کمبود مواد اولیه نباید مانع توسعه صنعت فولاد شود
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

کمبود مواد اولیه نباید مانع توسعه صنعت فولاد شود

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: در حال حاضر همه دست‌اندرکاران صنعت فولاد تلاش می‌کنند تا به تولید بیشتر این محصول استراتژیک برسند، پس اگر ظرفیتی در بخش فولاد ایجاد شده است، نباید به دلیل عدم دسترسی به مواد اولیه، معطل بماند و باید این ظرفیت‌ها توسط شرکت‌های سنگ‌آهنی تکمیل شود.

خداداد غریب‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در مورد تامین مواد اولیه صنعت فولادسازی کشور اظهار داشت: دو شرکت بزرگ سنگ‌آهن در کشور وجود دارد که به طور تقریبی حدود ۵۰ درصد از سنگ‌آهن کشور را تولید می‌کنند؛ در کنار این دو، معادن کوچک و متوسط کشور نیز به فعالیت مشغول هستند و در تولید سنگ‌آهن مورد نیاز کشور سهیم هستند.

چالش قدیمی کمبود مواد اولیه

رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در مورد گلایه فولادسازان از کاهش مواد اولیه شرکت‌های فولادسازی و عدم همکاری شرکت‌های حوزه معدن با آن‌ها، عنوان کرد: اینکه برخی از شرکت‌های فولادی بزرگ کشور با کمبود مواد اولیه مواجه هستند، تنها مربوط به امسال نیست و این مشکل از دیرباز وجود داشته و سعی ما همواره بر این بوده است تا این کمبود مواد اولیه را به نحوی برطرف کنیم؛ در سال جاری نیز ایمیدرو با کمک دولت توانست ۱.۷ میلیون تن از سنگ‌آهن مورد نیاز این شرکت‌ها را تامین کند و در اختیار آن‌ها بگذارد تا تولید فولاد در این واحدها دچار مشکل نشود.

وی در این مورد افزود: البته از دیگر از اقدامات انجام شده در این حوزه‌، می‌توان به تشکیل کمیته سنگ‌آهن اشاره کرد؛ الزام ما این است تا به وسیله فعالیت این کمیته، بتوانیم تعادلی را در زنجیره فولاد کشور برقرار کنیم و خوشبختانه نتایج به دست آمده نیز نشان می‌دهد که این کمیته عملکرد نسبتا موفقی داشته و تعادل مورد نظر تقریبا ایجاد شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تلاش صنعت فولاد برای افزایش تولید، تاکید کرد: اولویت کنونی ما در این حوزه، این است که اگر ظرفیتی در بخش فولاد ایجاد شده است، به دلیل عدم دسترسی به مواد اولیه، معطل نماند و این ظرفیت‌ها توسط شرکت‌های سنگ‌آهنی تکمیل شود.

غریب‌پور با اشاره به راه‌اندازی واحدهای معدنی برای تولید مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های فولادسازی در کشور، یادآور شد: مثلا در سنگان، ما پروژه احداث خط تولید فولاد نداریم و گندله و کنسانتره تولید شده در این واحد به شرکت‌های فولادسازی نیازمند مواد اولیه از جمله فولاد خراسان منتقل می‌شود.

جایگاه واحدهای کوچک در سیاست‌گذاری صنعت فولاد

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پاسخ به این پرسش که آیا سیاست‌گذاری‌های کلان در صنعت فولاد تنها بر مبنای شرکت‌های بزرگ انجام می‌شود یا واحدهای کوچک و متوسط هم جای در این برنامه دارند، تصریح کرد: یکی از برنامه‌ها و دغدغه‌های این روزهای صنعت فولاد کشور و سیاست‌گذاران آن، فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط و بهره‌برداری از آن‌ها است؛ بنابراین یکی از اولویت‌های ما این است که شرکت‌هایی که با کمبود مواد اولیه مواجه هستند، روی این معادن سرمایه‌‌گذاری کرده و این واحدها را به صورت فعال درآورند.

وی در این مورد تاکید کرد: در کمیته سنگ‌آهن به واحدهای کوچک و متوسط نیز توجه می‌شود و سعی بر این است که این تعادل و توازن با در نظر گرفتن این واحدهای کوچک و متوسط ایجاد شود.

حرکت فولادسازان به سمت معادن

غریب‌‌پور درباره تمایل شرکت‌های فولادسازی به ورود به بخش معدن، عنوان کرد: واحدهای بزرگ فولادسازی به تدریج به سمت سرمایه‌گذاری در بخش معدن پیش می‌روند که یک نمونه از این موارد، کاری است که شرکت فولاد خوزستان در سنگان انجام داد. در حال حاضر، شرکت‌هایی مثل فولاد مبارکه اصفهان و ذوب آن اصفهان نیز به دنبال همین موضوع هستند و قصد دارند در بخش خصوصی در حوزه معدن سرمایه‌گذاری کنند.

نیاز به تعادل در بازار فروش محصولات فولادی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پاسخ به خبرنگار فلزات آنلاین درباره گلایه تولیدکنندگان لوازم خانگی از شرکت‌های فولادسازی به دلیل فروش نقدی و عرضه ورق‌های فولادی در بورس، اذعان کرد: هر شیوه‌ای که برای تولید و عرضه کالای استراتژیکی مثل فولاد انتخاب شود، طبیعتا موافقان و مخالفانی خواهد داشت و این یک امر اجتناب‌ناپذیر است؛ اما برای داشتن یک انتخاب درست باید دید که هر روش چه معایب و مزایایی دارد و اتخاذ چه تصمیمی در این موارد منطقی‌تر است؛ عرضه ورق‌های فولادی در بورس نیز بر همین مبنا صورت گرفته است. در واقع عرضه این محصولات در بورس روشی است که به وسیله آن کشف قیمت صورت می‌گیرد و علاوه بر آن می‌تواند موجب ایجاد رقابت ‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره افزود: در مورد فروش نقدی ورق‌های فولادی توسط شرکت‌های فولادسازی باید گفت که این شرکت‌ها نیز مانند تولیدکنندگان لوازم خانگی به نقدینگی حاصل از فروش محصولات خود نیاز دارند و اگر قرار باشد تمام فروش فولادسازان به صورت تعهدی باشد، خود این شرکت‌ها دچار مشکلات جدی اقتصادی خواهند شد البته باید تعادل و توازن در این حوزه هم ایجاد شود؛ قاعدتا این موضوعی است که باید توسط ستاد تنظیم بازار مورد بررسی قرار گیرد تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود و اگر گزارشی بر این مبنا برای ایمیدرو ارسال شود، ما حتما آن را به ستاد تنظیم بازار ارجاع خواهیم داد.

به سوی خودکفایی حرکت می‌کنیم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش پایانی سخنان خود درباره دستاوردهای شرکت‌های فولادی در سال‌های اخیر و نقش آن‌ها در رفع وابستگی به واردات اشاره کرد.

وی در این مورد بیان کرد: ما در سال‌های گذشته برای تامین موادی همچون ورق‌های رنگی مورد نیاز تولیدکنندگان لوازم خانگی که تولید آن نیازمند تکنولوژی خاص و دقت بالا بود، ناگزیر از واردات بودیم ولی در حال حاضر تولید این محصول در شرکت فولاد مبارکه انجام می‌شود و به تدریج نیاز به واردات این محصول و مشکلات مربوط به آن مرتفع خواهد شد.

غریب‌پور در این باره توضیح داد: این نوع ورق‌ها با توجه به نیاز مشتری تولید می‌شود. یعنی تولیدکننده خودرو یا لوازم خانگی، ورق مورد نیاز خود و ویژگی‌های آن را سفارش می‌دهد و شرکت فولادسازی با توجه به سفارش، آن را تولید می‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
تحقق توسعه صنعت فولاد؛ در سایه محصولات پژوهش محور
در نیمه اول امسال 20 هزار میلیارد فروش داشتیم
تولید 27.6 میلیون تن کنسانتره آهن در شرکت‌های بزرگ
بیش از هزار معدن کوچک مقیاس رصد شده است
پنل تخصصی با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران
کاهش 25 درصدی ارزبری زنجیره فولاد/ صادرات 6 میلیون تنی فولاد در نیمه نخست امسال
هدایت سود شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی به
توسعه سنگان و توجه به مقوله انسانی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: