اهداف بزرگ هند برای انرژی تجدیدپذیر

اهداف بزرگ هند برای انرژی تجدیدپذیر

با توجه به مازاد ظرفیت نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز و در عین اهداف بلندپروازانه هند برای کاهش انتشارات کربنی، این کشور تمرکز بیشتر خود را در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر معطوف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از World Economic Forum، با توجه به اهداف بزرگ انرژی تجدیدپذیر هند، لغو پروژه‌های نیروگاه‌های جدید زغال‌سنگ‌سوز منطقی است. این در حالی است که بررسی‌ها، مازاد ظرفیت این بخش (نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز) را نشان می‌دهد. نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اخیرا هدف تولید 450 گیگاوات انرژی غیر فسیلی را اعلام کرد. ظرفیت فعلی انرژی خورشیدی، بادی، و زیست‌توده هند برابر است با حدود 74 گیگاوات و هدف قبلی این کشور نیز 175 گیگاوات تا سال 2022 بود.

اظهارات مودی جزییاتی مانند تاریخ هدف نداشت، اما این مقدار 450 گیگاوات با ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی، بادی، و زیست‌توده در سال 2030 مطابقت دارد که در گزارش سازمان مرکزی برق هند در فوریه 2019 به عنوان ظرفیت مطلوب تولید انرژی در سال 2030 اعلام شده بود.

ظرفیت 450 گیگاوات نسبت به ظرفیت 74 گیگاوات در پایان سال 2018 افزایش چشم‌گیری است. برای رسیدن به این هدف، باید تا 12 سال آینده به طور میانگین سالانه 32 گیگاوات به ظرفیت تجدیدپذیر این کشور اضافه شود. این در حالی است که در سال 2018 تنها 11 گیگاوات به ظرفیت خورشیدی، بادی، زیست‌توده، و آبی کوچک اضافه شد.

هدف فعلی این کشور برای ظرفیت انرژی تجدیدپذیر، 175 گیگاوات است که شامل انرژی برق‌آبی کوچک می‌شود اما نیروگاه‌های برق‌آبی بزرگ و هسته‌ای را دربرنمی‌گیرد. این هدف، مستلزم ایجاد 20 گیگاوات ظرفیت سالانه است، اما ظاهرا هند با وجود رشد خوب ایجاد ظرفیت سالانه، از این هدف عقب مانده است. با این وجود، افزایش هدف سال 2030 نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران این کشور عزم خود را برای افزایش انرژی پاک جزم کرده‌اند.

اگر این هدف تحقق یابد، افزایش تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر به حدود 620 تراوات بر ساعت تا سال 2030 خواهد رسید که برابر است با نیمی از تقاضای برق فعلی این کشور حتی با فرض اینکه عوامل ظرفیت بهبودی نداشته باشد.

همچنین طبق پیش‌بینی سازمان مرکزی برق این کشور، تا سال 2030 با افزایش تولید انرژی هسته‌ای و برق آبی سالانه حدود 120 تراوات ساعت برق تولید می‌شود. اگر مطابق با اعلام یکی از مقامات ارشد هسته‌ای این کشور، هدف 20 گیگاوات ظرفیت جدید هسته‌ای به جای 10 گیگاوات پیشنهاد شده توسط سازمان مرکزی برق تحقق یابد، تولید انرژی هسته‌ای و برق آبی به 170 تراوات ساعت افزایش خواهد داشت.

با این افزایش ظرفیت، اگر تقاضای برق سالانه حدود 4 درصد رشد کند، تولید انرژی غیر فسیلی می‌تواند رشد تقاضای برق را پوشش دهد. رشد تقاضا بیشتر از این سطح از سوخت‌های فسیلی به ویژه زغال‌سنگ تامین خواهد شد.

با توجه به میانگین سالانه رشد 6 درصدی تولید برق در دهه گذشته و احتمال کند شدن آن در آینده، هدف 450 گیگاواتی هند می‌تواند شاهد تامین دست‌کم دو سوم رشد تقاضا از منابع غیر فسیلی باشد؛ در دهه گذشته، این مقدار تنها 20 درصد بود.

اهداف توسعه تولید انرژی تجدیدپذیر ممکن است با توجه به چالش‌های کوتاه‌مدت، بلندپروازانه به نظر برسند، اما عوامل اقتصادی قوی از این اهداف حمایت می‌کنند؛ هزینه تولید برق نیروگاه‌های خورشیدی و بادی نسبت به نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز جدید و همچنین تعداد زیادی از نیروگاه‌های موجود فعلی، کمتر است.

بخش انرژی رو به رشد هند از حالا در حال جایگزینی زغال‌سنگ به عنوان منبع اصلی تولید برق ارزان است. برنامه‌های مودی برای افزایش سرعت توسعه با موانع قابل پیش‌بینی مواجه خواهند شد، اما برای موفقیت لازم است که رشد مصرف زغال‌سنگ و انتشارات کربنی بخش انرژی محدود شود؛ این بخش، یکی از عوامل اصلی رشد انتشارات کربنی در دنیا و آلودگی هوا در این منطقه بوده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
هند تبدیل به واردکننده محض سنگ آهن می‌شود
تکمیل بام خورشیدی آرسلورمیتال در واحد Ghent
افزایش سهم تولید برق هند از منابع تجدیدپذیر
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
جشنواره ملی فولاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نودمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: