شرکت فولاد مبارکه رکورددار بهره‌وری در ایران
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد:

شرکت فولاد مبارکه رکورددار بهره‌وری در ایران

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز با ارائه گزارشی از وضعیت تولید در فولاد مبارکه، گفت: به شکرانه خداوند و با تلاش جمعی مدیران و کارکنان شرکت فولاد مبارکه از ابتدای سال جاری تاکنون، روند تولید و عرضه محصول روبه‌رشد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از فولاد مبارکه، حمیدرضا عظیمیان اظهار داشت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق‌های فولادی تخت در خاورمیانه و شمال آفریقا با سهم 20 درصدی در MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) و بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان (با ظرفیت تولید 12 میلیون تن در سال) است.

مهندس عظیمیان تصریح کرد: فولاد مبارکه سهم 50 درصدی تولید فولاد در مجموعه شرکت‌های ایمیدرو و سهم یک‌درصدی در تولید ناخالص داخلی و 5 درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت و همچنین عنوان دومین شرکت بورسی با 130 هزار میلیارد ریال سرمایه ثبت‌شده را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار داشت: در زنجیره تأمین گستردۀ مواد مصرفی، قطعات و تجهیزات بومی‌سازی‌شده شرکت فولاد مبارکه دو هزار و 800 تأمین‌کننده فعال‌ هستند که 80 درصد خدمات و کالای موردنیاز شرکت را از داخل کشور تأمین می‌کنند. علاوه‌بر‌این، در شبکه گسترده مشتریان این شرکت یک هزار کارخانه و کارگاه به‌طور مستقیم و سه هزار کارخانه و کارگاه به‌طور غیرمستقیم در حال
 فعالیت‌ هستند.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه به برنامه‌های افزایش ظرفیت و توسعه در گروه فولاد مبارکه اشاره کرد و عنوان کرد: طبق برنامه، ظرفیت فولاد مبارکه از 5.4 میلیون تن به 7.2 میلیون تن و ظرفیت مجتمع فولاد سبا از 750 هزار تن به یک‌میلیون و 200 هزار تن افزایش یافته و مقرر است در آینده نیز به 1.6 میلیون تن ارتقا یابد. ظرفیت فولاد هرمزگان پیش از این 1.5 میلیون تن بوده و در آینده به 2 میلیون تن افزایش خواهد یافت. ظرفیت فعلی فولاد سفیددشت تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی است، در حالی‌ که تا اواسط سال آینده، واحد فولادسازی آن نیز به بهره‌برداری خواهد رسید. ظرفیت شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری نیز 400 هزار تن است. ظرفیت قبلی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان 100 هزار تن بوده و در حال حاضر 150 هزار تن است و در آینده نیز به 450 هزار تن افزایش خواهد یافت. همچنین ظرفیت فعلی صنایع معدنی سنگان نیز پنج میلیون تن گندله است و در آینده نزدیک نیز خط تولید پنج میلیون تنی کنسانتره به بهره‌برداری خواهد رسید.

در مجموعه فولاد مبارکه از سنگ تا رنگ وجود دارد

وی با تاکید بر این‌که در مجموعه فولاد مبارکه از سنگ تا رنگ وجود دارد، خاطرنشان کرد: سنگ‌آهن ارسالی از معادن در فولاد مبارکه پس از فرآوری به گندله، آهن‌اسفنجی، فولاد مذاب، تختال ورق گرم و سرد، گالوانیزه، رنگی و قلع‌اندود تبدیل می‌شود و برای کشور ارزش‌ افزوده اقتصادی گسترده‌ای ایجاد می‌کند.

عظیمیان با اشاره به میزان تولید فولاد خام در گروه فولاد مبارکه (شرکت فولاد مبارکه، مجتمع فولاد سبا و فولاد هرمزگان) تصریح کرد: تولید گروه فولاد مبارکه در سال 1396، 8 میلیون و 667 هزار تن، در سال گذشته 9 میلیون و 28 هزار تن و در هفت‌ماهه اول سال جاری 5 میلیون و 496 هزار تن فولاد خام بوده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه با تاکید بر این‌که در سخت‌ترین شرایط فولاد مبارکه توانسته است با اولویت تامین بازار داخلی، بازارهای صادراتی خود را حفظ کند، عنوان کرد: میزان فروش محصولات فولادی این شرکت در بازارهای داخلی و صادراتی از حدود 110 میلیون تن فراتر رفته است.
 
35 درصد محصولات فولاد مبارکه به تولیدکنندگان لوله و پروفیل اختصاص دارد

عظیمیان در تشریح گستره توزیع محصولات فولاد مبارکه عنوان کرد: 35 درصد محصولات این شرکت به تولیدکنندگان لوله و پروفیل، 16 درصد به صنایع تکمیلی، 8 درصد به حمل‌ونقل، مراکز خرده‌فروشی هشت درصد و مابقی نیز به سازه‌های فلزی، شرکت‌های تجاری، لوله‌های انتقال سیالات، لوازم‌خانگی، بسته‌بندی، ماشین‌آلات، مخازن و سایر صنایع اختصاص یافته است.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به روند فروش این شرکت تصریح کرد: فروش این شرکت در 97 به 234 هزار و 802 میلیارد ریال رسید؛ این در حالی است که در 7 ماهه سال 98 فروش شرکت به 234 هزار و 425 میلیارد ریال رسیده و این موفقیت بزرگی است.

عظیمیان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که در 6 ماهه اول سال جاری با تلاش کارکنان واحدهای تولید و ستادی 55 درصد بودجه پوشش داده شده است، خاطرنشان کرد: به‌یقین تا پایان سال شاهد موفقیت‌های بیشتر و عملکرد درخشان‌تر کارکنان خواهیم بود.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اهمیت تامین سنگ‌آهن برای شرکت تصریح کرد: با پیگیری‌های به‌عمل‌ آمده و حمایت‌های خوب دولت و ایمیدرو شرایط در حال بهبود است.

وی خاطرنشان کرد: تا سال 1400 هدف‌گذاری فولاد مبارکه حفظ سهم 50 درصدی در تولید فولاد کشور و رسیدن به ظرفیت 11.6 میلیون تن و برای سال‌های 1401، 1402 و 1404 به‌ترتیب ظرفیت‌های 15، 18 و 25 میلیون تن است که عمده این سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش ظرفیت‌ها در جنوب کشور خواهد بود.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به عمده‌ترین اهداف اجرای پروژه‌ها در سال 1398 تصریح کرد: این اهداف عبارت‌اند از: توسعه ظرفیت‌های تولیدی گروه، مدیریت موثر پروژه‌های اجرایی؛ پشتیبانی موثر از بهبود عملکرد زیست‌محیطی شرکت، پشتیبانی موثر از افزایش کمیت و کیفیت محصولات شرکت، پشتیبانی موثر از ارتقای زیرساخت‌های پشتیبانی فنی تولید، توسعه زیرساخت‌های لجستیکی فروش محصولات و مدیریت اثربخش کیفیت اجرای پروژه‌ها.

وی با اشاره به اهم طرح‌های توسعۀ گروه فولاد مبارکه عنوان کرد: در حال حاضر، پروژه کنسانتره سنگ‌آهن سنگان با ظرفیت 5 میلیون تن 91 درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. فولادسازی و ریخته‌گری فولاد سفیددشت با ظرفیت 800 هزار تن و 78 درصد پیشرفت در سال 1399 و کوره شماره 2 آهک‌سازی صنعتی و معدنی فولاد سنگ مبارکه با 95 درصد پیشرفت تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین پیش‌بینی می‌شود پروژه تکمیل ساخت کارخانه الکترود گرافیتی اردکان با 40 درصد پیشرفت تا سال 1400 به بهره‌برداری برسد و کشور را از واردات الکترود گرافیتی بی‌نیاز سازد. علاوه‌بر‌این، فاز اول کوره‌های آهک کلسینه با ظرفیت تولید 138 هزار تن و 97.96 درصد پیشرفت، شبکه تصفیه فاضلاب شهرهای مجاور با 450 لیتر بر ثانیه و 54.92 درصد پیشرفت و ایجاد تاسیسات فاضلاب شهرهای دیزیچه و زیباشهر در شهرستان مبارکه با 79.66 درصد پیشرفت و اصلاح بین‌های کوره‌های پیشگرم 3 و 4 نورد گرم به‌منظور افزایش تولید از 280 تن بر ساعت به 310 تن و با 73.42 درصد پیشرفت در حال اجراست.

عظیمیان اظهار داشت: پروژه‌های زیست‌محیطی در دست اجرا در واحدهای محصول، «بافر بین» احیا مستقیم 2، سرند غلتکی زیر چهار دیسک و چندین طرح دیگر بخش دیگری از پروژه‌های در دست اجرای فولاد مبارکه است.

دستاوردهای فولاد مبارکه در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب بخش دیگری از سخنان مدیرعامل فولاد مبارکه در این جلسه بود. وی در این خصوص گفت: فولاد مبارکه علی‌رغم افزایش تولید هیچ‌گونه افزایش برداشت آبی از زاینده‌رود نداشته است، تا جایی‌ که در مقایسه با بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان ازجمله آرسلورمیتال، تاتااستیل، کوبه استیل ژاپن، فولاد آلمان و آرسلور اسپانیا فولاد مبارکه با 2.73 مترمکعب بر تن تولید فولاد خام کمترین میزان مصرف آب را به خود اختصاص داده است و از این حیث یک الگوی جهانی است.

بهرهوری نیروی انسانی در فولاد مبارکه از 541 هزار تن بر نفر در سال 96 به 581 هزار تن افزایش یافته است

عظیمیان در ادامه با بیان این‌که هم‌اکنون جمع کل اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در گروه فولاد مبارکه به 350 هزار نفر رسیده است، خاطرنشان کرد: بهره‌وری نیروی انسانی در فولاد مبارکه روند روبه‌رشدی داشته است. در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه رکورددار بهره‌وری در ایران و دارای فاصله 400 تنی نسبت‌به شرکت‌های برتر و استانداردهای جهانی است؛ به‌نحوی‌که بهره‌وری نیروی انسانی در فولاد مبارکه از 541 هزار تن بر نفر در سال 96 به 581 هزار تن افزایش یافته است که قابل‌تقدیر است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگرچه کاهش صادرات برای کشور خبر خوبی نیست، اما فولاد مبارکه به‌منظور پیشگیری از هرگونه اخلال در بازار داخلی، تأمین بازار داخل را در اولویت خود قرار داده است؛ تا‌جایی‌که از سال 94 تا پایان 97 صادرات محصولات فولاد مبارکه 51 درصد کاهش داشته است. در همین بازه زمانی در پی تلاش کارکنان فولاد مبارکه، رشد 76 درصدی فروش داخلی و به همین میزان نیز کاهش واردات انواع محصولات فولادی به کشور را شاهد بوده‌ایم.

وی در خاتمه سخنان خود بیان کرد: نهضت بومی‌سازی که از سال‌های قبل در فولاد مبارکه آغاز شده، اکنون در حال حرکت به سمت صاحب تکنولوژی شدن و صادرات فناوری به تمام دنیاست. به‌یقین شرکت فولاد مبارکه این ظرفیت را دارد که پس از 30 سال تولید به سمت دستیابی به دانش فنی روز دنیا و صادر کردن آن حرکت کند. ان‌شاءالله در سال‌های آتی شرکت فولاد مبارکه علاوه‌بر فروش محصول و انواع محصولات فولادی، می‌تواند تکنولوژی ساخت بسیاری از خطوط تولید را نیز به فروش برساند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
ثبت رکورد تولید آهن اسفنجی در آبان ماه
نگاه فولاد مبارکه به مسئولیت‌های اجتماعی، ملی است
روند رو به‌ رشد کیفیت محصولات فولاد مبارکه ادامه دارد
تولید فولاد مقاوم به خوردگی اتمسفری
ثبت رکورد جدید تولید کنسانتره، پنج روز پس از رکورد پیشین
حرکت فولاد مبارکه در مسیر رونق تولید و بهبود اقتصاد کشور
پیش از صادرات فولاد، باید نیاز داخلی تامین شود
سیاست فولاد مبارکه، تامین حداکثری نیاز داخلی به ورق است
لزوم نقش‌آفرینی هرچه بیشتر شرکت‌های زیرمجموعه
فولاد مبارکه شاهکار صنعت ایران است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: