بازارهای صادراتی باید مورد توجه قرار گیرد
وزیر صمت خطاب به بازرگانان و تجار:

بازارهای صادراتی باید مورد توجه قرار گیرد

وزیر صمت در جریان سفر به چین، ضمن اشاره به برنامه‌های صادراتی کشورمان در سال رونق تولید، تاکید کرد که افزایش صادرات غیرنفتی را به ۱۵ کشور همسایه در دستور کار داریم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، شانگهای از شهرهای استراتژیک و با اهمیت چین است که به‌ صورت پیوسته در حال بهبود ساختار صنعتی خود است، به‌طوری‌که درآمد شرکت‌های دولتی در این شهر در سال ۲۰۱۷ به رقم ۳۰۰ میلیارد دلار رسید که یک هشتم کل درآمد این شرکت‌ها در سطح چین است.

ورود وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان به این شهر و دیدارهای که با سران کشورها، تجار و بازرگانان داشت، به پیشبرد اهداف توسعه تجاری و مراودات اقتصادی و معرفی و شناسایی توانمندی‌های کشورمان کمک ویژه‌ای کرد.

گرچه شانگهای به‌دلیل موقعیت استثنائی و بندری خود در سال‌های گذشته، همواره نسبت به سایر مناطق چین از توسعه اقتصادی بیشتری برخوردار و حتی تا قبل از جنگ جهانی دوم با در اختیار داشتن نصف کل تجارت خارجی چین، مهم‌ترین مرکز پولی و مالی در قاره آسیا بوده است؛ لیکن از زمان آغاز توسعه، به سرعت از استان‌های جنوبی سبقت گرفت و به عنوان مرکز تجارت چین ایفای نقش کرد به‌طوری‌که در پایان سال ۲۰۱۷ حجم تجارت خارجی این شهر به حدود ۴۹۰ میلیارد دلار بالغ شد که از این رقم ۱۴۵ میلیارد دلار آن مربوط به ارقام تجارت در منطقه آزاد آزمایشی تجاری شانگهای بوده است.

صادرات این کلان شهر ۲۴۰ میلیارد دلار و واردات آن نیز ۲۵۰ میلیارد دلار اعلام شده است و مهم‌ترین شرکای تجاری شانگهای را اتحادیه اروپا، ایالات‌متحده و ژاپن تشکیل می‌دهند؛ و در سال ۲۰۱۸ هنگ‌کنگ، ژاپن و سنگاپور مهم‌ترین سرمایه‌گذاران در شانگهای بودند.

سخنان وزیر صمت در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی چین/ تأکید بر روابط راهبردی و بلند مدت ایران و چین

وی در جریان این سفر و در مصاحبه‌ای که با رادیو بین‌المللی چین داشت؛ گفت: «ما در شرایط جدید می‌توانیم در خودروسازی، دارو، نفت و گاز و پتروشیمی، مخابرات و لوازم خانگی هوشمند، هم‌چنین احداث راه‌آهن پرسرعت و موارد دیگر با چینی‌ها همکاری کنیم؛ که البته دو کشور ظرفیت‌های کم‌نظیری از این لحاظ دارند.»

وزیر صمت در ادامه به اهمیت نمایشگاه واردات شانگهای پرداخت و اضافه کرد که این نمایشگاه حرکت اقتصادی جدیدی از طرف چین است و ما از این فرصت استقبال کرده‌ایم.

رحمانی با بیان اینکه ما به رابطه برد-برد بین دو طرف نگاه می‌کنیم و در حوزه‌های نفت و پتروشیمی و برخی موارد دیگر در ایران پتانسیل‌هایی داریم ادامه داد: «در کنار این پتانسیل‌ها برخی اقلام سنتی از قبیل فرش و زعفران هم هست که اگر بتوانیم تجارت سنتی را با همکاری‌های جدید مثلاً در ظرفیت‌های خودروسازی تلفیق کنیم، چین می‌تواند جانشین برخی شرکت‌های خارجی در ایران شود که سالیان سال است در ایران حضور دارند.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران افزود: «در صورتی که شرکت‌های چینی منافع ایران را تامین کنند، آن‌ها می‌توانند جانشین برخی شرکت‌های خارجی در ایران شوند که سالیان سال حضور داشته‌اند.»

وزیر صمت ایران ادامه داد: «ضروری است سرمایه‌گذاری‌های بین دو کشور افزایش پیدا کند ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای چین پرونده جداگانه‌ای باز کرده‌ایم و به این کشور نگاه ویژه‌ای داریم. ما بنا به دعوت مقامات چینی در این نمایشگاه شرکت کرده‌ایم و امیدواریم بازرگانان و تجار ایرانی و چینی از این طریق بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.»

رحمانی در ادامه در مورد طرح «یک کمربند-یک جاده» هم گفت: «ما در همکاری در زمینه پیشنهاد یک کمربند-یک جاده با طرف چین طرح راه‌اندازی شهرک مشترک داریم؛ که منطقه‌ای به وسعت دو هزار هکتار برای این کار اختصاص داده‌ایم.

معرفی توانمندی‌های تولیدی و صنعتی ایران در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین

اما دومین نمایشگاه بین‌المللی واردات (CIIE) شانگهای چین 2019 با مشارکت ۱۵۰ از سراسر جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران از ۱۴ آبان سال جاری در شانگهای برگزار شد، بیش از سه هزار شرکت در این دوره از نمایشگاه حضور داشتند که بالغ بر یک هزار شرکت برای نخستین‌بار است که در بازار چین، تولیدات خود را عرضه کردند.

ایران نیز با حضور در دومین نمایشگاه بین‌المللی واردات (CIIE) شانگهای چین، توانمندی‌های تولیدی و صنعتی خود را در معرض دید بسیاری از بازرگانان و تجار شناخته شده و جهانی حاضر در این نمایشگاه قرار داد.

این نمایشگاه بین‌المللی شامل سه بخش کشورها، شرکت‌ها و مجمع اقتصادی «هونگ چیائو» بود که در مجموع ۶۴ کشور و سه سازمان بین‌المللی در بخش نمایشگاه جامع کشورها به منظور نشان دادن ظرفیت، وضعیت و موفقیت‌های خود در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری، شرکت کرده‌اند و با توجه به اهمیت برگزاری نمایشگاه واردات برای کشور چین، هم‌زمان به مدت 3 روز، شهر شانگهای تعطیل رسمی بود.

بیش از ۲۵۰ شرکت حاضر در این نمایشگاه یا جزو ۵۰۰ شرکت برتر دنیا یا در صنف خود پیشتاز و مطرح بودند و هم‌چنین تعداد فرآورده‌ها و فناوری‌های جدید که در این نمایشگاه رونمایی شد، بیشتر از دوره اول نمایشگاه بود.

هم‌چنین در بخش شرکت‌ها نیز بیش از 3 هزار شرکت از ۱۵۰ کشور جهان حضور داشتند و اقلامی مانند لوازم روزمره با فناوری جدید، خودرو، تجهیزات، لوازم پزشکی و دارو، لوازم خانگی، تجارت خدماتی، خوراک و محصولات کشاورزی را به نمایش گذاشتند.

حضور پررنگ ایران در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین

اما محصولات دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی واردات چین حضوری پررنگ داشتند.

سیاست‌های اقتصادی کشور چین در سال‌های اخیر، در راستای توسعه واردات به چین هدف‌گذاری شده است؛ به همین منظور یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه واردات چین معرفی محصولات خارجی برای مصرف بازار داخل است.

با توجه به حضور پررنگ ایران در یک دهه گذشته در این بازار و افزایش صادرات کالاهای کشورمان با ارزش افزوده، کشورمان با دو غرفه ملی و تجاری در دومین نمایشگاه واردات چین حضور پیدا کرد.

در غرفه تجاری کالاهای سنتی و در غرفه ملی ظرفیت‌های جدید ایران در تولید محصولاتی با فناوری بالا و دانش‌بنیان معرفی شد.

دیدار با بازرگانان ایرانی مقیم چین

وزیر صمت در جریان این سفر دیدارهای مختلفی نیز داشت. رحمانی دیدار با بازرگانان ایرانی مقیم چین بر ضرورت توسعه صادرات کالاهای ایرانی و ایجاد بازارهای جدید هدف صادراتی تاکید کرد.

وی در این دیدار که در جوی صمیمی برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های صادراتی کشورمان در سال رونق تولید گفت که افزایش صادرات غیرنفتی را به ۱۵ کشور همسایه در دستور کار داریم.

وزیر صمت اما خطاب به بازرگانان و تجار تصریح و توصیه کرد: «بر افزایش مقاصد صادراتی کالاهای ساخت کشورمان و ایجاد بازارهای هدف صادراتی کار کنید.»

رحمانی پیش از این دیدار نیز دیداری با وزیر کشاورزی و غذای بلاروس انجام داد.

دیدار با وزیر کشاورزی و غذای بلاروس

رحمانی در دیدار با خاتسکو اناتولی «وزیر کشاورزی و غذای کشور بلاروس» بر توسعه و تعمیق مناسبات تجاری میان دو کشور تأکید کرد.

او در این دیدار که در حاشیه برنامه‌های نمایشگاه بین‌المللی واردات چین در شانگهای انجام گرفت، با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور ایران و بلاروس در حوزه کشاورزی و مواد غذایی، افزود که گسترش مناسبات تجاری و تسهیل فعالیت تجار و بازرگانان دو کشور باید در دستور کار قرار بگیرد.

اهمیت شانگهای و ظرفیت‌های تجاری اقتصادی این شهر

اما در خصوص شانگ‌های باید یادآوری کرد که در سال ۲۰۱۸ حجم کل تجارت خارجی شانگ‌های حدود ۵۲۰ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته یک رشد ۵ / ۵ درصدی را تجربه کرده است. در این میان۳۱۲ میلیارد دلار سهم واردات و ۲۰۸ میلیارد دلار آن سهم صادرات شانگهای بوده است.

از صنایع مهم و برجسته شانگهای می‌توان به صنعت فناوری اطلاعات (IT) و الکترونیک، فولاد، فرآوری مواد شیمیایی، خودروسازی، هوا فضا، نانو و بیوتکنولوژی اشاره کرد.

اهمیت شانگهای برای چین نیز از این لحاظ قابل توجه است که این کشور با هدف تبدیل شانگهای به مرکزیت پولی و مالی در آسیا نسبت به راه‌اندازی بورس طلا و نفت خام و از همه مهم‌تر مرکزیت جهانی یوآن در شانگهای اقدام کرده است.

به گزارش ایلنا، در برنامه‌های راهبرردی وزارت صمت که در ۷ محور و ۳۵ برنامه محوری تدوین شده است، توجه به صادرات با محوریت صادرات اقلام و کالاهای غیرنفتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ایجاد بازارهای هدف صادراتی جدید برای معرفی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های تولیدات داخلی کشورمان به خصوص در این شرایط تحریم موضوعی ضروری است.

این‌گونه سفرها و دیدارهای دو جانبه و چند جانبه در راستای این راهبرد استراتژیک می‌توان مثمر ثمر و کلیدی واقع شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
افزایش صادرات غیرنفتی تا ۱۲ میلیارد دلار
افزایش صادرات غیرنفتی ایران
اژدهای چینی بازار صنعتی کشور را بلعیده است
توانمندی ایران برای توسعه همکاری‌های صنعتی با سایر کشورها
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: