افزایش نرخ بنزین تاثیری بر قیمت زغال‌سنگ ندارد
دبیر انجمن زغال‌‌سنگ ایران:

افزایش نرخ بنزین تاثیری بر قیمت زغال‌سنگ ندارد

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران از افزایش مصرف زغال‌سنگ تا آخر سال جاری خبر داد و گفت: در آینده نزدیک و با راه‌اندازی طرح‌های توسعه‌ای و احتیاج کارخانه‌های فولادسازی، میزان مصرف فعلی این ماده که ۲.۵ میلیون تن است، به چهار میلیون تن افزایش پیدا می‌کند و این در حالی است که بخش زغال‌سنگ کشور نسبت به نیاز، رشد نکرده و بخش قابل توجهی از نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سعید صمدی با بیان اینکه صنعت زغال‌سنگ بسیار اشتغال‌زا است، اظهار داشت: اگر دولت برنامه‌ریزی اساسی برای سرمایه‌گذاری جدید در بخش زغال‌سنگ انجام ندهد، قطعا واردات زغال‌سنگ افزایش پیدا خواهد کرد و این امر در شرایط فعلی اقتصادی، کار سختی خواهد بود.

وی در این مورد افزود: ذخیره زغال‌سنگ ایران حدود یک میلیارد و 200 میلیون تن است که این شرایط مطلوب نیست و با این میزان ذخیره، صرفا به دلیل عدم برنامه‌ریزی، مجبور به واردات و خروج ارز هستیم.

صمدی با بیان اینکه حضور دولت در افزایش تولید زغال‌سنگ الزامی نیست، افزود: واقعی شدن قیمت زغال‌سنگ تنها راهی است که باعث می‌شود بخش خصوصی وارد این حوزه شود. در غیر این صورت با توجه به اینکه قیمت وارداتی زغال‌سنگ بسیار بیشتر از تولید آن در داخل است؛ تولید متحمل هزینه بیشتری خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد صنعت زغال‌سنگ در اختیار بخش خصوصی است، افزود: سهم دولت از بخش تولید زغال‌سنگ بسیار کم بوده و بیشتر توسط بخش خصوصی و شبه‌دولتی اداره می‌شود.

 دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران تصریح کرد: اگر دولت شرایط را مهیا کند تا بخش خصوصی در مورد سوددهی در بخش زغال‌سنگ مطمئن شود، قطعا پول‌های سرگردان جذب این بخش خواهد شد.

بنا بر خبر منتشر شده ایلنا، صمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن در بخش معدن گفت: در ایران به دلیل اینکه از زغال‌سنگ به عنوان منبع انرژی استفاده نمی‌شود،‌ نوسان قیمت و میزان تولید سوخت‌های فسیلی تاثیری روی زغال‌سنگ نخواهد گذشت.

وی با بیان اینکه در ایران تنها رقیب زغال‌سنگ، گاز صنعتی است، افزود: زغال‌سنگ تنها متاثر از نوسانات قیمت و تولید گاز صنعتی است و هنگامی که قیمت گاز صنعتی واقعی شده و یا جهش پیدا کند، زغال‌سنگ مزیت پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عدم ایمنی در غالب معادن کوچک و متوسط
برنامه فعال‌سازی و توسعه معادن فلورین و زغال‌سنگ اجرایی می‌شود
افزایش قیمت بنزین تاثیری روی محصولات معدنی نخواهد گذاشت
احتمال کاهش قیمت در صنایع پایین‌دست فولاد وجود دارد
روش کوره بلند در فولادسازی، اقتصادی است
آیا دوران زغال‌سنگ به پایان می‌رسد؟!
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: