دولت یازدهم، سیاست‌گذاری صنعت فولاد را سامان داد
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»:

دولت یازدهم، سیاست‌گذاری صنعت فولاد را سامان داد

طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران این صنعت، بسیاری از شرکت‌ها زیان‌های هنگفتی را متحمل شدند. در این میان تنها آن شرکت‌هایی توانستند به فعالیت خود ادامه دهند که اولاً زنجیره تولید فولاد در آن‌ها پیوسته بود و ثانیاً بهره‌وری را در دستور کار خود قرار دادند.

ضمن اینکه بسیاری از کشورها برای حمایت از صنعت فولاد خود سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات متعددی را صورت داده‌اند. برای بررسی وضعیت بازار فولاد کشور و اقدامات دولت طی سال‌های گذشته در این حوزه، ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت‌وگویی را انجام داده است. بهرام سبحانی معتقد است که با حمایت دولت از صنعت فولاد، ظرفیت‌های خالی این صنعت فعال خواهند شد و دست‌یابی به اهداف بلندمدت را آسان‌تر خواهد کرد. وی همچنین معتقد است که دولت یازدهم با هدف پرهیز از پراکندگی در احداث واحدهای فولادی، اختیارات را در این حوزه تاحدی متمرکز کرده است و می‌تواند با سیاست‌گذاری متمرکز در این صنعت و سپردن اختیارات صنعت فولاد به یک نهاد، راه را برای پیشرفت صنعت فولاد هموار سازد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

روند بازار فولاد کشور را در سال 1395 در مقایسه با سال پیش از آن چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بازار فولاد کشور در سال 1395 در مقایسه با سال 1394 وضعیت نسبتاً بهتری را پشت سر گذاشت. سال 1394 شاید نه‌تنها در ایران، بلکه در اکثر بازارهای بین‌المللی بدترین دوران بازار فولاد سپری شد. با این حال این بازار در سال 1395 تا حد زیادی تغییر کرد و ترمیم شد. به‌گونه‌ای که در سال 1395 در بخش فروش بین‌المللی و صادرات، موفقیت‌های چشمگیری نصیب فولادسازان کشور شد. در وهله اول باید توجه داشت که وضعیت بازار داخلی و نیز شرایط فولادسازان داخلی، به میزان زیادی به تقاضای این محصول در بازار بستگی دارد. هنگامی که در بازار داخلی تقاضا وجود داشته باشد، طبیعی است که فولادسازان داخلی در ابتدا باید تقاضای داخلی را پاسخ دهند. در این صورت فولادسازان پس از اشباع بازار داخلی از محصولات خود قادر خواهند بود که به امر صادرات نیز مبادرت ورزند. در این میان ممکن است وضعیت برخی از شرکت‌های داخلی چندان مناسب نباشد، زیرا در حال حاضر تقاضا به‌اندازه کافی در بازار کشور وجود ندارد. ضمن اینکه این شرکت‌ها توان صادرات را نیز ندارند.

چه عواملی را در افزایش میزان صادرات ایران موثرتر می‌دانید؟

در سال 1395 فولادسازان ایران توانستند رکوردهای بسیار خوبی در زمینه صادرات از خود برجا بگذارند. گفتنی است که تولید فولاد در ایران به‌دلیل مزیت‌های موجود در آن، در مقایسه با سایر کشورها همچون کشورهای خاورمیانه  قادر خواهد بود در شرایط کنونی بازار، دوام بیشتری داشته باشد و بهتر رقابت کند. هنگامی که در بازارهای جهانی قیمت‌های محصولات فولادی به‌شدت کاهش پیدا می‌کنند، در برخی موارد شرکت‌ها وارد فاز زیان‌دهی می‌شوند. در چنین مواقعی بازار وارد فاز دامپینگ می‌شود، اما به‌دلیل اینکه ایران از مزیت‌های گاز و انرژی ارزان و فراوان، مواد اولیه همچون سنگ آهن، نیروی کار و... برخوردار است، فولادسازان ایران قادر خواهند بود در مقابله با رقبای خارجی مقاوم‌تر باشند. ضمن اینکه در بازار داخلی نیز تقاضای محصولات فولاد به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و بنابراین بسیاری از شرکت‌های فولادی به‌سمت صادرات حرکت خواهند کرد. در شرایطی که تقاضا در بازار داخلی کاهش می‌یابد، فولادسازان دو اقدام می‌توانند  انجام ‌دهند؛ نخست آنکه تولید خود را کاهش دهند که این مساله جز افزایش زیان برای آن‌ها چیزی نخواهد داشت چرا که شرکت‌های فولادی همواره هزینه سربار دارند که به نسبت زیاد است. بنابراین اگر تولید خود را متوقف کنند و یا کاهش دهند، باید این هزینه را پرداخت کنند. دوم اینکه فولادسازان برای جلوگیری از این زیان، به صادرات محصولات خود مبادرت می‌ورزند، حتی اگر قیمت فروش آن‌ها پایین و در مرز بین سود و زیان قرار گیرد و در برخی از موارد با زیان نیز همراه باشد. در سال 1395 صادرات فولاد با شرایطی که ذکر شد، صورت گرفت. البته با توجه به اینکه قرار است کشور به‌سمت تولید 55 میلیون تن فولاد برود، فولادسازان باید برای صادرات بیش از 20 میلیون تن برنامه‌ریزی کنند. بنابراین از 5 میلیون تن کنونی تا 20 میلیون تن برنامه‌ریزی شده، فاصله بسیاری وجود دارد.

 

عدم توانایی برخی از شرکت‌ها در صادرات محصولات فولادی به چه عواملی بازمی‌گردد؟

مشکلات متعدد برخی از واحدهای کشور ممکن است با خطوط تولید، کیفیت محصولات، ظرفیت پایین و حتی محل استقرار مرتبط باشد. در عین حال محل استقرار این واحدها جای تامل دارد. چرا که برخی از این واحدها از مبادی خروجی کشور فاصله بسیاری دارند که این مساله موجب افزایش هزینه حمل‌ونقل آن‌ها می‌شود. علاوه بر این به‌دلیل استقرار نامناسب، خطوط تولید آن‌ها کامل نیست و زنجیره تولید را به‌طور کامل در اختیار ندارند. این مساله نیز موجب افزایش هزینه تامین مواد اولیه آن‌ها می‌شود. چرا که این شرکت‌ها باید به‌طور هم‌زمان از چندین شرکت مختلف در مکان‌های مختلف، مواد اولیه خود را تامین کنند. بنابراین ارزش افزوده محصول نهایی این شرکت‌ها به‌اندازه‌ای پایین است که در برخی موارد تولید محصول در آن‌ها مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود. بنابراین بهتر است برای حمایت از صنعت فولاد، سیاست بزرگ‌سازی مجموعه‌های تولید فولاد در دستور کار قرار گیرد و زنجیره تولید فولاد نیز پیوسته‌تر باشد. در این صورت آسیب‌پذیری آن‌ها در مقابل نوسانات قیمت‌ها جهانی به‌مراتب کمتر خواهد بود.

بسیاری از کشورها همچون چین برای حمایت از صنعت فولاد خود اقدامات متعددی را انجام می‌دهند. دولت یازدهم چه اقداماتی را در جهت حمایت از صنعت فولاد انجام داد؟

صنعت فولاد در چین به این دلیل قدرتمند شد که دولت این کشور برای حمایت از این صنعت، برنامه‌های حمایتی وضع کرد. فولادسازان ایران نیز از دولت تقاضای مشابهی دارند و هنگامی که تولید فولاد در کشور از تقاضای آن پیشی گرفته است، طبیعتاً باید شرایطی فراهم شود که تولیدکننده بتواند به امر صادرات به‌راحتی مبادرت ورزد. در برخی از موارد به‌دلایلی که پیش‌تر به آن اشاره شد، قیمت تمام‌شده یک تولیدکننده با قیمت‌های جهانی همخوانی ندارد؛ این یعنی صادرات محصول از آن شرکت، به‌طور حتم با زیان همراه خواهد بود. در برخی از کشورها همانند چین، در چنین مواقعی با کمک‌ها و مشوق‌های صادراتی مختلف در بخش انرژی، حمل‌ونقل، مالیات و... هزینه تولید و به‌تبع آن هزینه صادرات را برای صادرکنندگان کاهش می‌دهند و صادرات را توجیه‌پذیر می‌سازند. فولادسازان داخلی نیز درخواست‌های مشابهی را از دولت دارند و بارها آن را مطرح کرده‌اند که امیدواریم این درخواست‌ها عملی شوند. البته با توجه به افت قیمت نفت در سال‌های اخیر و کاهش درآمدهای نفتی کشور، به‌نظر می‌رسد که دیگر دولت قادر نیست حمایت‌های مالی لازم را از صنعت فولاد به‌عمل آورد و بنابراین اغلب به حوزه سیاست‌گذاری وارد شده است.

لازم به‌ذکر است که مهم‌ترین اقدامی که دولت یازدهم در جهت حمایت از صنعت فولاد کشور انجام داد، وضع تعرفه‌ها بود که خوشبختانه به وضعیت تولید داخلی و افزایش قدرت رقابت تولیدکنندگان داخلی بهبود بخشید. ضمن اینکه رویکرد افزایش صادرات و برخی حمایت‌ها نیز از جانب دولت در دستور کار قرار گرفت.

باید یادآور شد که کشور ما در سال گذشته حدود 18 میلیون تن فولاد تولید کرد. در صورتی که مشوق‌ها برای صنعت فولاد تعریف و تعیین شوند و حمایت‌‎های لازم از صنعت استراتژیکی همچون فولاد صورت گیرد، امید می‌رود که به اهداف تعیین‌شده در افق چشم‌انداز 1404 کشور دست یابیم. اما در صورتی که با همین روند کنونی در صنعت فولاد پیش برویم، رسیدن به اهداف تعیین شده مشکل به‌نظر خواهد رسید. با این حال ایجاد انگیزه مضاعف برای فولادسازان با مشوق‌ها و محرک‌های گوناگون در جهت سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های خالی کنونی در صنعت فولاد، می‌تواند کشور را در دست‌یابی به اهداف مصمم‌تر کند. گفتنی است که هم‌اکنون در کشور بیش از 30 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. بنابراین با سیاست‌گذاری صحیح می‌توان شرایطی را فراهم کرد که ظرفیت بالقوه تولید فولاد کشور به بالفعل تبدیل شود و از این ظرفیت‌ها به‌طور کامل بهره‌برداری به‌عمل آورد. در این صورت از 30 میلیون تن ظرفیت کنونی تا 55 میلیون تن تعیین‌شده در سند چشم‌انداز، فاصله چندانی وجود ندارد.

در سال‌های گذشته چندین مرجع سیاست‌گذاری بلندمدت در صنعت فولاد وجود داشتند. وجود این سیاست‌گذاران چه اثری بر صنعت فولاد کشور گذاشته است؟

در مورد صنعت فولاد در گذشته چندین مرجع تصمیم‌گیری وجود داشت که از جمله آن‌ها می‌توان وزارت صنایع و معادن، سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)،  شرکت ملی فولاد در مورد صنعت فولاد اشاره کرد. به این موارد نیز می‌توان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها را نیز اضافه کرد که در این نهاد طی سال‌های گذشته در رابطه با صنعت فولاد و به‌ویژه احداث کارخانه‌های فولاد، بعضاً تصمیماتی نیز گرفته شد. یکی از مشکلاتی که در دوره‌های پیشین در صنعت فولاد به‌وجود آمد این بود که تمرکز اختیارات در مورد این صنعت به سطح استان‌ها انتقال یافت و در نتیجه آن واحدهای کوچک و غیر اقتصادی فولادی در مکان‌های مختلف، بعضاً بدون توجیه اقتصادی احداث شدند.

دولت یازدهم چه اقداماتی را برای بهبود شرایط و نیز تمرکز سیاست‌گذاری در یک نهاد صورت داده است؟ تمرکز سیاست‌گذاری صنعت فولاد چه اثراتی بر این صنعت خواهد گذاشت؟

اگر صنعت فولاد کشور از نظر سیاست‌گذاری به‌صورت متمرکز در یک ارگان و نهاد مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد و از آنجا مدیریت شود، طبیعتاً ایده‌آل خواهد بود. در این صورت اهداف صنعت فولاد به‌صورت کمّی و کیفی مشخص خواهد شد و زنجیره صنعت فولاد از معدن تا محصولات نهایی همچون ورق، میلگرد، فولاد آلیاژی و... تا حد زیادی به سامان خواهد رسید. ضمن اینکه این سیاست‌گذاری تعیین خواهد کرد که تکنولوژی‌هایی مورد استفاده، مکان احداث واحدهای فولادی، بازارهای هدف یعنی صادرات و یا داخلی چگونه انجام گیرد. در عین حال با متمرکز شدن تصمیم‌گیری در مورد صنعت فولاد و اتخاذ سیاست‌های صحیح در مورد آن در یکی از زیرمجموعه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، راه برای سرمایه‌گذاری خارجی باز خواهد شد.

لازم به‌ذکر است در دولت یازدهم تلاش‌هایی در جهت بهبود سیاست‌گذاری پراکندگی در صنعت فولاد انجام شد. پیش از به‌وجود آمدن سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی کشور، شرکت ملی فولاد ایران متولی‌گری صنعت فولاد کشور را برعهده داشت و مدیرعامل این شرکت به‌عنوان معاون وزیر صنایع و معادن، سیاست‌گذاری را در صنعت فولاد کشور انجام می‌داد. پس از آن چندین اتفاق در صنعت فولاد کشور رخ داد که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی در صنعت فولاد کشور اشاره کرد که شرکت‌ها و بخش خصوصی می‌توانستند صاحب کارخانه فولاد شوند و تا حد زیادی از سیاست‌گذاری‌های صنعت فولاد تبعیت نکردند. چرا که اختیارات در این صنعت در سطح استان‌ها توزیع شد و با این حساب هر فرد یا شرکتی قادر بود در هر استان، جواز تاسیس یک واحد فولادی را اخذ کند. بعضاً برخی تمایلات سیاسی نیز در احداث واحدهای فولادی دخالت داشتند و قادر بودند در هر مکان، یک واحد فولادی را احداث کنند. حتی در آن زمان مشوق‌هایی را برای احداث واحدهای بیشتر به متقاضیان ارائه می‌دادند. با این حساب ممکن بود احداث یک واحد فولاد در مکانی صورت گیرد که الزاماً سودآور و دارای صرفه اقتصادی نباشد. به‌عنوان نمونه می‌توان به طرح‌های استانی صنعت فولاد موسوم به هشت طرح فولادی اشاره کرد. در دولت کنونی تا حد زیادی وضعیت سیاست‌گذاری صنعت فولاد به سامان رسید و اختیارات سیاست‌گذاری و واگذاری جواز احداث واحد فولادی از سطح استان‌ها سلب شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: