینه سه میلیون نیز نمی‌توانند خریداری و تهیه کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
150 میلیون دلار در سال فویل وارد کشور می‌شود
طرح‌های توسعه‌ای خاصی برای تولید آلومینیوم در نظر گرفته شده است
آلومینیوم جنوب اواخر آبان در مدار تولید قرار می‌گیرد
قدرت خرید مواد اولیه را نداریم
عرضه یک هزار و 500 تنی شمش آلومینیوم المهدی
تولیدکنندگان ایرانی آینده‌نگر نیستند
رشد 9 دلاری قیمت ‌آلومینیوم
کاهش نرخ فروش محصولات آلومینیومی/ میزان فروش شمش خالص افزایش یافت
میزان تولیدات شمش خالص آلومینیومی در جهان کاهش یافت
رشد 10 دلاری قیمت ‌آلومینیوم
عرضه دو هزار تنی شمش آلومینیوم المهدی
افت 5 دلاری قیمت ‌آلومینیوم طی یک روز
رشد 5 دلاری قیمت ‌آلومینیوم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: